Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śmiech, drwiny i przezwiska w Sejmie. Tak oceniają Tuska

0
Podziel się:

- Brak wizji i konkretów, brak dalekosiężnych planów - grzmią politycy opozycji. W Sejmie trwa batalia o być, albo nie być rządu.

Śmiech, drwiny i przezwiska w Sejmie. Tak oceniają Tuska
(PAP/Radek Pietruszka)

_ - _ Brak wizji i konkretów, brak dalekosiężnych planów rozwiązywania problemów demograficznych czy rynku pracy _ . Premier jest jak Amber Gold - _ opozycja nie pozostawia suchej nitki na wystąpieniu premieraDonalda Tuska. Szef klubu PO, Rafał Grupiński wytknął PiS, że ukrywa swoje prawdziwe oblicze. Apelował też, żeby Jarosław Kaczyński _ nie budził Polski i zostawił swoje demony pod poduszką _.

Aktualizacja: 17:04

Szef rządu zapowiedział rano w Sejmie między innymi inwestycje w gospodarkę w ramach programu _ Inwestycje Polskie _, inwestycje w energetykę, kontynuację budowy dróg i autostrad, modernizację kolei i modernizację komend policji. Ruszyła debata przed wieczornym głosowaniem, w tym nad wnioskiem w sprawie wotum zaufania.

W Sejmie trwa debata po wystąpieniu premiera. Przedstawiciele klubów odnoszą się do wygłoszonego wcześniej w Sejmie wystąpienia premiera Donalda Tuska. W planie jest ponowne wystąpienie Tuska oraz pytania posłów do premiera. Finałem posiedzenia będzie głosowanie nad złożonym przez premiera wnioskiem o wotum zaufania dla rządu.

Premier zarzucił posłom posługiwanie się kłamstwami i nieścisłościami w debacie po jego porannym ekspose. Uważa, że celem jest zdyskredytowanie go i podważenie wiarygodności polityki rządu. Jednym z przykładów, którymi się posłużył, była kwestia upadku stoczni. _ _

_ - Chciałbym by ci, którzy aspirują do rządzenia krajem wiedzieli cokolwiek o niedozwolonej pomocy publicznej. Jeżeli nie będą wiedzieli, to wpakują nas w takie same kłopoty, jak wpakował nas PiS, kiedy produkował statki z budżetowymi dopłatami - _ oskarżył rząd PiS.

Donald Tusk powiedział, że opozycja atakuje go i jego rząd nie zważając na _ oczywiste oczywistości _, które to określenie jest jednym z ulubionych Jarosława Kaczyńskiego.
Premier posłużył się liczbami, w tym danymi Eurostatu, by zilustrować sukces jaki Polska odniosła w ostatnich latach. _ - Jak długo możecie zakłamywać rzeczywistość. W pięciu ostatnich latach, latach kryzysowych, średni wzrost w Unii Europejskiej wyniósł mniej więcej zero, a w Polsce 18 procent. Komu wmawiacie, że to jest przypadek - _ grzmiał premier.

Premier podczas swego drugiego dziś sejmowego wystąpienia złożył też dwie deklaracje.Jedna dotyczy emerytur górniczych: projekt ustawy w tej sprawie ma trafić do parlamentu w tym roku. Szef rządu dodał jednak, że stanie się to bez pośpiechu, bo emerytury górnicze nie są priorytetem - ich reforma nie ma wielkiego znaczenia dla finansów publicznych.

Druga z niezrealizowanych dotychczas kwestii to ustawa o funduszu kościelnym. Premier poinformował, że projekt jest już gotowy i jest w stanie przedstawić go w Sejmie w przyszłym miesiącu.

_ - Premier przedstawił nową filozofię walki z kryzysem _. Tak poseł PO Rafał Grupiński bronił wystąpienia premiera w sejmowej debacie. Grupiński skrytykował też opozycję, która- według niego- ukrywa swoje prawdziwe oblicze. Rafał Grupiński podkreślił, że klub PO w całości wspiera pomysły premiera, bo Donald Tusk zmienia filozofię walki z drugą falą kryzysu. _ - To jest strategia ofensywna. Wyjście na przeciw drugiej fali kryzysu, tak by zapewnić Polsce wzrost gospodarczy, tak by zapewnić bezpieczeństwo obywateli - _powiedział Grupiński.

Grupiński apelował też, żeby Jarosław Kaczyński _ nie budził Polski i zostawił swoje demony pod poduszką _.

PiS jest _ zadowolony __ - Podobało mi wszystko, tylko pytanie kto to będzie w stanie zrealizować. Pytanie skąd rząd weźmie na to wszystko pieniądze? Może dodrukuje? - _ pytał wcześniej sarkastycznie Adam Hofman.

Od przyszłego roku mają być też wydłużone płatne urlopy macierzyńskie a do 2015 roku rozwiązany problem opieki nad dziećmi w związku z budową żłobków i przedszkoli. Zdaniem rzecznika PiS, program jest mało realistyczny.

_ - Brak wizji i konkretów, brak dalekosiężnych planów rozwiązywania problemów demograficznych czy rynku pracy - to część zarzutów PiS wobec expose premiera. Profesor Józefina Hrynkiewicz uznała za niewiarygodne deklaracje premiera o wsparciu dla rodzin. Jak mówiła, jeszcze wczoraj posłowie koalicji ograniczali wydatki na wsparcie rodzin. Hrynkiewicz wskazała też na brak pomysłów na wsparcie młodych. - Gdzie są obietnice, że stworzycie warunki dla chcących wrócić z emigracji. Polska rodzina jest bezpieczna, ale w Londynie - _ oceniła.

Partyjny kolega posłanki, poseł Bolesław Piecha wskazywał na problemy w służbie zdrowia i złe lokowanie publicznych pieniędzy. _ - 50 proc. pięciolatków i 18-to latków ma próchnicę. W zamian dostępu do Orlików, kłódka na gabinetach dentystycznych - _mówił wzburzony poseł.

Palikot wezwał Tuska: _ Niech Pan przegra głosowanie _ - Co zrobił pan z tym sztandarem wolności, jaki miała ponad 10 lat temu Platforma Obywatelska? _- pytał premiera Janusz Palikot. Zdaniem szefa Ruchu Palikota, premier nie ma wizji modernizacji kraju, przestał być liderem _ politycznego projektu _. Janusz Palikot zwrócił uwagę na - jak podkreślił - odejście PO od wizji wolności i praw obywatelskich. - Urzędnik nie ma być do kontroli, wyciskania i sprawdzania podatnika, tylko od pomocy i serwisu dla obywatela. Dlaczego nie likwidujemy cholernych agencji - _krzyczał Palikot.

W swoim wystąpieniu zarzucił Donaldowi Tuskowi brak zapowiedzi skierowania większych transferów socjalnych dla najuboższych._ - To właśnie ta grupa jest prawdziwą odpowiedzią na kryzys - _ mówił lider Ruchu Palikota. Polityk stwierdził, że w Polsce potrzeba zmiany filozofii działania urzędników.

Palikot zaznaczył, że częściowo popiera proponowany przez Donalda Tuska pomysł powołanie spółki _ Inwestycje Polskie _, której operatorem będzie BGK. Spółka ma wspierać inwestycje krajowe, a jej kapitał ma wynieść 40 miliardów złotych do 2015 roku.

Lider Ruchu Palikota zaznaczył, że rząd powinien skupić się bardziej na inwestycjach lokalnych, a nie centralnych. Janusz Palikot poparł działania rządu w kontekście ratyfikacji paktu fiskalnego.
Zaznaczył jednak, że jego klub zagłosuje przeciwko wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska. _ - Niech Pan ma odwagę przegrać to dzisiejsze głosowanie _ - zakończył Janusz Palikot.

Klub PSL będzie głosował za wotum zaufaniaZapowiedział to przewodniczący klubu Jan Bury. Poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego zwrócił uwagę, że premier skoncentrował się w swym wystąpieniu na odpowiedzialności za kraj. Pozytywnie ocenił plany inwestycji w energetyce i wprowadzenie tak zwanego _ _ kasowego VAT-u _ _ dla małych firm. Zaproponował przy tym, aby na czas kryzysu zwolnić małe i średnie firmy z podatku dochodowego.

Poseł Bury wypowiedział się natomiast przeciwko planowanej przez ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina reorganizacji sądów. Gdy Jan Bury oświadczył, że jego klub będzie głosował za wnioskiem o wotum zaufania, posłowie Prawa i Sprawiedliwości wybuchnęli śmiechem. Bury nie pozostał dłużny: _ - To może dziwić tylko posłów PiS, bo się nasztachali. Przepraszam, chodzi o posłów Ruchu Palikota, posłowie PiS się nie sztachają - _powiedział Bury.

Miller: _ Politycy PO boją się proboszczów _Leszek Miller uważa, że rząd nie rozwiązuje najważniejszych problemów Polaków. Lider SLD powiedział podczas debaty w Sejmie, że tylko program Sojuszu gwarantuje wyrwanie kraju z marazmu.

Miller mówił, że wciąż na śmietniki w Polsce służą do poszukiwania żywności i zostawiania niechcianych dzieci. Przewodniczący SLD krytykował posłów PO od stanowiska w kwestii ustawy aborcyjnej do zmniejszenia zasiłków pogrzebowych.

Lider Sojuszu dziwił się, że premier w takiej sytuacji zabiega o poparcie Sejmu przez wotum zaufania. Mówił też, że posłowie PO boją się bardziej swojego proboszcza niż premiera.

Ministrowie zapewniają: Damy radę

Minister finansów jacek Rostowski jest przekonany, że powyższe zapowiedzi uda się zrealizować. _ - Te zapowiedzi wpłyną na wydatki w 2014 roku, ale nie wpłynął na ścieżkę schodzenia z deficytu _- zapewnił. Powiedział, że propozycje, których mówił premier, nie wpłyną na poziom przyszłorocznego deficytu budżetowego. Podkreślił, że w budżecie na 2013 rok już uwzględniono subwencję dla samorządów na przedszkola w wysokości 320 milionów złotych.

_ - Jestem w pełni przekonany, że osiągniemy cele rodzinne i będziemy obniżali deficyt finansów publicznych - _ powiedział Rostowski.

Szef resortu finansów opisał propozycję premiera, który zapowiedział powołanie spółki _ Inwestycje Polskie _, której operatorem będzie Bank Gospodarstwa Krajowego. Jak podkreślił Jacek Rostowski, zwiększenie kapitału BGK odbędzie się dzięki wniesieniu akcji spółek skarbu państwa. _ - Nastąpi zwiększenie kapitału BGK o kwoty do 10 mld złotych w pierwszym etapie, a potem o dalsze 5 miliardów złotych, przez wniesienie spółek skarbu państwa, które potem będą w normalnym trybie sprzedawane - _tłumaczył.

Minister finansów powiedział, że zgromadzony kapitał pozwoli na dodatkowe finansowanie nowych programów inwestycyjnych, samorządowych czy infrastrukturalnych. Jacek Rostowski przekonywał, że zapowiadane inwestycje nie będą zwiększały zadłużenia państwa, gdyż znajdą się poza sektorem finansów publicznych. _ - To będą wielkie inwestycje infrastrukturalne, które będę finansowane poza budżetem państwa i nie będą zwiększać zadłużenia - _ wyjaśnił. To jego zdaniem pozwoli na finansowanie nowych projektów inwestycyjnych w wysokości 40 mld zł do 2015 zł.

Jacek Rostowski zapowiedział, ze jutro wraz z ministrem skarbu państwa Mikołajem Budzanowskim poprowadzi konferencję prasową, na której obaj ministrowie przedstawią propozycje dla małych i średnich przedsiębiorstw.

_ - To odpowiedź na debatę emerytalną . Tak minister pracy i polityki społecznej mówi o decyzji rządu dotyczącej wydłużenia urlopów rodzicielskich. Minister Władysław Kosiniak - Kamysz zapewnia, że na realizację tej zapowiedzi znajdą się pieniądze. - Jeżeli uświadomiliśmy sobie, że mamy problem z dzietnością, to środki na pewno się na to znajdą. Nie byłoby zapowiedzi, gdyby nie było szans na realizacje - _ powiedział.

Wieczorem odbędą się w Sejmie głosowania, w tym nad wnioskiem ws. wotum. Według zapowiedzi marszałek Sejmu Ewy Kopacz to głosowanie ma być jednym z pierwszych. Sejm udziela Radzie Ministrów wotum zaufania większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Czytaj więcej w Money.pl
Tusk odkrył karty. Nie ma mowy o ZUS-ie w umowach śmieciowych Premier za to obiecuje, miliardy lecą szerokim strumieniem. Zobacz, co ma się zmienić.
Lech Wałęsa: _ Jestem zaskoczony na minus _ Były prezydent, laureat nagrody z 1983 r. przyznał, że decyzja Komitetu Noblowskiego jest dla niego niejasna.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)