Notowania

Stosunki Izrael-Palestyna. Rozpoczęło się pięciogodzinne zawieszenie broni

ONZ apelował o zawieszenie broni, aby Palestyńczycy ze Strefy Gazy mogli uzupełnić zapasy i naprawić infrastrukturę zniszczoną podczas izraelskich ataków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Izrael i palestyńskie radykalne ugrupowanie Hamas ogłosiły dziś rozpoczęcie pięciogodzinnego zawieszenia broni, które ma umożliwić udzielenie poszkodowanym pomocy humanitarnej. Obie strony zgodziły się na rozejm w związku z apelami ONZ.

ONZ apelował o zawieszenie broni, aby Palestyńczycy ze Strefy Gazy mogli uzupełnić zapasy i naprawić infrastrukturę zniszczoną podczas izraelskich ataków. Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA) ostrzegała w środę, że sytuacja w Gazie zaczyna być _ nie do utrzymania _ i zmierza w kierunku nowej tragedii humanitarnej.

Zawieszenie broni zostało poprzedzone walkami między Izraelem a Palestyńczykami. Kilkunastu bojowników przedostało się w czwartek rano tunelem na terytorium państwa żydowskiego w pobliżu jednej z osad. Grupa została ostrzelana przez izraelskie lotnictwo, w wyniku czego zginął co najmniej jeden Palestyńczyk - poinformowało wojsko.

Niedługo po starciu w okolicach tunelu na terytorium Izraela ogłoszono alarm bombowy w związku z wystrzeleniem przez Hamas 15 pocisków rakietowych. Wojsko poinformowało, że system obrony przeciwrakietowej Żelazna Kopuła zniszczył co najmniej jeden pocisk, a inny spadł na miasto w pobliżu Tel Awiwu. Nie odnotowano jednak żadnych ofiar.

Palestyńska policja w Strefie Gazy podkreśliła, że miasto Rafah, gdzie jest przejście graniczne z Egiptem, zostało ostrzelane przez izraelskie czołgi, zabijając co najmniej trzech cywilów.

Izrael podał jednak, że od czasu wejścia w życie zawieszenia broni (godz. 9 czasu polskiego) nie było informacji o przypadkach jego łamania. Jednocześnie zapowiedziano, że Tel Awiw odpowie _ mocno i stanowczo _ na wszelkie ataki ze strony bojowników w ciągu pięciogodzinnego rozejmu.

Trwająca od 8 lipca izraelska ofensywa doprowadziła do śmierci ponad 220 Palestyńczyków i dramatycznego pogorszenia się sytuacji ludności cywilnej w Strefie Gazy. Lokalne organizacje praw człowieka wyliczają, że w izraelskich nalotach zniszczonych zostało 259 palestyńskich mieszkań, a 1034 uszkodzonych - w tym 34 meczety i cztery szpitale. Po stronie Izraela, którego terytorium ostrzeliwane jest przez Hamas, zginęła jedna osoba.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: stosunki izrael-palestyna, izrael, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz