Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tychy walczą ze smogiem. 80 proc. dofinansowania na ekologiczne ogrzewanie

13
Podziel się

W Tychach o 80 proc. wzrośnie dofinansowanie do wymiany kotłów węglowych na gazowe, podłączenie do lokalnej sieci ciepłowniczej lub instalację pomp ciepła.

W 2016 r. Tychy przyjęły program umożliwiający dopłaty do wymiany nieekologicznych źródeł ciepła
W 2016 r. Tychy przyjęły program umożliwiający dopłaty do wymiany nieekologicznych źródeł ciepła
bDBuYqTF

Można też będzie dostać pieniądze na ocieplenie mieszkania.

Od początku 2018 r. mieszkańcy Tychów będą mogli uzyskać 60-procentowe dofinansowanie na tzw. termomodernizację budynków mieszkalnych, czyli docieplenie ścian (maksymalnie 12 tys. zł), dachu (do 7,2 tys. zł), wymianę okien (do 9 tys. zł).

- Koszty ogrzewania są bardzo dużym obciążeniem budżetów domowych. W przeszłości nie przywiązywano specjalnej uwagi do ilości zużywanej energii, gdyż była ona tania. Obecnie ceny energii i ciepła są wysokie, więc coraz częściej zastanawiamy się, jak ograniczyć te koszty. Można to osiągnąć wykonując termomodernizację budynku, mieszkańcy są tego świadomi. Odbieraliśmy wiele telefonów z pytaniem o możliwość takiego dofinansowania, postanowiliśmy to rozwiązanie wprowadzić w naszym mieście - powiedział wiceprezydent miasta ds. infrastruktury Miłosz Stec.

bDBuYqTH
Zobacz także: Powraca problem ze smogiem. Wiemy, jak się przed nim chronić

Co istotne, z 60 do 80 proc. wzrasta wysokość dofinansowania do wymiany kotłów węglowych na ekologiczne systemy ogrzewania.

- Chcemy zachęcić do wymiany starych kotłów węglowych na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania. To w znaczący sposób przyczyni się do poprawy jakości powietrza w mieście. Wiemy, że główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest niska emisja, czyli spaliny pochodzące z kotłów węglowych w gospodarstwach domowych, więc nasze działania właśnie w tym obszarze mają kluczowe znaczenie - podkreślił prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

bDBuYqTN

Rada Miasta Tychy przyjęła "Program ograniczenia niskiej emisji dla miasta Tychy" w 2016 roku. Polega na uruchomieniu przez gminę systemu dopłat do wymiany nieekologicznych źródeł ciepła oraz montażu układów solarnych w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych w latach 2016-2020.

W zeszłorocznej edycji programu dofinansowano instalację 135 kotłów węglowych 5. klasy, jednego na biomasę, 55 nowych kotłów gazowych oraz 24 układów solarnych. Zgodnie z opracowaną przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej metodologią obliczania efektu ekologicznego, jest to jednoznaczne z redukcją emisji dwutlenku węgla o ponad 1300 ton.

W tym roku gmina dofinansowała już 381 modernizacji. Były to: 243 wymiany kotłów węglowych na kotły węglowe nowej generacji, wymiana 69 pieców węglowych na gazowe, wymiana 5 pieców węglowych na podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, wymiana 2 pieców węglowych na spalające biomasę, wymiana 1 pieca węglowego na pompę ciepła, wymiana 35 starych kotłów gazowych na nowe gazowe, montaż kolektorów słonecznych w 26 budynkach.

autor: Anna Gumułka

bDBuYqTO
bDBuYqUi
Źródło:
KOMENTARZE
(13)
Janusz Tychy
3 lata temu
Wybudowalem za wlasne pieniadze nowoczesna kotlownie z pompa ciepla. Chcialem w Tychach otrzymac dotacje na solary, ktore zmniejszaly by rachunki za ciepla wode , ale dotacja mi sie nie nalezy , bo nie truje sasiadow , czyli z tego wychodzi , najlepiej palic byle czym to gmina da Ci pieniadze , czy to ma cos wspolnego ze sprawiedliwym i racjonalnym wykorzystaniem srodkow unijnych ???
treew
3 lata temu
to znaczy ze jak ktos ma stare auto to trzeba go karami zmusic do wymiany a tutaj prosze doplacimy bo sie was boimy
Kazimierz
3 lata temu
Elektrownie i ciepłownie to najwięksi truciciele później transport drogowy i lotniczy spalarnie śmieci na końcu gospodarstwa indywidualne
bDBuYqUj
michu
3 lata temu
Rozumiem że ci co zainwestowali własne ciężko zarobione pieniądze np. w ogrzewanie gazowe i płacili 2 razy tyle za ogrzewanie od spalających śmieci i wygórowanej ceny gazu dotowali nierentowne kopalnie teraz ze swoich podatków zafundują trucicielom darmowe kotły, okna i ocieplenie domu. Czyli opłaca się być trucicielem w Polsce !!!
Nie piece a
3 lata temu
Najbardziej smrodzą samochody.