Notowania

powódź w polsce
28.02.2012 20:14

Stany rzek. Idzie fala powodzi?

Na pięciu wodowskazach w regionie zostały przekroczone stany alarmowe, zaś na 11 ostrzegawcze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Elena Luria/Dreamstime)

Opady deszczu oraz topniejący w górach śnieg spowodowały wzrost poziomu wód w dolnośląskich rzekach. Na pięciu wodowskazach w regionie zostały przekroczone stany alarmowe, zaś na 11 ostrzegawcze.

Stany alarmowe zostały przekroczone na rzekach: Skora, Kamienica, Nysa Łużycka, Miedzianka i Witka. _ - W większości przypadków to przekroczenia o kilka, kilkanaście centymetrów. Jedynie Skora w Zagrodnie płynie 43 centymetry powyżej stanu alarmowego _ - powiedział dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK) we Wrocławiu,

WCZK nie odnotowało na razie przypadków wystąpienia rzek z koryt czy podtopień. Zdaniem dyżurnego potencjalne zagrożenie podtopieniami może być w okolicach zbiornika Niedów w powiecie zgorzeleckim. _ - Może dojść do sytuacji, że ten zbiornik przyjmie duże ilości wody i jednocześnie będzie musiał je oddać, co może spowodować podtopienie drogi nr 352 _ - tłumaczył dyżurny.

Obecnie pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje jedynie w dwóch miejscowościach w gminie Mysłakowice.

Według ostrzeżenia Biura Prognoz Meteorologicznych wrocławskiego oddziału IMGW na Dolnym Śląsku do piątku będzie utrzymywać się dodatnia temperatura (od 7 do 10 stopni Celsjusza), co spowoduje topnienie pokrywy śnieżnej w górach. Meteorolodzy prognozują również opady deszczu. Do środy może w regionie spaść od 5 do 10 mm deszczu na dobę. W kolejnych dniach opady mają słabnąć.

Czytaj o skutkach zimy 2012 w Money.pl
Skontrolowali pomoc. Co stwierdziła NIK? Nieprawidłowości wystąpiły głównie na poziomie gmin i miały charakter incydentalny - poinformowała NIK.
Alarm. Powódź w Polsce może się powtórzyć Opóźnia się realizacja Programu dla Odry 2006, a to, co zbudowano, nie chroni przed powodziami.
Zima ustępuje, ale zagraża kolejny kataklizm Woda zalała 90 proc. domów we wsi Biser w obwodzie Chaskowo, gdy dzisiaj nad ranem pękła tam ściana zbiornika retencyjnego.
Tagi: powódź w polsce, powódź, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, dolnośląskie, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz