Notowania

irlandia
13.01.2013 09:55

Starcia na irlandzkich ulicach. Są ranni

Co najmniej 29 policjantów zostało rannych podczas interwencji na ulicach Belfastu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/PAUL FAITH)

*Co najmniej 29 policjantów zostało rannych podczas interwencji na ulicach Belfastu, gdzie doszło do kolejnych starć między popierającymi Londyn protestantami i katolikami opowiadającymi się za unią z Republiką Irlandzką. *

Do starć dochodzi niemal codziennie od 3 grudnia kiedy katoliccy radni we władzach miejskich Belfastu zadecydowali o znacznym zmniejszeniu dni, w których na gmachu ratusza miejskiego powiewać będzie brytyjska flaga.

Katoliccy członkowie Rady Miejskiej domagali się całkowitego usunięcia flagi, ale ostatecznie zgodzili się na kompromis na mocy którego flaga Zjednoczonego Królestwa będzie wciągana na maszt ratusza przez 18 dni w roku, w których przypadają rozmaite święta państwowe.

Protestanci dążący do utrzymania ścisłych związków z Wielką Brytanią nie chcą się na to zgodzić i organizują demonstracyjne przemarsze przez katolickie dzielnice Belfastu gdzie stają się celem ataków. W starciach uczestniczy głównie młodzież obrzucająca siebie nawzajem oraz interweniujących policjantów kamieniami i butelkami.

ZOBACZ MATERIAŁ WIDEO Z ZAMIESZEK:

Reuter podkreśla, że zamieszki trwające już od 5 tygodni są najpoważniejsze od zawarcia w 1998 r. porozumienia pokojowego, które zakończyło 30 lat konfliktu między katolikami i protestantami w Irlandii Północnej. Konflikt ten okresami nabierał rozmiarów regularnej wojny domowej.

Czytaj więcej w Money.pl
Zobacz, jak szybko ubywa pubów na Wyspach W 2012 r. w Anglii i Walii zamykano 18 pubów tygodniowo, a w ciągu ostatnich czterech lat ubyło ich około 5 800.
Irlandia wyjdzie z kryzysu? KE jest przychylna _ Irlandia może być sygnałem nadziei dla innych krajów w podobnej sytuacji oraz przykładem tego, co można osiągnąć _.
Dlatego Wielka Brytania powinna zostać w UE Członkostwo daje W. Brytanii wpływ na największy światowy rynek. Umożliwia utrzymanie stosunków z USA na wyjątkowym poziomie, pisze Financial Times.
Tagi: irlandia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz