Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Stosunki Rosja - USA. Będzie przełom?

0
Podziel się

Moskwa żąda od Waszyngtonu gwarancji prawnych, że amerykański system obrony przeciwrakietowej w Europie nie będzie skierowany przeciwko Rosji.

Stosunki Rosja - USA. Będzie przełom?
(PAP/EPA)
bDXSBhMB

Stany Zjednoczone chcą zorganizować szczyt Rosja-USA po objęciu w maju przez Władimira Putina stanowiska prezydenta Rosji - poinformował minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow (na zdjęciu z amerykańską sekretarz stanu Hillary Clinton)._ _

_ - Prezydent Putin po inauguracji (7 maja) potwierdzi swój udział w szczycie G8 w Camp David (stan Maryland), który zaplanowano na maj _ - powiedział Ławrow. Dodał, że Amerykanie chcą, żeby w związku z tym odbyło się odrębne, autonomiczne rosyjsko-amerykańskie spotkanie na szczycie.

Stosunki Waszyngtonu i Moskwy, które się ożywiły w 2009 roku po dojściu do władzy prezydenta Baracka Obamy za prezydentury w Rosji Dmitrija Miedwiediewa, ponownie się pogorszyły, zwłaszcza za sprawą amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie.

bDXSBhMD

Ławrow przyznał, że Rosja i USA nie mogą dojść do zgody w sprawie systemu obrony przeciwrakietowej i że Moskwa będzie zabiegać o to, aby jej stanowisko w tej sprawie zostało w pełni uwzględnione. Moskwa żąda od USA gwarancji prawnych, że amerykański system obrony przeciwrakietowej w Europie nie będzie skierowany przeciwko Rosji.

Inna sfera napięć w stosunkach to, jak pisze agencja AFP, oskarżenia kierowane przez Moskwę pod adresem Waszyngtonu o finansowanie i wspieranie bezprecedensowego ruchu protestu wobec rządów Putina; protesty zaczęły się w grudniu po wyborach parlamentarnych, które rosyjska opozycja i niezależni obserwatorzy uznali za nieuczciwe.

Putin po czterech latach sprawowania urzędu premiera został w marcu znów wybrany na prezydenta, którym był już dwukrotnie; prezydenckie obowiązki przejmie 7 maja.

Czytaj więcej w Money.pl
Powrót zimnej wojny? Putin już zdecydował Rosyjski prezydent elekt wierzy w to, że uda się poskromić Stany Zjednoczone.
Rosyjski oficer przekazał USA tysiące tajemnic Jak ustalili eksperci otrzymane przez USA mapy topograficzne zawierają dane stanowiące tajemnicę państwową.
Kreml: Tego nie załatwiamy przy kieliszku Miedwiediew ponownie zażądał od USA gwarancji prawnych, że amerykański system obrony przeciwrakietowej w Europie nie będzie skierowany przeciwko Rosji.
bDXSBhNe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)