Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

Stenotypistki w sądach zbędne. Comarch dostarczy systemy dla sądów powszechnych

24
Podziel się:

System transkrypcji mowy może zrewolucjonizować życie polskich sądów. Comarch postara się, żeby rozprawy były zapisywane automatycznie w formie tekstowej.

Comarch w konsorcjum z VoiceLab.AI wyposaży sądy powszechne w Polsce w system do automatycznej transkrypcji mowy oraz zarządzania procesem transkrypcji. Wartość umowy, którą podpisano 11 kwietnia 2018 roku wynosi 11 mln zł brutto. System ma być gotowy we wrześniu 2018 roku.

Na czym całe przedsięwzięcie ma polegać? Na automatycznym przetworzeniu mowy na komputerowy plik tekstowy. Wystarczy do komputera z zainstalowanym programem podłączyć mikrofon i ustawić go przed osobą, której wypowiedź ma być w ten sposób „przepisana”. Tak będzie powstawać m.in. protokół z przesłuchania świadka.

Zobacz także: Zobacz też: Najważniejsze pozwy roku: Dariusz K. walczy o wolność, syn Wałęsy kradnie świeczkę czy Olbrychski z siekierą?

"Rozwiązanie informatyczne dostarczane przez konsorcjum działa na zasadzie klawiatury głosowej i rozpoznaje dyktowane lub odtwarzane z nagrania słowa, a następnie zachowuje wykonaną transkrypcję na serwerach. Zapisane teksty będzie można odsłuchiwać oraz edytować" - napisano w komunikacie Comarchu.

Gotowy tekst będzie wymagał od transkrybentów, czyli urzędników sądowych, jedynie sprawdzania poprawności transkrypcji oraz dokonania niezbędnych zmian w dokumencie przy użyciu dedykowanego programu korekcyjnego. Pozwoli to na znaczne skrócenie czasu realizacji czynności transkrypcji e-protokołów, które są bardzo czasochłonne.

Nie będzie więc już wymagane, by osoby, które prowadzą zapis rozprawy miały umiejętności szybkiego pisania na klawiaturze. Stenotypistki staną się w ten sposób niepotrzebne.

Dodatkowo w ramach projektu sędziowie oraz ich asystenci otrzymają program do dyktowania w celu sporządzania pism sądowych, uzasadnień, streszczeń zawartości akt itp. Program ten w czasie rzeczywistym będzie przekładał mowę (treść dyktowaną) na tekst, zapewniając przy tym możliwości formatowania tekstu, również za pomocą poleceń głosowych. System jest w stanie dobrać rodzaj czcionki (pogrubienie, kursywa, podkreślenie, powiększenie, zmniejszenie), wyrównać, wyjustować bądź usunąć wybrane fragmenty tekstu.

Ośrodki transkrypcji, działające przy sądach powszechnych, sędziowie oraz ich asystenci będą mogli od września korzystać z rozwiązania. System umożliwi automatyczną transkrypcję cyfrowych zapisów z przebiegu rozpraw sądowych (tzw. e-protokołów), które znajdują się już na sądowych serwerach.

"Projekt zakłada również uruchomienie Centralnego Portalu Transkrypcyjnego, który umożliwi zarządzanie zarówno rozdziałem zadań oraz organizacją pracy w kilkunastu ośrodkach transkrypcji na terenie Polski, jak również przepływem plików i informacji dotyczących przeprowadzania transkrypcji pomiędzy sądami a ośrodkami transkrypcji" - napisano w komunikacie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
Dindu nuffin
5 miesięcy temu
Ten program to jeden wielki knot.
Mick
rok temu
dedykowanego programu korekcyjnego - czyli z imienną dedykacją, tak? Bo właśnie to oznacza słowo "dedykowany" w języku polskim
SnP12
5 lata temu
Stenotypistki nadal będą potrzebne do obsługi urządzenia i jako awaryjne skryby pozatym co w wypadku kiedy świadek, oskarżony,strony, adwokaci i sędzia/sędzina/ ma wade wymowy?:) nagranie w takim wypadku msi być w niezwykle dobrej jakości. a co do bezpieczeństwa muszą system tak zabezpieczyć aby jakiś haker nie mógł się włamać i zmieniać scenogramów czyli dane muszą być szyfrowane:)
protokolant s...
6 lat temu
jedno małe ale: w polskich sądach nie pracują stenotypistki :( i jeszcze pytanie ile za serwis, serwery itp? bo na 11 mln się chyba nie kończy ta bajka :) Centralny Portal Transkrypcyjny - a ochrona danych osobowych? jak zwykle ktoś dużo... myślał jak wydać 11 mln i komu je dać, ale efekt i konsekwencje już tego kogoś nie interesują :(
Taka prawda
6 lat temu
System do dyktowania tekstu za 11 milionów ? A ja mam taki system na iPadzie za darmo. Znów jakiś minister kręci lody.
...
Następna strona