Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Solaris buduje 24-metrowy trolejbus. Nowoczesny prototyp jeszcze w tym roku

19
Podziel się:

Dwuprzegubowy, trójczłonowy trolejbus będzie najbardziej zaawansowanym technicznie pojazdem polskiej firmy.

Wizualizacja najnowszego Solarisa Trollino 24
Wizualizacja najnowszego Solarisa Trollino 24 (Solaris Bus&Coach)

Prototypowy Solaris Trollino 24 powstaje z myślą o przyszłej, seryjnej produkcji pojazdów 24-metrowych z napędem hybrydowym, elektrycznym oraz właśnie trolejbusów. Dwuprzegubowy, trójczłonowy trolejbus będzie najbardziej zaawansowanym technicznie pojazdem polskiej firmy.

Biuro Badań i Rozwoju firmy Solaris, po niedawnej prezentacji nowoczesnego trolejbusu wyposażonego w zwiększające zasięg ogniwo wodorowe dla przewoźnika z Rygi, idzie za ciosem. Dwuprzegubowy trolejbus liczący aż 24 metry ma być gotowy w połowie 2018 roku. Jazdy testowe przejdzie w wybranych europejskich miastach, które posiadają właściwe trakcje.

Solaris produkuje trolejbusy już od 2001 roku. Od tego momentu blisko 1200 pojazdów tego typu zostało zamówionych i dostarczonych do klientów z 16 państw.

Zobacz także: Solaris przygotowuje się do elektrycznej ewolucji w Polsce:

Solaris zadba o kierowców. Klimatyzowane miejsce ich pracy wyposażone będzie w ogrzewany i wentylowany fotel z obrotnicą umożliwiający dobór najbardziej ergonomicznej pozycji. Kierowca będzie miał także do dyspozycji dwa 8-calowe monitory wyświetlające obraz z kamery skierowanej na pantograf, a także zewnętrznej kamery zamontowanej za drugim przegubem. Kierujący będzie mógł obserwować obraz z kamer monitoringu zamontowanych przy każdych drzwiach, a także z kamery cofania na oddzielnym monitorze.

Trollino 24 będzie miał również rozbudowany system informacji pasażerskiej: tablice kierunkowe oraz trzy 29-calowe monitory zamontowane w części pasażerskiej. Dodatkowo, o komfort podróży pasażerów dbać będzie klimatyzacja oraz liczne gniazda.

Oświetlenie wnętrza trolejbusu wykonane będzie w energooszczędnej technologii LED. 24-metrowy trolejbus będzie miał 53 miejsca siedzące, z których 16 jest dostępnych będzie z niskiej podłogi, co ma ułatwić korzystanie osobom o ograniczonej sprawności ruchowej. Producent przewidział także miejsca na wózki inwalidzkie i dziecięce oraz zatokę do przewożenia rowerów.

wiadomości
KOMENTARZE
(19)
Adi
4 lata temu
Zawracają na pętlach, a przy skrętnych osiach tył podąża za przodem. Nie ma problemu ze zwiększoną średnicą zawracania.
DUDD
4 lata temu
To nie jest polska firma bo jest zarejestrowana na Cyprze. TO jest Cypryjska firma i nie należny jej promować polskim kapitałem.
Polak
4 lata temu
POLSKA GÓRĄ!
ken
4 lata temu
Londyn już zamówił 500sztuk :)
fsdfdsf
4 lata temu
hahahah. Ciekaw jak nawróci? Kierowcy bedą nim jeździć za karę.