Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spadł wskaźnik koniunktury w przemyśle

0
Podziel się:

Wskaźnik koniunktury w przemyśle, opracowywany przez IRG SGH, spadł w grudniu 2003 roku o 7 pkt w porównaniu z listopadem i wyniósł 3 pkt. Był on jednak o 4 pkt wyższy niż w analogicznym okresie 2002 roku

- poinformował w czwartek Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.

"W dalszym ciągu obserwujemy sezonowe spowolnienie aktywności gospodarczej. Koniunktura w przemyśle przetwórczym pogorszyła się, bardziej w sektorze prywatnym. W grudniu ogólny wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym zmniejszył swoją wartość w stosunku do listopada o siedem punktów" - napisał Instytut w opracowaniu.

"W porównaniu z grudniem 2002 jest jednak wyższy o 4 punkty. W sektorze prywatnym wartość wskaźnika wynosi 0 punktów, w sektorze publicznym 6 punktów" - dodał.

Eksperci IRG SGH napisali, że poziom produkcji w grudniu zmniejszył się znacznie. Spadek odnotowano tylko w stosunku do listopada 2003. W porównaniu z grudniem 2002 poziom produkcji jest wyższy. Większy spadek poziomu produkcji odnotowano w firmach prywatnych.

"Przewidywania na najbliższe 3–4 miesiące są optymistyczne. Zarówno firmy prywatne jak i publiczne oczekują poprawy koniunktury i zwiększenia poziomu produkcji" - podano w opracowaniu.

Zmalał także ogólny portfel zamówień. W skali miesiąca spadek wynosi siedem punktów, w stosunku do listopada 2002 poziom zamówień jest wyższy prawie o 20 punktów. Spadek zamówień odnotowano tylko w firmach prywatnych. Przedsiębiorstwa publiczne informują o niewielkim wzroście portfela zamówień.

W najbliższej przyszłości zarówno przedsiębiorstwa prywatne jak i publiczne oczekują wzrostu zamówień.

Nastąpił także spadek portfela zamówień eksportowych. Także w tym przypadku spadek był znacznie większy w przedsiębiorstwach prywatnych.

"Oczekiwania na najbliższą przyszłość są odmienne. Przedsiębiorstwa publiczne oczekują dalszego spadku zamówień eksportowych, natomiast w sektorze prywatnym oczekiwany jest ich wzrost" - napisali eksperci z IRG SGH.

Podali także, że zatrudnienie w grudniu zmniejszyło się, jest jednak wyższe niż przed rokiem.

Spadek zatrudnienia odnotowano zarówno w firmach prywatnych jak i publicznych. Oczekiwania na najbliższą przyszłość są podobne. Tak firmy publiczne jak i prywatne spodziewają się wzrostu zatrudnienia w najbliższych 3–4 miesiącach.

Poziom cen nie uległ istotnym zmianom. Firmy prywatne odczuły niewielki spadek poziomu cen. Oczekiwania na najbliższą przyszłość są odmienne: firmy prywatne oczekują spadku poziomu cen, publiczne zaś oczekują ich wzrostu.

Sytuacja finansowa przedsiębiorstw w grudniu jest gorsza niż w listopadzie. O pogorszeniu informują zarówno firmy prywatne jak i publiczne. W najbliższych miesiącach przedsiębiorstwa oczekują poprawy ich sytuacji finansowej.

"Nastroje przedsiębiorstw w tym miesiącu są lepsze niż w listopadzie. Firmy publiczne oceniają nawet, iż sytuacja ogólna gospodarki poprawiła się. W najbliższej przyszłości tylko firmy prywatne oczekują dalszej poprawy ogólnej kondycji gospodarki polskiej" - napisał IRG SGH.

przemysł
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)