Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory do sejmu
10.07.2014 16:25

Sondaż popracia dla partii. PO przed PiS

Sprawdź, czy afera podsłuchowa zaszkodziła partii Donalda Tuska oraz które ugrupowania weszłyby do Sejmu, gdyby wybory odbyły się w lipcu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Blawicki/East News)

Gdyby wybory parlamentarne miały miejsce w lipcu, wygrałaby je Platforma Obywatelska z 29 proc. głosów - wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej. Na kolejnych miejscach znalazłyby się Prawo i Sprawiedliwość - 24 proc., Sojusz Lewicy Demokratycznej - 8 proc., Polskie Stronnictwo Ludowe - 6 proc. i Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego - 6 proc.

W porównaniu z czerwcem poparcie dla PO zmniejszyło się o 3 pkt proc., dla PiS - nie zmieniło się, a dla SLD wzrosło o 3 punkty. Poparcie dla PSL nie zmieniło się, a dla Nowej Prawicy - wzrosło o 1 pkt proc.

Poza Sejmem znalazłyby się Polska Razem Jarosława Gowina - 2 proc. poparcia, Twój Ruch - 2 proc. (w obu przypadkach wzrost o 1 pkt proc.), Polska Partia Pracy - Sierpień'80 - 1 proc.(wzrost o 1 pkt proc.) oraz Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry - 1 proc. (spadek o 2 pkt proc.)

CBOS podkreśla, że lipcowe badanie jest pierwszym realizowanym po ujawnieniu przez tygodnik _ Wprost _ nagrań nielegalnie podsłuchanych rozmów polityków i innych osób publicznych.

Zamiar głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu deklaruje nieco ponad połowa dorosłych Polaków (51 proc., o 1 pkt proc. mniej niż przed miesiącem). Jest to (obok majowego) najgorszy wynik od stycznia 2010 roku - odnotowuje CBOS.

Co trzeci badany (33 proc., wzrost o 1 punkt) twierdzi, że na pewno nie wziąłby udziału w hipotetycznych wyborach. Ostatnio tyle samo osób deklarowało absencję wyborczą w grudniu 2009 roku.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 3-9 lipca na liczącej 943 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Czytaj więcej w Money.pl
CBA przeszukuje biuro posła PSL Według nieoficjalnych informacji chodzi o śledztwo w sprawie powoływania się na wpływy w resorcie infrastruktury.
Jest decyzja sądu w sprawie Marka Falenty Sąd zrezygnował też z innych środków zapobiegawczych w postaci: 1 mln zł poręczenia majątkowego i dozoru policyjnego.
Będzie zwrot kosztów za leczenie za granicą? Komisja Europejska ponagla też 11 innych krajów UE, aby w pełni wdrożyły dyrektywę o transgranicznej opiece zdrowotnej.
Tagi: wybory do sejmu, sondaż wyborczy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz