Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Tychy walczą ze smogiem. 80 proc. dofinansowania na ekologiczne ogrzewanie

Tychy walczą ze smogiem. 80 proc. dofinansowania na ekologiczne ogrzewanie

W 2016 r. Tychy przyjęły program umożliwiający dopłaty do wymiany nieekologicznych źródeł ciepła
W 2016 r. Tychy przyjęły program umożliwiający dopłaty do wymiany nieekologicznych źródeł ciepła

W Tychach o 80 proc. wzrośnie dofinansowanie do wymiany kotłów węglowych na gazowe, podłączenie do lokalnej sieci ciepłowniczej lub instalację pomp ciepła. Można też będzie dostać pieniądze na ocieplenie mieszkania.

Od początku 2018 r. mieszkańcy Tychów będą mogli uzyskać 60-procentowe dofinansowanie na tzw. termomodernizację budynków mieszkalnych, czyli docieplenie ścian (maksymalnie 12 tys. zł), dachu (do 7,2 tys. zł), wymianę okien (do 9 tys. zł).

- Koszty ogrzewania są bardzo dużym obciążeniem budżetów domowych. W przeszłości nie przywiązywano specjalnej uwagi do ilości zużywanej energii, gdyż była ona tania. Obecnie ceny energii i ciepła są wysokie, więc coraz częściej zastanawiamy się, jak ograniczyć te koszty. Można to osiągnąć wykonując termomodernizację budynku, mieszkańcy są tego świadomi. Odbieraliśmy wiele telefonów z pytaniem o możliwość takiego dofinansowania, postanowiliśmy to rozwiązanie wprowadzić w naszym mieście - powiedział wiceprezydent miasta ds. infrastruktury Miłosz Stec.

Powraca problem ze smogiem. Wiemy, jak się przed nim chronićCo istotne, z 60 do 80 proc. wzrasta wysokość dofinansowania do wymiany kotłów węglowych na ekologiczne systemy ogrzewania.

- Chcemy zachęcić do wymiany starych kotłów węglowych na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania. To w znaczący sposób przyczyni się do poprawy jakości powietrza w mieście. Wiemy, że główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest niska emisja, czyli spaliny pochodzące z kotłów węglowych w gospodarstwach domowych, więc nasze działania właśnie w tym obszarze mają kluczowe znaczenie - podkreślił prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

Rada Miasta Tychy przyjęła "Program ograniczenia niskiej emisji dla miasta Tychy" w 2016 roku. Polega na uruchomieniu przez gminę systemu dopłat do wymiany nieekologicznych źródeł ciepła oraz montażu układów solarnych w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych w latach 2016-2020.

W zeszłorocznej edycji programu dofinansowano instalację 135 kotłów węglowych 5. klasy, jednego na biomasę, 55 nowych kotłów gazowych oraz 24 układów solarnych. Zgodnie z opracowaną przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej metodologią obliczania efektu ekologicznego, jest to jednoznaczne z redukcją emisji dwutlenku węgla o ponad 1300 ton.

W tym roku gmina dofinansowała już 381 modernizacji. Były to: 243 wymiany kotłów węglowych na kotły węglowe nowej generacji, wymiana 69 pieców węglowych na gazowe, wymiana 5 pieców węglowych na podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, wymiana 2 pieców węglowych na spalające biomasę, wymiana 1 pieca węglowego na pompę ciepła, wymiana 35 starych kotłów gazowych na nowe gazowe, montaż kolektorów słonecznych w 26 budynkach.

autor: Anna Gumułka

pap, gospodarka, samorząd, polityka, ekologia, wypadki, zanieczyszczenia, skażenie
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Nie piece a
2018-01-29 22:47
Najbardziej smrodzą samochody.
okok
2017-11-08 15:42
Niech obniża koszta używania przyłącza do sieci cieplowniczej o conajmniej 60% bo płacąc rocznie 9000zł za 180m2 na rok to nie do zaakceptowania, w dodatku umowa nie może być taka że przez 12 miesięcy płaci się ta sama kwotę, w lato nie potrzebuje uje ogrzewania mieszkania.
maro
2017-10-31 08:50
PIS dotuje do nierentownych kopalni zamiast obniżać cenę gazu i pomagać wszystkim którzy przerabiają ogrzewanie domu na ogrzewanie ekologiczne.Kasa zamiast na Kraków dali Rydzykowi.
Pokaż wszystkie komentarze (10)