Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Standard & Poor's podniósł rating Islandii

0
Podziel się:
Standard & Poor's podniósł rating Islandii
(Dawn Wyvern/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Agencja Standard & Poor's podniosła ocenę wiarygodności kredytowej Islandii do poziomu BBB+, nagradzając Reykyavik za zmniejszenie ograniczeń w przepływie kapitałów.

Islandia w 2008 roku w wyniku kryzysu swojego przerośniętego sektora finansowego, pozwoliła na upadek lokalnych banków i odmówiła spłaty zobowiązań wobec zagranicznych wierzycieli upadłych instytucji. Pozwolono też na głęboką dewaluację lokalnej waluty.
Standard & Poor's w wyjaśnieniu swojej decyzji, podkreślił że odzwierciedla ona również oczekiwania, że islandzki dług będzie malał w najbliższych latach.

W ostatnich dniach Islandia poinformowała, że uregulowała część zobowiązań wobec brytyjskiego skarbu państwa i banku centralnego Holandii. Te dwie instytucje spłaciły zobowiązania klientów oddziałów islandzkich banków w Wielkiej Brytanii i Holandii, gdy Reykyavik odmówił wzięcia na siebie tego ciężaru.

Islandia w 2015 roku rozwijała się w tempie 4,2 procent przy bezrobociu na poziomie ok.4 procent. Na Islandii mieszka ponad 10 tysięcy Polaków, stanowią ponad 3 procent społeczeństwa i są tam największą mniejszością narodową.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)