Notowania

informacja publiczna
30.10.2013 06:08

Społeczeństwo innowacyjne lepiej informowane

Senat poparł nowelizację ustawy o dostępie do informacji publicznej, której podstawowym celem jest określenie sposobu uruchomienia i prowadzenia Centralnego Repozytorium Informacji Publicznej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PeskyMonkey/iStockphoto)

Senat poparł nowelizację ustawy o dostępie do informacji publicznej, której podstawowym celem jest określenie sposobu uruchomienia i prowadzenia Centralnego Repozytorium Informacji Publicznej.

Za głosowało 57 senatorów, 24 było przeciwko, jedna osoba wstrzymała się od głosu.Senat zaproponował do nowelizacji jedną poprawkę, która ujednolica terminologię.

Poprzednia nowelizacja ustawy o dostępie do informacji publicznej została uchwalona w 2011 r. Wprowadziła ona w życie nowy tryb dostępu do informacji publicznej - CRIP. Obecna nowela przewiduje możliwość skorzystania z już istniejących, autonomicznych repozytoriów zawierających informacje publiczne o szczególnym znaczeniu dla rozwoju innowacyjności w państwie i rozwoju społeczeństwa informacyjnego.

Nowelizacja ustawy nakłada na ministra administracji i cyfryzacji, który tworzy stronę główną Biuletynu Informacji Publicznej, obowiązek zapewnienia dostępu do informacji publicznych i możliwości przeszukiwania ich w Scentralizowanym Systemie Dostępu do Informacji Publicznej (SSDIP) z pozycji strony głównej BIP. Ze strony głównej BIP ma też być dostęp do CRIP, co ma umożliwić szybkie odnalezienie poszukiwanych informacji oraz łatwe przekierowanie do centralnego repozytorium.

Stworzenie repozytorium przewidziano w uchwalonej w 2011 r. nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej, autorstwa ówczesnego MSWiA. Do informacji, które powinny znaleźć się w tym zbiorze, resort zaliczał w szczególności: dane geograficzne, demograficzne, wyniki wyborów, dane o produkcji i zużyciu energii, informacje budżetowe i podatkowe, dotyczące działalności gospodarczej, ochrony i zanieczyszczenia środowiska, zdrowotne, prawne oraz edukacyjne. Ci, którzy chcieli wykorzystać tego typu dane dla własnych celów, mieli je znaleźć w jednym centralnym zasobie.

Nowela z 2011 r. wprowadziła do krajowego porządku prawnego unijną dyrektywę ws. ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego. Chodzi w niej o inne przeznaczenie informacji z organów publicznych niż to, dla którego dokumenty zostały pierwotnie utworzone.

Czytaj więcej w Money.pl

* [ ( http://static1.money.pl/i/h/160/m254624.jpg ) ] (http://dom.money.pl/budownictwo/wiadomosci/artykul/mdm;przyjety;to;ostateczna;wersja;programu;doplat;do;mieszkan,95,0,1403231.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ MdM przyjęty. To ostateczna wersja programu dopłat do mieszkań ]( http://dom.money.pl/budownictwo/wiadomosci/artykul/mdm;przyjety;to;ostateczna;wersja;programu;doplat;do;mieszkan,95,0,1403231.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/192/m285632.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sondaz;cbos;jak;polacy;oceniaja;prezydenta;sejm;i;senat,187,0,1402555.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Szokująco słabe oceny Sejmu i Senatu ]( http://news.money.pl/artykul/sondaz;cbos;jak;polacy;oceniaja;prezydenta;sejm;i;senat,187,0,1402555.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/111/m202863.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zmiany;w;wojsku;senat;chce;poprawek;w;ustawie;o;sluzbie;zolnierzy,237,0,1393389.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Generał, który jeździ czołgiem? Senat o ustawie ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zmiany;w;wojsku;senat;chce;poprawek;w;ustawie;o;sluzbie;zolnierzy,237,0,1393389.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/30/m241694.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wspolpraca;rozwojowa;senat;za;zmianami;w;ustawie,100,0,1386084.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Współpraca rozwojowa. Senat zagłosował ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wspolpraca;rozwojowa;senat;za;zmianami;w;ustawie,100,0,1386084.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
Tagi: informacja publiczna, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz