Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Solidarność protestuje przeciw zwolnieniom w tyskiej fabryce Fiata

0
Podziel się

- Domagamy się od rządu przedstawienia konkretnych propozycji chroniących miejsca pracy w przemyśle - grzmi Solidarność.

Solidarność protestuje przeciw zwolnieniom w tyskiej fabryce Fiata
(fiatpress.com)
bDXTYTVh

Władze NSZZ _ Solidarność _ sprzeciwiają się planom redukcji zatrudnienia w fabryce Fiat Auto Poland w Tychach. Związek oczekuje od rządu podjęcia działań w obronie miejsc pracy w przemyśle motoryzacyjnym.

Sytuacja pracowników w tyskiej fabryce Fiata była dziś jednym z tematów pierwszego dnia obrad Komisji Krajowej NSZZ _ Solidarność _ w Gdańsku.

Pracę w tyskim zakładzie na początku przyszłego roku ma stracić 1450 pracowników.

bDXTYTVj

_ - Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wyraża swoją dezaprobatę wobec planowania zwolnień pracowników w Fiat Auto Poland w 2013 roku, tym bardziej, że oprócz spadku sprzedaży na rynku europejskim do chwili obecnej nie ma żadnych informacji, co do rzeczywistych powodów tych zwolnień. Przypominamy, że spółka w ostatnich latach zwolniła już ponad tysiąc pracowników _ - czytamy w stanowisku związku.

Zdaniem KK _ S _ priorytetem powinno być _ zachowanie dotychczasowej liczby miejsc pracy _, a jakiekolwiek zamiary ograniczenia zatrudnienia muszą być uzgodnione z partnerami społecznymi.

_ - Domagamy się od polskiego rządu przedstawienia konkretnych propozycji chroniących miejsca pracy w przemyśle, w tym motoryzacyjnym, należącym do czołowych eksporterów, przynoszących znaczące wpływy do budżetu - nawet poprzez subsydiowanie miejsc pracy środkami z Funduszu Pracy. Komisja Krajowa oczekuje od przedsiębiorców pełnej partycypacji w wynikających z redukcji zatrudnienia kosztach społecznych oraz finansowych wobec zwalnianych pracowników, a nie transferu zysków pochodzących z działalności gospodarczej _ - głosi stanowisko _ S _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/212/m128980.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/fiat;negocjuje;ze;zwiazkami;ujawnili;ze;,118,0,1218166.html) *Fiat negocjuje ze związkami, ujawnili, że... * Zmieniła się planowana wielkość zwolnień grupowych w tyskiej fabryce. Dogadano się też wstępnie w sprawie odpraw. Władze związku zwróciły uwagę, że Fiat Auto Poland jest jednym z największych zakładów motoryzacyjnych w Polsce, kooperującym z wieloma podwykonawcami. _ Ograniczenie produkcji i zatrudnienia w spółce pociągnie za sobą zwolnienia w otoczeniu firmy, a co za tym idzie znaczący wzrost bezrobocia w regionie _ - podkreślono.

bDXTYTVp

Początkowo Fiat ogłosił zamiar zwolnienia w pierwszym kwartale przyszłego roku 1,5 tys. pracowników, czyli jednej trzeciej załogi. Firma tłumaczyła to złą sytuacją rynkową.

Z propozycji złożonych dzisiaj związkowcom wynika, że firma ma ograniczyć wielkość zwolnień grupowych w tyskiej fabryce o 50 osób i wypłacić odchodzącym odprawy w wysokości od 9 do 18 miesięcznych pensji. Większość związków akceptuje takie warunki.

W tyskiej fabryce Fiata działa osiem organizacji związkowych, ale w rozmowach uczestniczy siedem, które spełniają kryteria reprezentatywności. Sześć związków przyjęło propozycje pracodawcy, _ S _ ma podjąć decyzję do czwartku, kiedy rozmowy zostaną wznowione.

Program osłonowy dla zwalnianych pracowników przygotowały władze Tychów, we współpracy m.in. z miejscowym urzędem pracy. We wtorek program przedstawiono w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, z wnioskiem o jego sfinansowanie w wysokości blisko 20 mln zł. Program zakłada m.in. refundację kosztów zatrudnienia zwolnionej osoby u nowego pracodawcy i wyposażenia jej stanowiska pracy, szkolenia oraz wsparcie na uruchomienie własnego biznesu.

bDXTYTVq
Czytaj więcej w Money.pl
Zwolnią 1500 osób. Rząd chce interweniować Dziś rząd ma się zająć sytuacją polskiego przemysłu motoryzacyjnego, a w szczególności fabryki FIAT-a w Tychach. Tak zapowiedział wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.
Na jakich warunkach odejdą pracownicy Fiata? W piątek spółka Fiat Auto Poland ogłosiła zamiar grupowego zwolnienia 1,5 tys. pracowników, czyli jednej trzeciej załogi.
Robotnicy Fiata wywalczyli dla siebie podwyżkę Przy okazji przypomina się, że ich polscy koledzy zarabiają trzykrotnie więcej, a włoscy aż pięć razy.
bDXTYTVK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)