Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Spotkanie Tuska z Palikotem w sprawie emerytur

0
Podziel się:

Premier załatwił już jedną sprawę, którą forsował Ruch. Co planują politycy?

Spotkanie Tuska z Palikotem w sprawie emerytur
(PAP/Jacek Turczyk)

Ruch Palikota skłania się do poparcia reformy emerytalnej - zadeklarował Janusz Palikot podczas spotkania posłów Ruchu z premierem. Donald Tusk ocenił, że w maju powinny zakończyć się prace legislacyjne nad ustawą podnoszącą wiek emerytalny.

[Aktualizacja: godz. 20:56]

Szef rządu opowiedział się za bezpłatnymi badaniami okresowymi osób starszych, co było jednym z postulatów Ruchu Palikota. Tusk zadeklarował też, że choć nie przewiduje powrotu do emerytur pomostowych, to zdaje sobie sprawę, że istnieje grupa zawodów, gdzie praca w podeszłym wieku może wiązać się z ryzykiem dla _ odbiorcy usługi _, czyli np. dla pacjentów, gdyby pracować miały pielęgniarki po 60-tce.

- _ Musimy zastanowić się, jak w tych niektórych zawodach znaleźć możliwość zmiany stanowiska pracy na lżejsze _ - zaznaczył szef rządu.

Członkom Ruchu Palikota zależy też między innymi na tym, aby osoby starsze miały prawo do bezpłatnych badań kontrolnych. Premier Donald Tusk poinformował, że ta sprawa jest do załatwienia.

_ - Byłaby zasada podobna, do badań okresowych dzieci, czyli też badań bezpłatnych. Szczegóły jeszcze dopracujemy, ale sprawę można uznać za załatwioną - _ przekonywał Donald Tusk.

POSŁUCHAJ DONALDA TUSKA:

(źródło: IAR)

Premier przyznał też, że widzi potrzebę waloryzacji progów dochodowych.

_ - Z całą pewnością istnieje duża grupa Polaków, której sytuacja się nie poprawiła od czasu, kiedy mieli uprawnienia. Rewaloryzacja musi ten stan rzeczy poprawić. W budżecie na 2013 rok przewidzimy środki na ten cel - _ zapowiedział Donald Tusk.

POSŁUCHAJ DONALDA TUSKA:

(źródło: IAR)

Początkowo na ten tydzień zaplanowane były dwa spotkania Tuska z klubami opozycyjnymi: Ruchem Palikota i SLD. Rzecznik Sojuszu Dariusz Joński poinformował jednak, że spotkanie z jego klubem zostało przeniesione; odbędzie się po świętach wielkanocnych.

Spotkanie posłów Ruchu Palikota z szefem rządu jest otwarte dla mediów.

_ - Dziś będziemy rozmawiali o warunkach poparcia dla reformy emerytalnej. Oczywiście wciąż nie znamy ostatecznego kształtu tej ustawy, co jest największym problemem w całej dyskusji _ - powiedział Janusz Palikot we wtorek w Siedlcach, pytany o spotkanie z Tuskiem.

Zapowiedział, że Ruch będzie podnosił w rozmowie z premierem sprawę zwiększenia progów dochodowych uprawniających do pomocy społecznej oraz obowiązkowych badań okresowych dla osób starszych.

W ubiegłym tygodniu koalicja PO-PSL porozumiała się ws. podwyższenia wieku emerytalnego do 67 lat.

Projekt ustawy w ciągu trzech tygodni ma trafić na posiedzenie rządu. Koalicja porozumiała się też w sprawie emerytur częściowych, które będą wynosiły 50 proc. kapitału emerytalnego dla kobiet, które ukończyły 62 lata i mają 35 lat stażu ubezpieczeniowego, a także dla mężczyzn po 65. roku życia i z 40-letnim stażem ubezpieczeniowym.

Palikot zapowiedział w zeszłym tygodniu, że na spotkaniu z szefem rządu przedstawi premierowi warunki, po spełnieniu których Ruch mógłby poprzeć reformę emerytalną. Wymienił w tym kontekście trzy sprawy: obowiązkowe badania zdrowotne po 60. roku życia na koszt systemu, waloryzację progów dochodowych uprawniających do pomocy społecznej oraz fundusz żłobkowy.

Palikot powiedział, że jeśli te trzy warunki znalazłyby się ostatecznie w agendzie projektu reform, to jest duża szansa, że klub Ruchu Palikota poprze ustawę emerytalną. Jak dodał, jeśli tak się nie stanie, to najprawdopodobniej Ruch Palikota wstrzyma się od głosowania.

Premier zapowiedział, że na spotkaniu z posłami Ruchu Palikota szczegółowo przedstawi projekt ustawy o podniesieniu wieku emerytalnego. Jak dodał, ustosunkuje się także do propozycji Ruchu Palikota.

Czytaj więcej o tej sprawie w Money.pl
"To nie ma sensu". Palikot chce się wstrzymać Solidarność chce, by Polacy w referendum odpowiedzieli na pytanie, czy są za utrzymaniem dotychczasowego wieku emerytalnego.
Mamy przeżyć za 30 czy 50 procent pensji? Ten problem zostanie wyjaśniony w przyszłym tygodniu. Może już na początku.
Podchody Palikota i Tuska. Spotkają się? Do rozmów miałoby dojść na początku przyszłego tygodnia. Ale to niepewne.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)