Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sprzedaż leków bez recepty rośnie, choć już nie tak szybko

0
Podziel się

W tym roku Polacy wydadzą na nie 8,7 miliarda złotych.

Sprzedaż leków bez recepty rośnie, choć już nie tak szybko
(sjlocke/iStockphoto)
bEhAuPnp

W 2010 roku dynamika polskiego rynku leków sprzedawanych bez recepty, suplementów diety oraz dermokosmetyków, określanego mianem rynku OTC, spadnie do 3 proc., z 11 proc. rok temu.

W najbliższych dwóch latach możemy jednak spodziewać się dwucyfrowego wzrostu sprzedaży tych produktów, do wartości ponad 10,6 mld zł w 2012 - wynika z najnowszego raportu firmy badawczej PMR pod tytułem _ Rynek OTC w Polsce 2010. Strategie switch i prognozy rozwoju na lata 2010-2012 _.

W 2010 roku wartość rynku produktów OTC wyniesie 8,7 mld zł, a tempo wzrostu spadnie do około 3 proc. z powodu wysokiej bazy z 2009 roku, jak również niższej niż rok wcześniej liczby infekcji.

bEhAuPnr

Według prognoz PMR w ciągu kolejnych dwóch lat rynek produktów OTC będzie rozwijał się w tempie dwucyfrowym i w 2012 roku przekroczy 10,6 mld zł. Motorem rozwoju rynku produktów OTC w kolejnych latach będą suplementy diety. Chociaż dynamika wzrostu wartości rynku suplementów będzie niższa niż w poprzednich latach PMR podkreśla, że wciąż będzie ona bardzo wysoka i wyższa niż na przykład dla leków OTC.

PMR zakłada bowiem, że dojdzie do kontynuacji trendów, które występowały w poprzednich latach i pozytywnie wpływały na sprzedaż: starzenia się społeczeństwa, wzrostu zainteresowania samoleczeniem, zdrowym stylem życia i zdrowym wyglądem zewnętrznym, produktami pochodzenia naturalnego i ziołowego.

Rynek leków bez recepty wygrał z kryzysem

W 2009 roku polski rynek leków OTC, dermokosmetyków i suplementów diety był wart 8,5 mld zł, co stanowiło wzrost o 11 proc. rok do roku. Rynek rozwijał się dynamicznie, pomimo kryzysu ekonomicznego.

_ - Wysoka zachorowalność na grypę napędziła wysoki wzrost rynku, zwłaszcza w przypadku leków OTC. W sumie, jak wynika z danych Państwowego Zakładu Higieny w 2009 r., liczba zachorowań na grypę sięgnęła blisko 1,1 mln, najwięcej od 2003 r., kiedy zanotowano 1,2 mln zachorowań _ - powiedziała cytowana w komunikacie prasowym Monika Stefańczyk, główny analityk rynku farmaceutycznego PMR i współautorka raportu.

bEhAuPnx

Innymi motorami wzrostu rynku były wzrost cen oraz wprowadzanie na rynek nowych produktów. Biorąc pod uwagę tylko rynek leków OTC i suplementów diety, według PMR w 2009 roku tylko 13 proc. z wartości rynku zostało wygenerowane poza aptekami.

_ - Wynika to z faktu, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z października 2010 r. tylko leki OTC na bazie 52 substancji czynnych, mogą być sprzedawane w placówkach obrotu pozaaptecznego (w sklepach spożywczych, na stacjach benzynowych, w kioskach, drogeriach itp.) _ - powiedziała cytowana w komunikacie Agnieszka Stawarska, analityk rynku farmaceutycznego PMR i współautorka raportu.

Wcześniej lista leków OTC dopuszczonych do sprzedaży w placówkach pozaaptecznych była zdefiniowana zarówno przez kryteria klasyfikacji, jak i przez wykazy produktów leczniczych dopuszczonych do sprzedaży pozaaptecznej. Budziło to wiele wątpliwości, de facto bowiem, jeżeli na rynku pojawiał się produkt spełniający kryteria rozporządzenia w sprawie kryteriów klasyfikacji produktów leczniczych, lista produktów dopuszczonych do obrotu pozaaptecznego powinna była być natychmiast znowelizowana i poszerzona o ten produkt. Suplementy diety mogą być sprzedawane poza aptekami bez żadnych ograniczeń.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t19834.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/apteka;internetowa;nie;sprzeda;leku;na;recepte,207,0,692687.html) Apteka internetowa nie sprzeda leku na receptę Coraz chętniej kupujemy leki w sieci. Są tańsze o 10-15 procent niż w tradycyjnych aptekach. Jednak rząd zaostrzył prawo farmaceutyczne. Będzie bezpieczniej ale też drożej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/232/t19432.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polacy;lykaja;miliardy;w;tabletkach,11,0,344587.html) Polacy łykają miliardy w tabletkach Prawie 190 złotych wydał każdy Polak na leki bez recepty w zeszłym roku, wynika z raportu Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t47474.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/piecha;leki;moga;byc;drozsze;ale;rzad;dobrze;robi,80,0,692816.html) Piecha: Leki mogą być droższe. Ale rząd dobrze robi
bEhAuPnS
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)