Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stosunk Rosji i NATO. Stoltenberg będzie dla Moskwy "wygodnym adresatem"

0
Podziel się:

Nominowanie Jensa Stoltenberga na nowego sekretarza generalnego NATO nie jest najgorszym wariantem dla Moskwy - ocenia rosyjski politolog Dmitrij Daniłow.

Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg (Polaris/East News)
bFfHVxNh

Nominowanie Jensa Stoltenberga na nowego sekretarza generalnego NATO nie jest najgorszym wariantem dla Moskwy - ocenia rosyjski politolog Dmitrij Daniłow, którego cytuje dzisiaj dziennik _ Kommiersant _.

_ W warunkach kryzysu w stosunkach Rosji i NATO nie można było wykluczyć, że wbrew tradycjom na czele Sojuszu Północnoatlantyckiego po raz pierwszy stanie Amerykanin _ - przytacza gazeta słowa Daniłowa, który kieruje Wydziałem Bezpieczeństwa Europejskiego w Instytucie Europy Rosyjskiej Akademii Nauk.

W ocenie politologa, Stoltenberg będzie dla Moskwy _ wygodnym adresatem _. _ Norwegia zajmuje w NATO wyważone stanowisko _ - uważa Daniłow, przypominając, że _ podczas wydarzeń na Krymie Oslo wprawdzie zerwało współpracę wojskową z Rosją, jednak utrzymało współdziałanie z Moskwą w takich kwestiach, jak bezpieczeństwo na morzu, ochrona granic i operacje poszukiwawczo-ratunkowe _.

bFfHVxNj

Zdaniem politologa _ jednym z czynników, który przesądził o wyborze Norwega, mógł być fakt, że dla NATO region północny i bałtycki w związku z ostrymi sporami z Rosją w najbliższym czasie będzie miał szczególne znaczenie _.

_ Kommiersant _ przypomina, że to wtedy, gdy Stoltenberg był premierem Norwegii, Oslo i Moskwa podpisały we wrześniu 2010 roku umowę o wytyczeniu granicy morskiej oraz współpracy na Morzu Barentsa i Oceanie Arktycznym.Zawarcie tego porozumienia zakończyło 40-letni spór terytorialny między Rosją i Norwegią, przyczyniając się do zmniejszenia napięcia w regionie i torując drogę do zagospodarowania jego bogactw naturalnych.

_ Będąc premierem, wysoko oceniał rolę Rady NATO-Rosja; podkreślał, że Sojusz i Moskwa stoją w obliczu jednakowych zagrożeń i dlatego powinny umacniać współpracę _ - pisze moskiewski dziennik.

_ Kommiersant _ zwraca również uwagę, że _ Stoltenberg jest zdeklarowanym stronnikiem świata bezatomowego _. _ Także ten fakt może być na rękę Rosji, ponieważ wskutek kryzysu ukraińskiego w NATO poważnie zmalała liczba zwolenników całkowitego usunięcia z terytorium Europy amerykańskiej taktycznej broni jądrowej _ - wskazuje gazeta.

bFfHVxNp

_ Zobaczymy na ile będzie wierny swoim przekonaniom w sytuacji, gdy prawdopodobnie będzie musiał realizować nową strategię NATO, mającą na celu powstrzymywanie Rosji _ - cytuje _ Kommiersant _ źródło w Moskwie.

Według dziennika _ innym czynnikiem niepokojącym Moskwę w związku z wyborem Stoltenberga jest ścisła więź Norwegii z Finlandią i Szwecją, które nie należą do NATO _. _ Istnieje ryzyko, że będzie aktywnie zapraszać je do Sojuszu _ - oznajmił inny rozmówca _ Kommiersanta _ w stolicy Rosji. Jens Stoltenberg ma objąć stanowisko sekretarza generalnego NATO 1 października.

bFfHVxNK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)