Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stosunki UE-Rosja. Gaz z Rosji bezkonkurencyjny

0
Podziel się:

W ubiegłym roku dostawy Gazpromu do Unii wzrosły o 16 procent.

Stosunki UE-Rosja. Gaz z Rosji bezkonkurencyjny
(ruben van eijk/CC/Flickr)

Na zakończonym dwa dni temu unijnym szczycie, europejscy liderzy zakwestionowali wiarygodność Rosji jako dostawcy i uznali, że Wspólnota musi szukać innych źródeł energii. Ambasador Rosji przy Unii, Władimir Czyżow, w rozmowie z Polskim Radiem, bagatelizuje te zapowiedzi.

Rosja jest głównym dostawcą ropy i gazu do Unii Europejskiej. Bruksela szacuje, że jeśli nic się nie zmieni, to w 2030 roku 80 procent tych surowców zużywanych w Unii będzie pochodzić z Rosji. Wspólnota powinna więc zmienić strategię.

- _ Wysyłamy sygnał, że chcemy ograniczyć zależność, szczególnie od Rosji. Podchodzimy do tego niezwykle poważnie _ - mówił na zakończenie szczytu szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

Rosyjski ambasador przy Unii Europejskiej Władimir Czyżow nie wierzy w te deklaracje. - _ Nic nie może konkurować z rosyjskim gazem. Chodzi o cenę i prostotę dostaw. Dlatego w ubiegłym roku dostawy Gazpromu do Unii wzrosły o 16 procent _ - skomentował w rozmowie z Polskim Radiem rosyjski ambasador.

Unijni przywódcy poprosili jednak Komisję Europejską, by do czerwca przygotowała plan, w jaki sposób Wspólnota mogłaby zadbać o swoje bezpieczeństwo energetyczne. Wtedy zweryfikowane będą zapowiedzi dotyczące zmniejszenia zależności od dostaw z Rosji.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)