Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stosunki Ukrainy z Białorusią. Chcą zwiększyć wymianę handlową

0
Podziel się:

Premier Ukrainy Mykoła Azarow wyraził wdzięczność władzom Białorusi za zrównoważone stanowisko w sprawie planów podpisania przez Ukrainę w listopadzie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

Mykoła Azarow
Mykoła Azarow (kmu.gov.ua)
bEDMeJHF

_ - Jesteśmy bardzo wdzięczni kierownictwu Białorusi za bardzo zrównoważoną, spokojną ocenę naszej decyzji o podpisaniu wspomnianej umowy z Unią Europejską. Te spokojne oceny, które obecnie przeważają w stanowisku białoruskiego kierownictwa, w tym na ostatnim spotkaniu z premierem Michaiłem Miasnikowiczem, świadczą o tym, że Białoruś konstruktywnie odnosi się do tego nader skomplikowanego procesu i wyciąga jak najbardziej słuszne wnioski _ - oznajmił Azarow w wywiadzie, opublikowanym na stronie internetowej państwowego dziennika _ SB. Biełaruś Siegodnia _.

Azarow spotkał się z Miasnikowiczem pod koniec września w Jałcie. Białoruski premier oznajmił wówczas, że wysoko ceni stopień politycznej i gospodarczej współpracy z Ukrainą. Kilka dni później na spotkaniu z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką Miasnikowicz oświadczył, że plany podpisania przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z UE nie powinny negatywnie wpłynąć na poziom handlu z Białorusią.

Jak zaznaczył Azarow, Ukraina ma szerokie plany zwiększenia wymiany handlowej z Białorusią. Największe perspektywy widzi on przede wszystkim w tej części przemysłu maszynowego, która pracuje na potrzeby rolnictwa.

bEDMeJHH

_ - Ukraina miała w tym roku rekordowe plony - 60 mln ton zboża. Zamierzamy nadal rozwijać produkcję rolną (...), ale przy braku własnej produkcji kombajnów i innego sprzętu jest to dość trudne zadanie. Dlatego planujemy współpracę z Białorusią i uruchomienie u siebie wspólnej produkcji całej linii maszyn rolniczych _ - oznajmił.

Azarow, który w niedzielę przybył z wizytą na Białoruś, ma spotkać się w poniedziałek m.in. z prezydentem Łukaszenką. Zapowiadając to spotkanie państwowa agencja BiełTA podkreśla, że Białoruś uważa Ukrainę za priorytetowego partnera, a dwustronny dialog polityczny _ ma pozytywny charakter _. BiełTA dodaje, że wymiana handlowa z Ukrainą osiągnęła w ciągu ośmiu miesięcy tego roku wartość 4,5 mld dolarów, przy dodatnim saldzie dla Białorusi w wysokości 1,7 mld dolarów.

Czytaj więcej w Money.pl
"Wypełnimy zobowiązania wobec Unii" Ukraiński parlament już w najbliższy wtorek przystąpi do głosowania nad ustawami koniecznymi do podpisania w listopadzie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską - zapowiedział w czwartek przewodniczący Rady Najwyższej w Kijowie, Wołodymyr Rybak.
Putin przestrzega Ukrainę. Nie chce, żeby... Rosjanie zaczęli uciekać się w ostatnim czasie wprost do szantażu; mówią o podwyżce ceł na ukraińską czekoladę i cukier oraz wprowadzeniu kwot na ukraińskie rury.
Sikorski wątpliwie o wejściu Ukrainy do UE Sikorski wyraził nadzieję, że część handlowa porozumienia UE-Ukraina wejdzie w życie jak najszybciej.
bEDMeJIi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)