Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

GUS:
Dane o sprzedaży detalicznej. Efekt zakazu handlu widać jak na dłoni

S&P podniósł prognozę wzrostu PKB Polski. Do ponad 4 proc. w 2018 r.

S&P podniósł prognozę wzrostu PKB Polski. Do ponad 4 proc. w 2018 r.

Analitycy zwracają także uwagę na zmiany w otoczeniu prawnym Fot. Fourmy Mario
Analitycy zwracają także uwagę na zmiany w otoczeniu prawnym

Najpierw Bank Światowy, teraz S&P Global Ratings podniósł prognozę wzrostu PKB dla Polski. Niestety, ma też złą wiadomość dla naszego rządu.

"Spodziewamy się, że w 2018 r. realny wzrost PKB Polski z łatwością przekroczy 4 proc., jako że gospodarka kraju - naszym zdaniem - przegrzewa się" - czytamy w raporcie. W październiku 2017 r. S&P prognozował wzrost PKB Polski na poziomie 3,8 proc. w 2018 r.

Analitycy S&P zwracają uwagę na wzrost płac, który osiągnął rekordową wartość i stymuluje konsumpcję, podczas gdy produktywność słabnie.

Ścięli Polsce rating i wywołali burzę. Dziś wcale się nie wycofują

 

 

"Z braku reakcji w postaci zmiany polityki, mogą stopniowo pojawiać się słabości zewnętrzne i inne, choć Polska dysponuje solidnymi długoterminowymi podstawami oraz różnymi automatycznymi stabilizatorami, w szczególności swobodnym kursem walutowym" - czytamy dalej.

Kluczowym ograniczeniem wzrostu jest dla Polski starzejące się społeczeństwo. Rozwiązaniem mogą być środki zwiększające podaż siły roboczej.

Analitycy zwracają także uwagę na zmiany w otoczeniu prawnym, np. dotyczące Trybunału Konstytucyjnego i mediów publicznych, oraz uruchomienie przez Komisję Europejską procedury z art. 7.

"Pogarszająca się efektywność instytucjonalna Polski jest dodatkowym powodem do obaw, który częściowo tłumaczy słabą wartość inwestycji prywatnych w ubiegłym roku" - napisano w materiale.

Bank Światowy nas chwali

Bank Światowy coraz lepiej postrzega perspektywy wzrostu PKB Polski. W przyszłym roku nasza gospodarka ma się rozwijać w tempie 4 proc., podczas gdy jeszcze 3 miesiące temu ekonomiści prognozowali 3,6 proc. Również na świecie najbliższy rok powinien być dobry.

Po lepszym od oczekiwań roku 2017 światowa gospodarka przyspieszy w roku 2018 o 3,1 proc., dzięki odbiciu w inwestycjach, przemyśle i handlu międzynarodowym oraz poprawiającej się kondycji gospodarek eksportujących surowce za sprawą wzrostu cen surowców - głosi raport Banku Światowego "Global Economic Prospects".

W raporcie znajdują się również nowe prognozy dla polskiej gospodarki. Nasz kraj ma się rozwijać wyraźnie szybciej od średniej światowej. Szacunki mówią o wzroście w tym roku rzędu 4 proc.

Na uwagę zasługuje fakt, że jeszcze w październiku prognozy zakładały wynik na poziomie 3,6 proc. W ciągu tych trzech miesięcy postrzeganie sytuacji Polski zmieniło się więc na plus. Minimalnie podwyższone zostały też prognozy na 2019 rok - z 3,4 do 3,5 proc.

prognoza, Polska, s&p, pkb, agencja ratingowa
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
Boss
2018-01-16 15:45
Dobra prognoza dla szulerń giełdowej
ZK590
2018-01-12 14:49
a CO z tego wzrostu będzie miał Kowalski ba jak dotąd to obkładają go tylko podwyżkami kosztów i podatków ?
Maxio
2018-01-12 10:03
Rating podniesiony. Nie ma on znaczenia dla Polaków. To sygnał dla spekuły USA, aby szerzej wchodzić w GPW i golić owieczki
Pokaż wszystkie komentarze (74)