Notowania

stosunki polska-rosja
16.11.2012 06:00

"Sputnik" przyczyni się do dialogu między Rosją i Polską

Zdaniem Putina, to jeden z najbardziej udanych projektów w zakresie humanistycznej i kulturalnej współpracy między naszymi krajami i narodami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK/East News)

Prezydent Rosji Władimir Putin napisał w specjalnym liście z okazji rozpoczęcia w Warszawie 6. Festiwalu Filmów Rosyjskich _ Sputnik nad Polską _, że jest przekonany, iż impreza ta _ przyczyni się do rozwoju twórczego dialogu między społeczeństwami Rosji i Polski _.

Putin wyraził też przekonanie, że tegoroczna edycja _ Sputnika _ _ odbędzie się w atmosferze przyjaźni i wzajemnego zrozumienia _, że _ będzie interesująca zarówno dla przedstawicieli filmowej branży, jak i szerokiej publiczności _ oraz zapoczątkuje _ kolejne wspólne plany i inicjatywy _.

List rosyjskiego prezydenta, adresowany do uczestników, organizatorów oraz gości festiwalu, podczas ceremonii otwarcia imprezy w Teatrze Dramatycznym odczytał ambasador Federacji Rosyjskiej w RP Aleksander Aleksiejew.

Putin zwrócił uwagę, że _ Sputnik _ _ zjednoczył wielką grupę rosyjskich i polskich twórców filmowych i stał się wyrazistym, zapisującym się w pamięci świętem dla licznych miłośników kina - zasłużenie zdobywając uznanie, jako jeden z najbardziej perspektywicznych i udanych projektów w zakresie humanistycznej i kulturalnej współpracy między naszymi krajami i narodami _.

_ - Festiwal zapoznaje polskich widzów z dziełami zarówno uznanych mistrzów, jak i debiutantów, demonstruje różnorodną paletę szkół, stylów i kierunków, które powstały w kinematografii rosyjskiej, cieszy gości bogatym programem, udziałem gwiazd, niezapomnianymi spotkaniami i wrażeniami _ - wymieniał prezydent Rosji.

Podczas gali odczytano również list powitalny od Bronisława Komorowskiego. Prezydent RP podkreślił w nim, że kultura i sztuka są _ doskonałą płaszczyzną wzajemnego poznania i dialogu narodów, ich odmiennych kultur, tradycji i wrażliwości _.

Szósta edycja _ Sputnika _, organizowana w Kinotece oraz w kinach Kultura i Praha, potrwa do 25 listopada. Do Warszawy przyjadą cenieni rosyjscy artyści, m.in. reżyserzy: Władimir Mirzojew, Wasilij Sigariew, Aleksander Kasatkin i Natalia Nazarowa. Wśród gości będą również: 27-letni Daniła Kozłowskij, uznany za jednego z najzdolniejszych i najprzystojniejszych rosyjskich aktorów młodego pokolenia, oraz reżyser Iwan Wyrypajew z żoną, polską aktorką Karoliną Gruszką.

_ Sputnik nad Polską _, jak podkreślają organizatorzy, to dla publiczności okazja, by przypomnieć sobie klasykę rosyjskiego kina oraz poznać najnowsze filmowe produkcje z Rosji, które w polskiej stolicy walczyć będą o nagrodę w konkursie.

W tegorocznym programie jest ponad 170 tytułów. Widzowie obejrzą m.in.: słynne dzieła Andrieja Tarkowskiego (filmy _ Andriej Rublow _ z 1966 r., _ Solaris _ z 1972 r. i _ Stalker _ z 1979 r.), Siergieja Eisensteina (np. _ Pancernik Potiomkin _ z 1925 r. i _ Iwan Groźny _ z 1944 r.), Siergieja Bondarczuka ("Los człowieka" z 1959 r.) i Grigorija Aleksandrowa (komedia _ Świat się śmieje _ z 1934 r.).

Trzynaście wybranych nowych rosyjskich produkcji, z lat 2011-2012, pokazanych będzie na festiwalu w ramach konkursu. To m.in.: dramat Pawła Ruminowa _ Będę przy Tobie _ - o matce, która po tym, jak rozpoznano u niej nieuleczalną chorobę, stara się znaleźć nowych rodziców dla swojego dziecka; _ Biały tygrys _ Karena Szachnazarowa - połączenie kina historycznego i filmu fantasy, którego _ bohaterem _ jest niezniszczalny niemiecki czołg, siejący podczas II wojny popłoch wśród radzieckich żołnierzy; komedia muzyczna Siergieja Łobana _ Chapiteau-show _; oraz _ Borys Godunow _ Władimira Mirzojewa, czyli ekranizacja tragedii Puszkina, z akcją przeniesioną jednak w czasy współczesne.

W konkursie walczyć będą też m.in.: dramat _ Żyć _ Wasilija Sigarewa - o tragicznej walce ludzi z okrucieństwem śmierci; _ Córka _ we wspólnej reżyserii Aleksandra Kasatkina i Natalii Nazarowej - mroczna opowieść o morderstwie na rosyjskiej prowincji; oraz dramat Romana Prygunowa _ DuchLess _, którego bohater, dwudziestoparoletni rosyjski yuppie, niegdyś miłośnik hulaszczego trybu życia, znajduje się na życiowym zakręcie. Główną rolę w _ DuchLess _ zagrał Daniła Kozłowskij.

Film w sekcji konkursowej zaprezentuje również Iwan Wyrypajew. Dramat Wyrypajewa nosi tytuł _ Taniec Delhi _ (2012), a w obsadzie jest m.in. Karolina Gruszka. _ Reżyser w siedmiu krótkich etiudach pokazuje metaforę narodzenia sztuki - z bólu, brudu i ludzkiego cierpienia. Akcja wszystkich etiud rozgrywa się w szpitalu. Tutaj bohaterowie spotykają się, kochają, przeżywają odejście swoich bliskich, podejmują próby znalezienia harmonii, spokoju i miłości _ - opisują _ Taniec Delhi _ organizatorzy _ Sputnika _.

Oprócz projekcji, w programie _ Sputnika _ są spotkania widzów z artystami z Rosji. Szczegółowe informacje o poszczególnych wydarzeniach dostępne będą na stronie www.sputnikfestiwal.pl.

Dzięki współpracy festiwalu z PKP Intercity, rosyjskie filmy z programu _ Sputnika _ oglądać będą, aż do 22 listopada, pasażerowie podróżujący pociągiem Ossoliński na trasie Warszawa-Wrocław-Warszawa. Do pociągu dołączony zostanie specjalny wagon filmowy.

Czytaj więcej w Money.pl
Wysokie ceny gazu to wina rządów PiS? Po Nowym Roku spadną ceny gazu ziemnego - zapowiedział minister skarbu Mikołaj Budzanowski.
Wielkie demonstracje w Rosji. Z powodu... W taki sposób Rosjanie przypomną światu o Wielkiej Rewolucji Październikowej. Dziś przypada bowiem 95. rocznica komunistycznego przewrotu.
Polska i Rosja razem? To nasz wspólny dług -"Nastał czas wzajemnego wybaczenia, powrotu do przyjaźni i zaufania" - oświadczył metropolita moskiewski Iłarion.
Tagi: stosunki polska-rosja, władimir putin, wiadomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz