Notowania

gospodarka
13.07.2017 06:05

Branża gospodarki odpadami może stracić miliardy. Polska nie dotrzymała trzech terminów

Z końcem czerwca upłynął termin spełnienia przez Polskę warunków umożliwiających uruchomienie unijnych płatności na projekty związane z gospodarką odpadami

Podziel się
Dodaj komentarz
(Michał Kość/Reporter)

Aż 1,34 mld euro czyli prawie 5,7 mld zł z unijnej kasy może stracić Polska. Pieniądze miały wspomóc projekty związane z gospodarką odpadami. - Mamy problem - przyznaje wiceministra środowiska Mariusz Gajda.

Z końcem czerwca upłynął termin spełnienia przez Polskę warunków umożliwiających uruchomienie unijnych płatności na projekty związane z gospodarką odpadami - pisze w czwartek "Puls Biznesu".

Gra idzie o 1,34 mld EUR (5,69 mld zł), które miały być rozdzielone w ramach Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko" (ponad 900 mln EUR) i regionalnych programów operacyjnych (400 mln EUR).

"Puls Biznesu" cytuje słowa wiceministra środowiska Mariusza Gajdy z posiedzenia sejmowej Komisji Ochrony Środowisk, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa 8 czerwca 2017 r.

Zobacz też film o wymaganiach dla firm zajmujących się odpadami.

- Mamy problem z opóźnionymi planami gospodarki odpadami przygotowywanymi przez marszałków województw. Jest to warunek ex-ante w zakresie gospodarki odpadami (...) Komisja Europejska zastrzegła, że zatwierdzi Krajowy Plan Gospodarki Odpadami (KPGO), łącznie z regionalnymi planami gospodarki odpadami. I mimo że dokładaliśmy starań, są opóźnienia w tym zakresie. W związku z tym zachodzi ryzyko, że pieniądze z tego działania poprzez przyznaną alokację mogą zostać niewykorzystane - tłumaczył wiceminister.

Jak pisze PB, Komisja Europejska miała uwolnić fundusze dla branży śmieciowej, jeśli Polska przedstawi nowy KPGO. Ten jest wypadkową planów wojewódzkich (WPGO), które powinny uchwalić sejmiki.

- Niespełnienie (...) warunku przez co najmniej jedno województwo uniemożliwia finansowanie przez Polskę z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wszelkich inwestycji z zakresu gospodarki odpadami, na które przeznaczono w krajowym i 16 regionalnych programach operacyjnych kwotę ok. 1,35 mld EUR (5,8 mld zł) - napisała radczyni prawna Małgorzata Kędzielewska w piśmie do WSA w Warszawie, datowanym na 14 czerwca 2017 r.

Tagi: gospodarka, inwestycje, ekologia, odpady, dyplomacja, organizacje, 5th avenue holding sa, pl5avnh00013, 5thavenue, ke, fundusze unijne, "puls biznesu", przegląd prasy, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-07-2017

BibiI co warcholy i szydlosc gdzie ksiega ustaw sprzed wyborow.Obsadziliscie swoimi nieudacznikami i efekty sa Obic pyski szkodnikom i pociagnac do … Czytaj całość

13-07-2017

expertNic sie nie stało podwyzszy sie oplate paliwową i dzuire sie załata. Nie ma problemu.

13-07-2017

leonek_kingwspaniały tytuł.... POLSKA MOŻE STARCIĆ.. a kto nie przygotował i nie wprowadził tych przepisów? POLSKA chyba nie pracuje w urzędzie marszałkowskim, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (8)