Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Sprzedaż szparagów w Polsce rośnie

3
Podziel się:

W Polsce produkuje się ok. 6 tys. ton szparagów, ok. 4 tys. ton trafia na eksport. Nasz kraj jest też coraz większym importerem szparagów m.in. z Niemiec i Hiszpanii.

Sprzedaż szparagów w Polsce rośnie
(Adam Burakowski/REPORTER/EAST NEWS)

Polscy konsumenci coraz chętniej sięgają po szparagi zielone - wynika z danych Polskiego Związku Producentów Szparaga. W tym roku szparagowy sezon zaczął się wcześniej niż zwykle - już na początku kwietnia.

W Polsce produkuje się ok. 6 tys. ton szparagów, ok. 4 tys. ton trafia na eksport. Nasz kraj jest też coraz większym importerem szparagów m.in. z Niemiec i Hiszpanii.

Jak powiedział prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga Marian Jakobsze, choć polscy konsumenci wciąż gustują przede wszystkim w szparagach bielonych, to coraz częściej jedzą też szparagi zielone.

Jeszcze kilka lat temu szparagi zielone stanowiły ok. 10 proc. rodzimego rynku, a obecnie - zdaniem Jakobsze - to już kilkanaście, do dwudziestu procent.

- Konsumenci coraz częściej sięgają po szparaga zielonego - nawet nie tyle ze względu na jego walory smakowe, ale z powodu wygody przy obróbce i przygotowywaniu: tych szparagów nie trzeba obierać i krócej się je gotuje - powiedział.

Ciepły marzec sprawił, że w tym roku sezon na szparagi zaczął się kilka tygodni wcześniej niż zwykle.

- Szparagi bielone i zielone można było zdobyć już w pierwszych dniach kwietnia. Później przez dwa tygodnie nastąpiła stagnacja ze względu na przymrozki. Spowodowały one, że straciliśmy plony - zwłaszcza szparaga zielonego. Teraz czekamy na weekend majowy, prawdopodobnie ma się ocieplić i sądzimy, że plony wrócą do normalności - powiedział Jakobsze.

Jak dodał, początkowe, bardzo wysokie ceny, sięgające nawet 40 zł za kg szparagów, spadły do 15-20 zł za kg.

Jakobsze powiedział, że wybierając szparagi, warto sięgać po produkty od lokalnych plantatorów. Te można znaleźć przede wszystkim w małych sklepach.

- Świeży szparag jest najsmaczniejszy, a na świeżość wpływ ma transport. Z zagranicznymi producentami szparagów wygrywają na tym polu ci mali, lokalni producenci - powiedział.

Wielkość produkcji szparagów w Polsce szacowana jest na ok. 6 tys. ton, z tego ok. 2 tys. ton trafia na rodzimy rynek, zaś 4 tys. ton - na eksport.

- Zapotrzebowanie na szparaga rośnie szybciej niż produkcja, stąd duże jego ilości są importowane. Import z Włoch, Hiszpanii czy Niemiec szacowany jest już na ok. 600-700 ton. Wzrost spożycia, ale także wzrost produkcji dotyczy przede wszystkim szparaga zielonego - powiedział prof. Mikołaj Knaflewski z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Okres zbiorów szparagów w Polsce trwa zazwyczaj od drugiej połowy kwietnia do 24 czerwca. Szparagi są niskokaloryczne, mają działanie antyrakowe, właściwości detoksykacyjne, wspomagają aktywność systemu nerwowego. Są też traktowane jako afrodyzjak.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
feromonami ja...
7 lat temu
To się niezbyt koreluje z polskim językiem nawet. Przykładowo: pupa jak rzepa -owszem a pupa jak ziemniak- już nie. Zapach siusiu po szparagach obniża instynkt rozmnażania.:))
myk
7 lat temu
Panie Bereziński, co mają procenty do kursu walut? Czy będziemy liczyli w złotówkach, czy w dolarach proporcje pozostają te same, co najwyżej wartości kwotowe mogą ulec zmianie. Czy takie rzeczy trzeba tłumaczyć redaktorowi czasopisma ekonomicznego?
obserwator
7 lat temu
Dla multimilionerów nic nie uległo zmianie.