Notowania

Stenotypistki w sądach zbędne. Comarch dostarczy systemy dla sądów powszechnych

System transkrypcji mowy może zrewolucjonizować życie polskich sądów. Comarch postara się, żeby rozprawy były zapisywane automatycznie w formie tekstowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Wkrótce na polskich salach sądowych treść przebiegu rozprawy zapisze się automatycznie

Comarch w konsorcjum z VoiceLab.AI wyposaży sądy powszechne w Polsce w system do automatycznej transkrypcji mowy oraz zarządzania procesem transkrypcji. Wartość umowy, którą podpisano 11 kwietnia 2018 roku wynosi 11 mln zł brutto. System ma być gotowy we wrześniu 2018 roku.

Na czym całe przedsięwzięcie ma polegać? Na automatycznym przetworzeniu mowy na komputerowy plik tekstowy. Wystarczy do komputera z zainstalowanym programem podłączyć mikrofon i ustawić go przed osobą, której wypowiedź ma być w ten sposób „przepisana”. Tak będzie powstawać m.in. protokół z przesłuchania świadka.

Zobacz też: Najważniejsze pozwy roku: Dariusz K. walczy o wolność, syn Wałęsy kradnie świeczkę czy Olbrychski z siekierą?

"Rozwiązanie informatyczne dostarczane przez konsorcjum działa na zasadzie klawiatury głosowej i rozpoznaje dyktowane lub odtwarzane z nagrania słowa, a następnie zachowuje wykonaną transkrypcję na serwerach. Zapisane teksty będzie można odsłuchiwać oraz edytować" - napisano w komunikacie Comarchu.

Gotowy tekst będzie wymagał od transkrybentów, czyli urzędników sądowych, jedynie sprawdzania poprawności transkrypcji oraz dokonania niezbędnych zmian w dokumencie przy użyciu dedykowanego programu korekcyjnego. Pozwoli to na znaczne skrócenie czasu realizacji czynności transkrypcji e-protokołów, które są bardzo czasochłonne.

Nie będzie więc już wymagane, by osoby, które prowadzą zapis rozprawy miały umiejętności szybkiego pisania na klawiaturze. Stenotypistki staną się w ten sposób niepotrzebne.

Dodatkowo w ramach projektu sędziowie oraz ich asystenci otrzymają program do dyktowania w celu sporządzania pism sądowych, uzasadnień, streszczeń zawartości akt itp. Program ten w czasie rzeczywistym będzie przekładał mowę (treść dyktowaną) na tekst, zapewniając przy tym możliwości formatowania tekstu, również za pomocą poleceń głosowych. System jest w stanie dobrać rodzaj czcionki (pogrubienie, kursywa, podkreślenie, powiększenie, zmniejszenie), wyrównać, wyjustować bądź usunąć wybrane fragmenty tekstu.

Ośrodki transkrypcji, działające przy sądach powszechnych, sędziowie oraz ich asystenci będą mogli od września korzystać z rozwiązania. System umożliwi automatyczną transkrypcję cyfrowych zapisów z przebiegu rozpraw sądowych (tzw. e-protokołów), które znajdują się już na sądowych serwerach.

"Projekt zakłada również uruchomienie Centralnego Portalu Transkrypcyjnego, który umożliwi zarządzanie zarówno rozdziałem zadań oraz organizacją pracy w kilkunastu ośrodkach transkrypcji na terenie Polski, jak również przepływem plików i informacji dotyczących przeprowadzania transkrypcji pomiędzy sądami a ośrodkami transkrypcji" - napisano w komunikacie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: sądy, technologie, cmr, comarch, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-04-2018

J23Skończą się machlojki ze zmianami słów osób zeznających. Sędziowie dyktowali jak im odpowiadało protokolantce. Notorycznie przekręty. Nawet po … Czytaj całość

17-04-2018

CarloJuż sam tytuł artykułu pokazuje nieznajomość autora, jak wygląda protokołowanie na rozprawach w polskich sądach. "Stenotypistki w sądach … Czytaj całość

17-04-2018

adammiało by to sens tylko i wyłącznie pod warunkiem, że zapis rozprawy był by całkowicie zabezpieczony przed jakimikolwiek zmianami ale wtedy był by to … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (22)