Notowania

fundusz kościelny
06.12.2011 14:20

SLD złoży projekt ustawy likwidującej Fundusz Kościelny

Likwidacja - według Sojuszu - przyniosłaby około 90 mln zł oszczędności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Likwidacja - według Sojuszu - przyniosłaby około 90 mln zł oszczędności. W dobie kryzysu każda złotówka się liczy - podkreślają posłowie SLD: Dariusz Joński i Tomasz Kamiński.

Joński poinformował, że celem przygotowanego przez SLD projektu ustawy jest całkowite zniesienie Funduszu Kościelnego, jako _ nieadekwatnej w warunkach państwa neutralnego światopoglądowo formy budżetu wyznań _. Według projektu Sojuszu, duchowni mieliby tak jak zwykli obywatele płacić składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i zdrowotne.

_ - Jak premier chce szukać oszczędności, to wiemy, gdzie je można znaleźć, m.in. likwidując Fundusz Kościelny. 90 mln zł lepiej wydać chociażby na aktywizację bezrobotnych i na inne aktywne formy zatrudnienia. Te 90 mln zł na pewno przyda się w dobie kryzysu _ - powiedział Joński.

Podkreślił, że projekt ustawy jest już gotowy i obecnie klub SLD zbiera pod nim podpisy. _ - Liczymy na poparcie innych klubów. Uważamy, że posłowie innych ugrupowań ten projekt poprą. Nawet nie będziemy o to apelować, liczymy, że to zrobią _ - zaznaczył Joński.

Kamiński zauważył, że SLD zarówno w swoim programie, jak i w kampanii wyborczej zapowiadał, że będzie za likwidacją Funduszu Kościelnego. - _ Tak jak zapowiadaliśmy, tak dzisiaj czynimy. Rozpoczynamy zbieranie podpisów pod tym projektem i w tym tygodniu chcemy go złożyć do laski marszałkowskiej _ - dodał poseł.

W jego ocenie projekt Sojuszu wychodzi naprzeciw oczekiwaniom premiera Donalda Tuska, który w swoim expose - jak podkreślił - mówił o tym, aby wszyscy byli równi wobec prawa i wszyscy płacili składkę ubezpieczeniową.

_ - Liczymy, że ten projekt uzyska także poparcie parlamentarzystów PO. To jest około 90 mln zł do budżetu więcej. W dobie kryzysu każda złotówka się liczy _ - podkreślił.

Donald Tusk powiedział swoim expose, że potrzebna jest dyskusja nad emerytalnym zabezpieczeniem duchownych, którzy powinni być objęci powszechnym systemem ubezpieczeń społecznych. Dodał, że chodzi o świadczenia, obecnie finansowane przez państwo za pomocą Funduszu Kościelnego. - _ Ustały przesłanki dla tego dzisiejszego rozwiązania i duchowni powinni uczestniczyć w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych _ - mówił premier.

Metropolita lubelski i były sekretarz Episkopatu abp Stanisław Budzik w niedawnej rozmowie z PAP ocenił, że _ Fundusz Kościelny jest instytucją anachroniczną _. - _ Dlatego Episkopat postuluje jego przekształcenie. Nie będzie do tego potrzebna zmiana konkordatu. Nie reguluje on spraw ubezpieczeń i finansów Kościoła _ - mówił. Abp Budzik zaznaczył, że Episkopatowi nie chodzi o likwidację Funduszu Kościelnego, ale o jego przekształcenie.

Fundusz Kościelny powstał w 1950 r. jako rekompensata za przejęcie przez państwo dóbr kościelnych na rzecz Skarbu Państwa, które po 1999 r. uznano za bezprawne. Z funduszu, finansowanego z budżetu państwa, pokrywane są ubezpieczenia duchownych, którzy nie mają umów o pracę, m.in. misjonarzy i zakonników zakonów kontemplacyjnych.

Czytaj więcej o stosunkach państwo-Kościół
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t131964.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sld;i;pis;zainteresowane;podatkowymi;propozycjami;kosciola,97,0,937569.html) Oleksy cieszy się z propozycji Kościoła Jan Dziedziczak i Józef Oleksy uważają, że warto rozważyć propozycję zastąpienia Funduszu Kościelnego odpisem jednego procenta.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/t162547.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sld;chce;budowac;swieckie;panstwo;przez;dialog,165,0,981669.html) Idą dalej niż Palikot? "Kościół doi państwo" Zdaniem europosłanki polski Kościół jest: _ bogaty, bezczelny, bezduszny, bezideowy i bezkarny _.
Tagi: fundusz kościelny, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz