Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polska
21.10.2013 12:19

Sondaż TNS Polska. Polacy źle oceniają sytuację w kraju

Rośnie liczba pesymistów, spada odsetek optymistów. Zobacz, jak oceniamy to, co dzieje się w Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Creatista/Dreamstime)

Większość Polaków (77 procent) uważa, że sprawy w kraju idą w złym kierunku. Przeciwnego zdania jest 13 procent badanych, a 10 procent nie potrafiło wyrazić opinii w tej kwestii - wynika z październikowego sondażu TNS Polska.

Porównując bieżące wyniki z wrześniowymi TNS Polska wskazuje, że oceny Polaków dotyczące biegu spraw w kraju pogorszyły się. O 6 punktów procentowych wzrósł odsetek głosów niezadowolenia, a o 3 punkty procentowe spadł odsetek respondentów, według których sprawy w Polsce idą w dobrym kierunku.

Zdecydowana większość respondentów (76 proc.) źle ocenia stan polskiej gospodarki. Według 51 proc. badanych gospodarka naszego kraju znajduje się w stanie lekkiego kryzysu, a zdaniem jednej czwartej (25 proc.) gospodarka jest w głębokim kryzysie. Pozytywnie stan gospodarki ocenia 18 proc. ankietowanych, określając, że znajduje się ona w stanie powolnego rozwoju, a 6 proc. nie miało na ten temat zdania.

Według badań TNS Polska, w porównaniu do września tego roku przybyło negatywnych ocen stanu gospodarki (wzrost o 8 punktów procentowych). O 7 punktów procentowych spadł odsetek respondentów, którzy uważają, że gospodarka się rozwija.

Wśród 42 proc. respondentów przeważają opinie, że w ciągu trzech lat materialne warunki życia ludności w naszym kraju pogorszą się (z czego 33 proc. uważa, że będzie to pewne pogorszenie, a 9 proc., że będzie to znaczne pogorszenie). Podobny odsetek badanych (38 proc.) jest zdania, że nic się nie zmieni, jeśli chodzi o materialne warunki życia Polaków, natomiast znacznie mniej respondentów uważa, że w ciągu najbliższych trzech lat nastąpi poprawa warunków życia - 14 proc. badanych.

Wyniki badań uzyskane w październiku - zaznacza TNS Polska - różnią się nieznacznie od prezentowanych i uzyskanych we wrześniu. Przede wszystkim spadł odsetek pozytywnych opinii dotyczących poprawy materialnych warunków życia w ciągu najbliższych trzech lat (14 proc. wobec 20 proc.). Analogicznie wrósł odsetek respondentów, którzy uważają, że warunki życia ludności ulegną pogorszeniu (42 proc. wobec 36 proc.).

Trzy czwarte respondentów (75 proc.) negatywnie ocenia możliwość znalezienia pracy w kraju (z czego ponad połowa - 54 proc. - uważa, że trudno jest obecnie znaleźć jakąkolwiek pracę, a 21 proc. badanych - że w ogóle nie można znaleźć pracy). Przeciwnego zdania jest 21 proc. ankietowanych (20 proc. uważa, że można znaleźć pracę, choć niekoniecznie taką, jaką by się chciało, a co setny badany - 1 proc. - deklaruje, że można bez większych problemów znaleźć dobrą pracę). Czterech na stu Polaków (4 proc.) nie potrafiło odpowiedzieć na to pytanie.

Według badań TNS Polska, w porównaniu z badanami wrześniowymi, nieznacznie spadł odsetek osób, które uważają, że można znaleźć pracę w Polsce - o 5 punktów procentowych. Sondaż TNS Polska został przeprowadzony w dniach 4-9 października na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: polska, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz