Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stawki opłat interchange powinny spaść, oświadczył NBP

0
Podziel się:

Bank centralny wyznaczył datę, do kiedy stawki za transakcje kartą powinny spaść do średniego poziomu w UE.

Stawki opłat interchange powinny spaść, oświadczył NBP
(orphanjones/CC/Flickr)

Stawki opłat interchange powinny zostać obniżone do średniego poziomu krajowych opłat w UE w 2017 roku. - podał NBP. * *Na opłatach banki zarabiają rocznie 1,5 mld zł. W Polsce interchange wynosi średnio 1,6 proc., gdy w Europie średnia to 0,7 proc.

Dość ogólnikowym stwierdzeniem zakończyło się posiedzenie Zespołu Roboczego ds. Opłaty Interchange przy Radzie ds. Systemu Płatniczego.

Narodowy Bank Polski przedstawił projekt raportu końcowego z prac zespołu wraz z załączonym projektem_ Programu redukcji opłat kartowych w Polsce _.

_ Zasadniczym elementem Programu jest stopniowe obniżanie stawek opłaty interchange w Polsce w celu osiągnięcia poziomu średniego krajowych opłat w Unii Europejskiej w 2017 r. _ - napisano w komunikacie.

Chodzi o olbrzymie sumy. Na opłatach interchange banki zarabiają rocznie 1,5 mld zł. W Polsce interchange wynosi średnio 1,6 proc., gdy w Europie średnia to 0,7 proc., a są kraje, w których nie przekracza 0,2 proc.

NBP podał w komunikacie, że członkowie zespołu zostali poproszeni o przedstawienie najpóźniej do dnia 16 marca 2012 r. swojego stanowiska wobec zaprezentowanej przez NBP wersji raportu końcowego.

_ Członkowie zespołu upoważnili Przewodniczącego Zespołu do ustalenia ostatecznej wersji raportu po uwzględnieniu ewentualnych uwag, zgłoszonych przez Członków Zespołu, w terminie do dnia 22 marca 2012 r., po którym Członkowie Zespołu mogliby zgłosić albo bezwarunkową akceptację, albo zdanie odrębne do dnia 23 marca 2012 r. _ - napisano.

Raport zostanie przedstawiony Radzie ds. Systemu Płatniczego na jej posiedzeniu w dniu 30 marca 2012 r.

Pod koniec stycznia Narodowy Bank Polski opublikował raport pt. _ Analiza funkcjonowania opłaty interchange w transakcjach bezgotówkowych na rynku polskim _. Wskazał w nim, że stosowane przez wystawców kart opłaty interchange zniechęcają właścicieli punktów handlowych i usługowych do akceptowania kart, tym samym hamują rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce.

Opłata interchange to prowizja wypłacana na rzecz banku - wydawcy karty płatniczej - od każdej bezgotówkowej transakcji realizowanej przy użyciu karty. Obciąża ona sprzedawców, którzy akceptują karty.

Czytaj w Money.pl
Polskie banki bezpieczne. No chyba, że... Prezes Fitch Polska twierdzi, że nie widać, by banki-matki wyprowadzały kapitał z polskich banków-córek.
Będzie jeszcze trudniej o kredyt w banku? Nowe unijne wymogi dotyczące zwiększenia kapitału przez instytucje finansowe mogą spowodować ograniczenie akcji kredytowej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)