Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spektakularna porażka rządu. Przez Gowina

0
Podziel się:

Posłowie zagłosowali nad informacją rządu na temat planów likwidacji części sądów rejonowych. Wynik oznacza rozłam w koalicji?

Spektakularna porażka rządu. Przez Gowina
(PAP/Tomasz Gzell)

Sejm odrzucił informację ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina ws. przygotowanej przez resort reorganizacji 79 sądów rejonowych. Odrzucenie informacji nie rodzi żadnych skutków prawnych.

Za odrzuceniem informacji głosowało 234 posłów, 197 było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu. Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin przedstawił Sejmowi motywy przygotowanej przez resort reorganizacji w ubiegły czwartek. O informację wnioskował Ruch Palikota. Za odrzuceniem informacji opowiedziało się wówczas pięć klubów sejmowych: PiS, Ruch Palikota, PSL, SLD i Solidarna Polska. Za jej przyjęciem był jedynie klub PO.

Przed głosowaniem Michał Kabaciński (RP) zaapelował, aby - w wypadku odrzucenia informacji - minister sprawiedliwości podał się do dymisji, ponieważ oznacza to, że jego planów nie popiera nawet koalicjant. Po głosowaniu na sali rozległy się okrzyki: "Do dymisji!".

Zgodnie z podpisanym w październiku przez Gowina rozporządzeniem, od 1 stycznia 2013 r. 79 najmniejszych sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów zostanie przekształconych w wydziały zamiejscowe sąsiednich większych sądów. Pomysł wywołał sprzeciw samorządowców z miejscowości, w których znajdują się sądy przeznaczone do zniesienia.

W informacji Gowin powtórzył po raz kolejny, że reorganizacja poprawi efektywność oraz strukturę organizacyjną tych sądów - wobec nierównomiernego ich obciążenia w skali kraju. Wprawdzie władze Platformy opowiedziały się za reorganizacja sądów rejonowych, jednak nieoficjalne źródła wskazują, że PO poczeka na orzeczenie TK w sprawie reorganizacji.

_ _

Sejm skierował do prac w sejmowej komisji sprawiedliwości obywatelski projekt ustawy, która ma zablokować reorganizację sądów przygotowaną przez Gowina. Obywatelska propozycja wyszczególnia wszystkie istniejące obecnie sądy wraz z ich okręgami. Przedstawiciel komitetu inicjatywy ustawodawczej mec. Wojciech Błaszczyk prezentując projekt, powiedział, że impulsem do jego opracowania stały się zamierzenia resortu sprawiedliwości dotyczące zniesienia niektórych sądów rejonowych.

Pomysł tej reformy wywołał sprzeciw wśród samorządowców z miejscowości, w których znajdują się sądy przeznaczone do zniesienia. Krytycy reorganizacji oceniają ponadto, że określanie okręgów sądowych w rozporządzeniu jest niekonstytucyjne.

Do TK trafiły dwa wnioski - grupy posłów PSL i Krajowej Rady Sądownictwa - o stwierdzenie niezgodności z ustawą zasadniczą upoważnienia ministra sprawiedliwości do tworzenia i znoszenia sądów oraz ustalania ich siedzib i obszarów właściwości w drodze rozporządzenia.

Czytaj więcej w Money.pl
Po tych zmianach, sądy mają działać sprawniej Wiceminister sprawiedliwości: - _ Po przekształceniu sądów rejonowych w wydziały zamiejscowe, obywatel będzie miał dostęp do sprawniej działającego sądu _.
Reforma Gowina upadnie? Nowe decyzje Premier i minister sprawiedliwości spotkali się z władzami klubu PO w sprawie łączenia sądów.
Minister: Mam rację, oczekuję lojalności Posłowie PO sprzeciwiają się pomysłom Jarosława Gowina. Kolejny rozłam w partii?
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)