Notowania

MON odwołuje zaproszenie do składania ofert na śmigłowce dla polskiej armii

Wybór śmigłowców dla polskie armii jeszcze bardziej się opóźni. Inspektorat Uzbrojenia odwołał zaproszenie do składania ofert ostatecznych na dostawę ośmiu maszyn dla Wojsk Specjalnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(fot. Łukasz Szelag/REPORTER)
Po tym, jak rząd przerwał zaawansowane rozmowy na temat zakupu śmigłowców Caracal, sprawa nowych maszyn dla polskiego wojska mocno się skomplikowała.

Wybór śmigłowców dla polskiej armii jeszcze bardziej się opóźni. Inspektorat Uzbrojenia odwołał zaproszenie do składania ofert ostatecznych na dostawę ośmiu maszyn dla Wojsk Specjalnych.

Informację potwierdził w rozmowie z money.pl rzecznik prasowy inspektoratu ppłk Robert Wincencik. Pytany o przyczyny tej decyzji, poprosił o wysłanie pytań mailem.

Zobacz też: Nowe śmigłowce dla polskiej armii to wciąż niewiadoma

Decyzja ta pozostaje bez wpływu na inne ważne postępowanie, w ramach którego mają zostać wybrane cztery śmigłowce dla Marynarki Wojennej - do zwalczania okrętów podwodnych, wyposażonych dodatkowo w sprzęt medyczny pozwalający na prowadzenie akcji poszukiwawczo-ratowniczych.

O wszczęciu postępowania na pozyskanie nowych śmigłowców Inspektorat Uzbrojenia informował w lutym 2017 roku. W obu postępowaniach zaproszenia otrzymały: konsorcjum w składzie: PZL i Sikorsky Aircraft Corporations, WSK "PZL-Świdnik" i konsorcjum w składzie: Airbus Helicopters oraz Heli Invest.

Historia zakupów nowych śmigłowców dla polskiej armii zaczyna przypominać epopeję. Poprzedni rząd obstawał przy kupnie francuskich Caracali, w sprawie których negocjacje były już bardzo zaawansowane. Jesienią 2016 roku rząd PiS rozmowy jednak zerwał.

Potem ówczesny szef MON Antoni Macierewicz obiecywał, że szybko kupi nowe śmigłowce. Na początek dwie sztuki, których wojsko nie zobaczyło do dzisiaj. Później MON zdecydował podzielić swoje zakupy i osobno kupić śmigłowce dla Wojsk Specjalnych i osobno dla marynarki. Po decyzji o anulowaniu zaproszenia do składania ofert na te pierwsze cała procedura jeszcze bardziej się przedłuży.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: śmigłowce dla polskiej armii, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-06-2018

x5Kasa się kończy , nie starczyło by na nagrody i jak przeżyli by do końca miesiąca ?

12-06-2018

KarolPo co helikoptery jak mamy rozaniec bez granic i slajdy Morawieckiego.

12-06-2018

MGTrybunał Stanu dla sprawców tego stanu rzeczy. To jest KATASTROFA.

Rozwiń komentarze (279)