Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nieruchomość
27.06.2013 21:20

Sprzedaż mieszkania komunalnego. Na to trzeba uważać

Każdy, kto dostanie od rodziców mieszkanie wykupione przez nich od gminy z bonifikatą, będzie musiał ją zwrócić, jeżeli sprzeda je przed upływem pięciu lat od wykupu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Każdy, kto dostanie od rodziców mieszkanie wykupione przez nich od gminy z bonifikatą, będzie musiał ją zwrócić, jeżeli sprzeda mieszkanie przed upływem pięciu lat od wykupu od gminy - potwierdził w dzisiejsze uchwale Sąd Najwyższy.

Uchwała dotyczy mężczyzny, od którego władze Olsztyna zażądały zwrotu 80-procentowej bonifikaty, której udzieliły jego matce przy sprzedaży mieszkania komunalnego. Mężczyzna otrzymał je od matki w darowiźnie w 2008 r. Za mieszkanie warte blisko 100 tys. zł matka zapłaciła gminie w 2007 r. niecałe 15 tys. zł.

Po czterech latach mężczyzna sprzedał mieszkanie na wolnym rynku za blisko 130 tys. zł. Wkrótce potem gmina Olsztyn zażądała od niego zwrotu bonifikaty. Powodem było to, że mężczyzna sprzedał mieszkanie, zanim jeszcze upłynęło pięć lat od wykupienia go od gminy przez matkę - w takiej sytuacji ustawa o gospodarce nieruchomościami nakazuje zwrot otrzymanej bonifikaty.

Sprawa trafiła do sądu. W pierwszej instancji miasto przegrało. Sąd uznał, że żądanie gminy było sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, zasadami wzajemnego zaufania między osobami bliskimi, zaufania do prawa i pewności obrotu prawnego. Mężczyzna nie wiedział bowiem - zdaniem sądu - o tym, że będzie musiał zwrócić bonifikatę, jeśli sprzeda mieszkanie przed upływem pięciu lat od wykupienia go przez matkę.

Sąd zwrócił uwagę na to, że dopiero nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami, która weszła w życie 21 października 2007 r. nałożyła obowiązek zwrotu bonifikaty także na obdarowanych, którzy sprzedadzą mieszkanie wykupione z bonifikatą przed upływem pięciu lat od wykupu od gminy.

Gmina odwołała się od tego wyroku, a sąd drugiej instancji postanowił skierować w tej sprawie pytanie do Sądu Najwyższego. Pytanie sprowadzało się do tego, czy gmina może żądać zwrotu bonifikaty od syna, a nie od matki, mimo że to ona kupiła mieszkanie od gminy na preferencyjnych warunkach.

Podczas czwartkowej rozprawy w SN mec. Piotr Panek, reprezentujący pozwanego syna, podkreślał, że w tej sprawie powinno się stosować przepisy, które obowiązywały w chwili zakupu przez matkę mieszkania komunalnego od gminy. Było to w lutym 2007 r., jeszcze przed nowelizację, więc miasto nie może żądać od syna zwrotu bonifikaty.

Sąd Najwyższy rozstrzygnął sprawę inaczej - uznał w uchwale, że obowiązek zwrotu bonifikaty obciąży jednak syna, który dostał mieszkanie od matki po wejściu w życie nowelizacji z 2007 r. (sygn. III CZP 30/13).

Czytaj więcej w Money.pl
To musisz sprawdzić zanim kupisz mieszkanie Dla kupującego istotne jest zagwarantowanie w umowie przedwstępnej, iż nieuzyskanie decyzji kredytowej w banku, nie spowoduje np. utraty zadatku.
Zmierzą domy i grunty. Wszystko po to, by... Akcje będą przeprowadzać urzędnicy, strażnicy miejscy oraz pracownicy wydziałów finansowych.
Inwestycja lepsza od innych? Drożeją od dwóch dekad Średnia cena hektara gruntów rolnych w 1992 r. wynosiła jedynie 500 zł czyli ponad 40 razy mniej niż obecnie.
Tagi: nieruchomość, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości, czołówki, nieruchomości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz