Notowania

Służby skarbowe rozbiły gang nielegalnie handlujący lekami. W ręce funkcjonariuszy wpadł towar za 10 mln zł

Nieuczciwi przedsiębiorcy wykorzystali mechanizmy, na podstawie których leki z aptek trafiały do hurtowni eksportujących.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Leszek Kotarba/ East News)
Na trop przestępczej działalności w branży farmaceutycznej trafili pomorscy policjanci.

Prawie 130 funkcjonariuszy KAS i policji rozbiło w środę zorganizowaną grupę, która prowadziła nielegalny proceder odwróconego łańcucha dystrybucji leków. Leki zamiast do polskich pacjentów, trafiały do sieci eksportujących leki za granicę.

Akcja została przeprowadzona pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku i przy współpracy z Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym. Przeszukano kilkadziesiąt miejsc na terenie Trójmiasta i okolic oraz Torunia.

Jak wyjaśniono w komunikacie Ministerstwa Finansów, z polskiego rynku "wyprowadzano leki istotne dla życia pacjentów, określane jako deficytowe, celem sprzedaży na rzecz innych nieuprawnionych podmiotów".

Resort przypomina, że zgodnie z polskim prawem apteki mogą sprzedawać produkty lecznicze jedynie pacjentom, hurtownie natomiast nie mogą zaopatrywać się w aptekach.

Wideo: leki, które zabijają nasze libido

Nieuczciwi przedsiębiorcy wykorzystali mechanizmy, na podstawie których leki z aptek trafiały do hurtowni eksportujących. Symulowano m.in. konieczność utylizacji leków przechowywanych w niewłaściwych warunkach, błędy w zamówieniach, skutkujące cofnięciem towaru do hurtowni czy też wysyłanie podstawionych pacjentów z plikami recept.

Większość wywiezionych produktów to produkowane przez globalne koncerny oryginalne leki, które są rozpoznawalne na rynkach europejskich. Główny Inspektorat Farmaceutyczny dokonał blokady środków finansowych na wszystkich ustalonych kontach bankowych należących do podmiotów związanych z przestępczym procederem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: przestępczość gospodarcza, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-07-2018

Dawid Ciekawski[QUOTE] Nieuczciwi przedsiębiorcy [/QUOTE] Czy nie można ich systematycznie ekspediować do Izraela? Przecież inaczej to się nigdy nie skończy...

12-07-2018

zbytplGdańsk i wszystko jasne działali tyle lat pod plaszczykiem PO-PSL

12-07-2018

BaksCzym więcej zakazów tym więcej przestępstw!

Rozwiń komentarze (7)

Wybrane dla Ciebie