Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Służby skarbowe rozbiły gang nielegalnie handlujący lekami. W ręce funkcjonariuszy wpadł towar za 10 mln zł

Służby skarbowe rozbiły gang nielegalnie handlujący lekami. W ręce funkcjonariuszy wpadł towar za 10 mln zł

Na trop przestępczej działalności w branży farmaceutycznej trafili pomorscy policjanci. Fot. Leszek Kotarba/ East News
Na trop przestępczej działalności w branży farmaceutycznej trafili pomorscy policjanci.

Prawie 130 funkcjonariuszy KAS i policji rozbiło w środę zorganizowaną grupę, która prowadziła nielegalny proceder odwróconego łańcucha dystrybucji leków. Leki zamiast do polskich pacjentów, trafiały do sieci eksportujących leki za granicę.

Akcja została przeprowadzona pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku i przy współpracy z Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym. Przeszukano kilkadziesiąt miejsc na terenie Trójmiasta i okolic oraz Torunia.

Jak wyjaśniono w komunikacie Ministerstwa Finansów, z polskiego rynku "wyprowadzano leki istotne dla życia pacjentów, określane jako deficytowe, celem sprzedaży na rzecz innych nieuprawnionych podmiotów".

Resort przypomina, że zgodnie z polskim prawem apteki mogą sprzedawać produkty lecznicze jedynie pacjentom, hurtownie natomiast nie mogą zaopatrywać się w aptekach.

Wideo: leki, które zabijają nasze libido

 

 

Nieuczciwi przedsiębiorcy wykorzystali mechanizmy, na podstawie których leki z aptek trafiały do hurtowni eksportujących. Symulowano m.in. konieczność utylizacji leków przechowywanych w niewłaściwych warunkach, błędy w zamówieniach, skutkujące cofnięciem towaru do hurtowni czy też wysyłanie podstawionych pacjentów z plikami recept.

Większość wywiezionych produktów to produkowane przez globalne koncerny oryginalne leki, które są rozpoznawalne na rynkach europejskich. Główny Inspektorat Farmaceutyczny dokonał blokady środków finansowych na wszystkich ustalonych kontach bankowych należących do podmiotów związanych z przestępczym procederem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
AXI
2018-07-13 18:17
Z jednej strony rozbijamy gangi okradające skarb państwa na 10 mln, z drugiej dług publiczny w ciągu trzech miesięcy rośnie o 27 mld zł...
Kazimierz
2018-07-12 22:44
Za takie działanie mam jeszcze dla 'służ' trochę uznania. To, czym się ostatnie 'przeważnie' zajmują nie może być podstawą do poważnego traktowania ich.
kjh44
2018-07-12 22:26
A teraz na dołek z tymi śmieciami.
Pokaż wszystkie komentarze (7)