Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Spotkanie Donalda Tuska z premierem Mołdawii już rozpoczęte

0
Podziel się

Od ceremonii oficjalnego powitania przed kancelarią premiera rozpoczęła się w dzisiaj wizyta w Polsce premiera Mołdawii Iurie Leanca.

Spotkanie Donalda Tuska z premierem Mołdawii już rozpoczęte
(Grzegorz Rogiński/KPRM)
bEqtidAl

Planowana jest rozmowa w cztery oczy z premierem Donaldem Tuskiem oraz podpisanie umów m.in. o ubezpieczeniach społecznych.

Głównym tematem rozmów premierów będzie m.in. perspektywa podpisania przez Mołdawię umowy stowarzyszeniowej z UE podczas listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Premier Donald Tusk zapewniał, że Polska będzie wspierać Mołdawię w drodze do UE. Będę pytał, jakiego typu wsparcia oczekują - deklarował Tusk.

_ - Lada dzień odbędzie się szczyt Partnerstwa Wschodniego i widać wyraźnie wielką strategiczną grę o przyszłość tego regionu, w której głównymi aktorami są UE jako całość, a w Unii Polska odgrywała szczególną rolę w tej kwestii, a z drugiej strony Rosja, która różnymi zachętami, a czasami groźbami, stara się skłonić państwa Partnerstwa Wschodniego do utrzymania dystansu do UE _ - zwrócił uwagę premier Tusk na piątkowej konferencji prasowej.

bEqtidAn

Jak podkreślił, do tej pory _ zarówno poprzedni, jak i obecny premier Mołdawii prezentowali dużą determinację, jeśli chodzi o drogę do Europy _. Tusk zapewniał jednocześnie, że Polska będzie starała się, tak jak do tej pory, być _ dobrym patronem Mołdawii _. _ Będę dopytywał, jak możemy pomóc w tym krytycznym momencie dla niektórych państw Partnerstwa Wschodniego _ - zapowiedział.

Podczas spotkania podpisane zostaną umowy międzyrządowe o ubezpieczeniu społecznym oraz porozumienia dotyczące obniżenia stawek roamingu międzynarodowego dla usług telekomunikacyjnych. Szef mołdawskiego gabinetu spotka się w Warszawie także z prezydentem Bronisławem Komorowskim i marszałek Sejmu Ewą Kopacz.

Podczas listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie umowy stowarzyszeniowe z UE mają parafować: Armenia, Gruzja i Mołdawia. Ostatnio pojawiły się wątpliwości, czy Armenia zdoła parafować umowę. Komisja Europejska chce, żeby Armenia wyjaśniła, czy ma zamiar przystąpić do stworzonej z inspiracji Rosji Unii Celnej, czy też stowarzyszyć się z UE.

Wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin ostrzegł Mołdawię przed negatywnymi skutkami integracji z UE, co mogłoby, jego zdaniem, doprowadzić do wzrostu cen dostaw rosyjskiego gazu. Mołdawia zapowiedziała jednak w zeszłym tygodniu, że nie zamierza ulegać rosyjskim pogróżkom.

bEqtidAt

Mołdawia jest obecnie jednym z najbiedniejszych państw w Europie. Tani rosyjski import gazu pozwala utrzymać przy życiu mołdawską gospodarkę. Spór wokół separatystycznej republiki Naddniestrza, która jednostronnie ogłosiła niepodległość w 1990 roku, pomimo wielu lat międzynarodowych rozmów do tej pory nie został rozstrzygnięty.

Czytaj więcej w Money.pl
Tusk spotkał się z rodzicami. Co obiecał? Rząd _ chce pokazać możliwości, które rodzice mają od kilku miesięcy _ oraz _ bronić godności rodzicielstwa i samych małych dzieci. _
Zmiany w OFE przejdą w formie ustawy? Ścieżka przyjmowania rozwiązań w sprawie OFE będzie krótka - zapowiada rzecznik rządu Paweł Graś.
Zmiany w OFE nie wpłyną negatywnie na rynki? Mechanizmy stworzone przez rząd będą _ zapobiegać zaburzeniom na rynku papierów skarbowych _ oraz będą _ wspierać rynek akcji _- mówi wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.
bEqtidAO
ubezpieczenia społeczne
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)