Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stosunki Polska-Chiny. Współpraca gospodarcza ma być głębsza

0
Podziel się:

O pogłębieniu współpracy gospodarczej i współpracy między parlamentami Polski i Chin rozmawiali w czwartek w Pekinie marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i przewodniczący Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Zhang Dejiang.

Stosunki Polska-Chiny. Współpraca gospodarcza ma być głębsza
(Kancelaria Sejmu RP)

Wśród propozycji przedstawicieli Państwa Środka znalazła się m. in. inicjatywa rozbudowy połączeń logistycznych Polski z Chinami.

Jak poinformowała w komunikacie Kancelaria Sejmu, marszałek Kidawa-Błońska i przewodniczący Dejiang rozmawiali o tym, "jak parlamentarzyści obu krajów mogą przyczynić się do pełniejszego wykorzystania potencjału partnerstwa strategicznego łączącego Polskę i Chiny od 2011 roku".

Marszałek Sejmu podkreśliła, że "partnerstwo strategiczne, współpraca w ramach inicjatywy Europa Środkowo-Wschodnia - Chiny, utworzonej w 2012 roku w Warszawie oraz dynamiczne kontakty na szczeblu lokalnym tworzą solidną platformę rozwoju relacji dwustronnych".

Spotkanie marszałek Sejmu i przewodniczącego chińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych - jak dodano - "było również okazją do rozmowy o zacieśnieniu współpracy Polski oraz Chin w dziedzinie gospodarki, w tym w zakresie zwiększenia obrotów handlowych i dostępności chińskiego rynku dla polskich przedsiębiorców".

"Marszałek Sejmu podkreśliła, że Polska przyjęła z zainteresowaniem zaproponowany przez Chiny projekt budowy Pasa i Szlaku - inicjatywy służącej rozbudowie połączeń logistycznych między Europą a Chinami" - poinformowano w komunikacie. Rozmowa dotyczyła również rozwoju polsko-chińskiej współpracy inwestycyjnej, akademickiej oraz turystycznej.

W Pekinie M. Kidawa-Błońska wzięła udział w obchodach 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Udział marszałek Sejmu w uroczystościach w stolicy Chin był wyrazem hołdu dla ofiar działań wojennych i znaczenia, jakie Polska przywiązuje do budowania porozumienia między narodami, opartego na wzajemnym szacunku, pokoju i solidarności - zaznaczono w komunikacie.

Na trybunie honorowej wśród zagranicznych gości znaleźli się m.in. prezydent Rosji Władimir Putin, sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun, przywódcy Sudanu, Wenezueli i Korei Północnej.

Większość przywódców krajów zachodnich, w tym prezydent USA Barack Obama, kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Wielkiej Brytanii David Cameron, nie przybyło do Pekinu, podobnie jak premier Japonii Shinzo Abe. Najwyższym rangą przedstawicielem Zachodu, który obecny jest na defiladzie, był prezydent Czech Milosz Zeman.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)