Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stopy procentowe w Europie bez zmian

0
Podziel się:

Europejski Bank Centralny nie zaskoczył. Tak zwany koszt pieniądza utrzymuje się na niezwykle niskim poziomie 0,5 procent.

prezes EBC Mario Draghi
prezes EBC Mario Draghi (Xinhua/Photoshot/REPORTER)

Referencyjna stopa procentowa w strefie euro zgodnie z oczekiwaniami ekspertów pozostała na niezmieniony poziomie. Wynosi ona 0,5 procent. Euro jest więc wciąż wyjątkowo tanie. Tym samym dobiegło końca posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, na którego czele stoi Mario Draghi (na zdjęciu).

Decyzja EBC o wstrzymaniu się z jakimikolwiek zmianami w polityce pieniężnej jest zgodna z wcześniejszymi zapowiedziami ekspertów. Zresztą prezes banku, wyraźnie podkreślał w ostatnich tygodniach, że stopy procentowe powinny pozostać na tym niskim poziomie przez jeszcze bliżej nieokreślony, ale długi czas. Gospodarka strefy euro jako całości nie weszła jeszcze w pełni na drogę stabilnego wzrostu.

Według ekonomistów Banku PKO BP _ w obliczu spadającej nadpłynności sektora bankowego w Europie (we wrześniu wyniosła ona 215 mld euro, najmniej od końca 2011 roku) i osłabiającej się w sierpniu akcji kredytowej w strefie euro (zarówno w segmencie pożyczek dla przedsiębiorstw, jak i gospodarstw domowych) lekkie ożywienie gospodarcze w Europie wciąż wydaje się mieć kruche podstawy. _

Na zmiany w polityce pieniężnej nie zdecydowała się dzisiaj także Rada Polityki Pieniężnej.Pozostawiła ona główną stopę procentową na poziomie najniższym w historii, czyli 2,5 procent.

Czytaj więcej w Money.pl
"Stopy w strefie euro będą niskie dłuższy czas" Prezes EBC zapowiedział, że polityka monetarna EBC będzie taka, żeby wspierać stopniowe ożywienie gospodarcze w dalszej części roku.
Rekordowo niskie stopy w strefie euro Wcześniej pozytywnie zaskoczyły dane z europejskiego przemysłu. Ożywienie?
Złoty i dług umacniają się po posiedzeniu EBC Draghi nie wykluczył możliwości ujemnych stóp procentowych. Zdaniem specjalistów EUR/PLN będzie handlowany w przedziale 4,25-4,30.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)