Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Solidarność" chce zablokować handel w Boże Ciało

0
Podziel się:

Hipermarkety niektórych zachodnich sieci mają zamiar pracować w Boże Ciało, które wypada w czwartek - 15 czerwca. NSZZ „Solidarność" - jako ustaliło Money.pl - zamierza do tego nie dopuścić.

"Solidarność" chce zablokować handel w Boże Ciało

Hipermarkety niektórych zachodnich sieci mają zamiar pracować w Boże Ciało, które wypada w czwartek - 15 czerwca. NSZZ „Solidarność" - jako ustaliło Money.pl - zamierza do tego nie dopuścić. Może wyjściem z sytuacji są sklepy bez sprzedawców? Na zdjęciu pierwszy na świecie taki market otwarty niedawno w USA.

W tym tygodniu parlament zajął się projektem LPR zakazującym handlu w niedzielę. Projekt dopuszcza jednak pracę małych sklepów - zatrudniających do 5 pracowników.

„Nie zgadzamy się na to. To jest niezgodne z konstytucją faworyzowanie Tam gdzie praca w niedzielę i świeta jest konieczna pracow-
nik będzie musiał wyrazić na takie warunki zatrudneinia zgodę.małych sklepów. Domagamy się całkowitego zakazu handlu w niedzielę i święta" - mówi Money.pl Alfred Bujara, szef sekcji krajowej pracowników handlu NSZZ „Solidarność".

Poseł Andrzej Mańka (niezrzeszony) w rozmowie z nami stwierdził, że projekt nie jest rygorystyczny i choć zakłada zakaz handlu w niedzielę - daje pewna furtkę tym przedsiębiorstwom, które pracować w niedzielę muszą. „Tak, gdzie się zwykle pracuje w niedzielę, na przykład w hotelach, pracownik przy podpisywaniu umowy o pracę, będzie musiał wyrazić zgodę na pracę w niedzielę. Ale nigdzie nie będzie można nikogo zmuszać do pracy" - mówi.

„Polski kodeks pracy daje pracownikowi prawo do dni wolnych w niedzielę i święta. Jednocześnie jest tak mało precyzyjny, że można te przepisy śmiało obejść. Dlatego my chcemy je uszczegółowić" - dodaje Andrzej Mańka.

Poseł w rozmowie z nami zaprzeczył, że intencją ustawodawców jest zabronienie pracy wyższym uczelniom w niedzielę. W niedzielę czynne tylko będą apteki, stacje benzynowe i małe budki z jedzeniem na dworcach. „Nie, takie argumenty wysuwają nasi krytycy. Ale my jasno piszemy - że pracę w niedzielę mogą wykonywać te instytucje, w których pracy na inny dzień przenieść się nie da" - wyjaśnia.

Jak podaje NSZZ „Solidarność", 3 maja b.r. - w narodowe święto, ustawowo wolne od pracy jedynie trzy sieci zamknęły swoje sklepy: Geant, Auchan i Biedronka, reszta pracowała pełną parą.

Z ustaleń „Solidarność" wynika, że hipermarkety zamierzają również pracować 15 czerwca, w Święto Bożego Ciała, jedno z ważniejszych świąt katolickich. Mamy mnóstwo skarg od pracowników, dla których ten dzień jest ważny i którzy nie chcą wtedy pracować" - powiedział Money.pl Alfred Bujara z NSZZ „Solidarność"i potwierdził, że związek zamierza protestować przeciwko handlowi w Boże Ciało, natomiast nie chciał ujawnić, jaki charakter ma mieć protest.

JK

| historia walki o zakaz |
| --- |
| **

Joanna Kuciel, Money.pl** O zakaz handlu w niedzielę i o ochronę pracowników zmuszanych do pracy w dni wolne „Solidarność" walczy od 10 lat. Ustawa AWS, która miała szansę uregulować pracę w niedzielę przepadła, ponieważ zakładała pracę małych sklepów, a tym samym dyskryminowała sklepy wielkopowierzchniowe. Prawdopodobne jest więc, że obecnie parlament uchwali ustawę, o jakiej kształt zabiegają związki zawodowe - dopuszczającą w niedziele i święta jedynie pracę stacji benzynowych, aptek i małych punktów gastronomicznych na dworcach, natomiast zakazującą pracy hipermarketom, centrom handlowym i targowiskom. |

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)