Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stocznie pod młotek. Po niższych cenach

0
Podziel się:

Ruszają przetargi na zakup stoczni w Gdyni i Szczecinie. Ich wartość obniżono o 14 mln zł.

Stocznie pod młotek. Po niższych cenach
(pyrator/CC/Flickr)
bFfKOGnF

Jutro ruszą przetargi na zakup *stoczni w Gdyni i Szczecinie. *Zasady sprzedaży są obecnie bardziej restrykcyjne niż w poprzednim przetargu - majowym. Obniżono też wartość wartość sprzedawanego majątku z 391 mln do 377 mln zł.

Jak powiedziała rzeczniczka Agencji Rozwoju Przemysłu Roma Sarzyńska, w ponownym przetargu będzie obowiązywał bardzo krótki, 3-dniowy termin na uregulowanie zapłaty za wylicytowane aktywa, czyli albo przekazanie pełnej kwoty za wylicytowany majątek, albo przedstawienie gwarancji bankowych.

POSŁUCHAJ ROMY SARZYŃSKIEJ:

Zaktualizowana została także wartość majątku gdyńskiej stoczni. Obniżono go o 14 mln złotych - dodała rzeczniczka Agencji Rozwoju Przemysłu.

bFfKOGnH

POSŁUCHAJ ROMY SARZYŃSKIEJ:

_ -Firma, która zwycięży w licytacji, będzie musiała w ciągu trzech dni przed podpisaniem umów warunkowych wpłacić wylicytowaną kwotę na rachunek Escrow lub przedstawić gwarancję bankową zaakceptowaną przez zarządcę kompensacji (odpowiedzialny za sprzedaż majątku stoczni - PAP) _ - wyjaśniła rzeczniczka Agencji Rozwoju Przemysłu Roma Sarzyńska.

Rachunek Escrow to usługa finansowa, której celem jest zabezpieczenie transakcji o podwyższonym stopniu ryzyka.

bFfKOGnN

Sprzedaż jeszcze w listopadzie?

Minister skarbuAleksander Gradmówił w połowie września, że do końca listopada powinno dojść do podpisania umów przedwstępnych z inwestorami. W przetargu wystartuje m.in. 8 pakietów majątku stoczni Szczecin i 9 zakładu w Gdyni, związanych z możliwością produkcji stoczniowej.

Komisja Europejska dała na początku września więcej czasu Polsce na dokończenie sprzedaży stoczni w Gdyni i Szczecinie. Polski rząd będzie mógł zorganizować nowy )przetarg na sprzedaż stoczni po tym, jak nie doszła do skutku transakcja z Katarczykami.

ZOBACZ TAKŻE: Grad: Katarczyków nie było stać na stocznie
Mimo wyrażanego wcześniej zainteresowania, rządowa agencja Qatar Investment Authority ostatecznie nie wpłaciła pieniędzy za majątek stoczni. Może ona jednak wystartować w nowym przetargu. Wcześniej fundusz Stichting Particulier Fonds Greenrights, który wygrał przetarg na główne części majątku zakładów w Gdyni i Szczecinie, nie wpłacił pieniędzy w wyznaczonym terminie.
Rzeczniczka ARP powiedziała PAP, że informacje o stoczniach trafią również do ambasad, w tym m.in. katarskiej. _ Dostaną je również branżowe firmy ) z krajów posiadających silnie rozwinięty sektor stoczniowy. Chodzi m.in. o USA, Kanadę, Japonię czy Koreę _ - wyjaśniła.

bFfKOGnO

Po ogłoszeniu przetargów firmy będą miały 8 tygodni na zapoznanie się z majątkiem obu zakładów. Przetarg w sprawie głównych aktywów stoczni Gdynia odbędzie się 26 listopada, a zakładu w Szczecinie - 27 listopada br.

Raport Money.pl
*Jest drugie dno sprawy sprzedaży stoczni? * Pieniądze za stocznie w Gdyni i Szczecinie nie wpłynęły, bo umowa ) z Katarczykami może mieć drugie dno. I nie chodzi tu o list związkowców, który miał zniechęcić inwestora, czy też o kryzys w branży stoczniowej, ale o ewentualny udział Katarczyków w prywatyzacji polskiej energetyki. Czytaj w Money.pl
bFfKOGoi
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)