Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

S&P obniża rating Włoch i grozi

0
Podziel się:

Obniżenie ratingu to rezultat dalszego pogorszenia prognoz gospodarczych na ten rok i przewidywanego spadku PKB.

S&P obniża rating Włoch i grozi
(LaertesCTB/cc/Flickr)

Amerykańska agencja ratingowa Standard&Poor's obniżyła we wtorek ranking Włoch z BBB+ do BBB. Jednocześnie ostrzegła przed możliwością następnych spadków ocen w tym lub przyszłym roku.

Obniżenie ratingu to, jak wyjaśniono w wydanej nocie, rezultat dalszego pogorszenia prognoz gospodarczych na ten rok i przewidywanego spadku PKB. Według agencji pod koniec 2013 roku dług publiczny wyniesie 129 proc. PKB.

_ - W obecnym roku cele budżetowe we Włoszech są potencjalnie zagrożone z powodu różnic podejścia w koalicji rządowej _ - oceniła agencja. Odniosła się w ten sposób do trwającej wewnątrz koalicji dyskusji na temat zniesienia komunalnego podatku od nieruchomości, czego domaga się stanowczo centroprawica. Poszukuje się środków, które zrównoważyłyby skutki finansowe rezygnacji z tego podatku od wszystkich domów i mieszkań, wprowadzonego przez poprzedni gabinet Mario Montiego w ramach uzdrawiania finansów państwa.

Premier Enrico Letta, który od końca kwietnia stoi na czele rządu centrolewicy i centroprawicy, oświadczył, że obniżenie ratingu dowodzi, iż _ sytuacja pozostaje złożona _. Włochy _ pozostają pod specjalnym nadzorem _ - dodał. Letta przypomniał, że dał swemu rządowi 18 miesięcy na realizację reform, by doprowadzić do ożywienia gospodarczego.

Agencja Ansa informuje, że źródła w ministerstwie finansów Włoch uznały, iż agencja nie wzięła pod uwagę kroków podjętych już przez rząd.

Czytaj więcej w Money.pl
Fitch obniża rating kolejnemu państwu Agencja ratingowa Fitch poinformowała w piątek o obniżeniu wiarygodności kredytowej Cypru z BB- do B.
S&P wycofał rating PBG. Powód? Wniosek spółki o wycofanie ratingu związany jest z jej obecną trudną sytuacją i kondycją finansową.
Obniżyli ratingi 13 bankom. Jeden działa w Polsce Obniżka ratingu dotknęła takie instytucje jak jeden z największych włoskich banków - UniCredit.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)