Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Spod Moskwy wyruszył konwój pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Kuczma:

0
Podziel się:

W skład kolumny, która wyruszyła z Moskwy, wchodzi 280 ciężarówek. Wiozą one 2 tysiące ton ładunku.

Spod Moskwy wyruszył konwój pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Kuczma:
(PAP/EPA)
bFeqclHF

Konwój rosyjskiej pomocy humanitarnej dla mieszkańców Doniecka i Ługańska wyruszył spod Moskwy w nocy z poniedziałku na wtorek - poinformowała agencja ITAR-TASS. - _ Będą mu towarzyszyć przedstawiciele OBWE _ - powiedział były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma.

aktualizacja 10:58

bFeqclHH

W skład kolumny wchodzi 280 ciężarówek. Według ITAR-TASS wiozą one 2 tysiące ton ładunku: żywność, środki higieny, lekarstwa, śpiwory i agregaty prądotwórcze różnej mocy.

Konwojowi dla Ługańska będą towarzyszyć przedstawiciele OBWE - powiedział były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma._ - Na posiedzeniu grupy kontaktowej w poniedziałek postanowiono, że pomoc humanitarna przejdzie przez obwód charkowski. Ustalona została też trasa do Ługańska. _

Podkreślił, że pomoc _ będzie realizowana pod egidą Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, a konwojowi towarzyszyć będą przedstawiciele Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie _.

Grupa kontaktowa, złożona z przedstawicieli OBWE, Rosji, Ukrainy i prorosyjskich separatystów we wschodniej Ukrainie, ma za zadanie wypracować stałe zawieszenie broni na tym obszarze, gdzie od kwietnia trwają starcia między rebeliantami i ukraińskimi siłami rządowymi.

bFeqclHN

W posiedzeniu tego gremium w poniedziałek, przeprowadzonym w formie wideokonferencji, udział wzięli przedstawiciele utworzonej przez separatystów tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, podczas gdy tzw. Ługańska Republika Ludowa nie była reprezentowana na tym spotkaniu.

_ Najwidoczniej nie są oni zainteresowani otrzymaniem tej pomocy _ - powiedział Kuczma. Dodał, że do Ługańska zostaną dostarczone nie tylko dary z Rosji, ale także _ pomoc od Ukrainy, UE i USA _.

_ Bardzo ważna jest dystrybucja tej pomocy - przede wszystkim powinny ją otrzymać szpitale, przedszkola, internaty i inni potrzebujący. Ani grama nie powinni dostać separatyści _ - zaznaczył Kuczma. Jak powiedział, dystrybucją pomocy ma się zająć MKCK.

Wczoraj rosyjski prezydent Władimir Putin w rozmowie telefonicznej z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Barroso powiedział, że Rosja w porozumieniu z Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża (MKCK) wysyła na południowo-wschodnią Ukrainę konwój z pomocą humanitarną.

bFeqclHO

MSZ w Kijowie poinformował Rosję, że jeśli chce ona wysłać konwój humanitarny na wschodnią Ukrainę, gdzie trwają starcia z separatystami, może to uczynić wyłącznie _ kanałami ONZ i Międzynarodowego Czerwonego Krzyża _ oraz bez eskorty wojskowej.

MKCK domagał się od Rosji informacji o proponowanej pomocy, w tym wielkości i rodzaju towarów wchodzących w jej skład, a także wymagań co do ich transportu i przechowywania.

Czytaj więcej w Money.pl

bFeqclIi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)