Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Stosunki USA - Rosja. Jest jak za czasów zimnej wojny?

0
Podziel się:

Obama przyznał, że od czasu powrotu Władimira Putina na Kreml w Rosji nasiliła się antyamerykańska retoryka, przypominająca czasy zimnej wojny.

Stosunki USA - Rosja. Jest jak za czasów zimnej wojny?
(PAP/EPA)
bEsgfdkl

Zapowiedziana przez prezydenta USA Baracka Obamę przerwa w relacjach z Rosją potrwa do czasu, aż Moskwa pójdzie na ustępstwa w sprawie redukcji arsenałów jądrowych i obrony przeciwrakietowej - informuje rosyjski dziennik Kommiersant.

Gazeta powołuje się na źródło zbliżone do amerykańskiego Departamentu Stanu USA.

_ - Oświadczenie prezydenta USA nie oznacza, że nie będziemy dalej współpracować z Moskwą w kwestiach, w których mamy wzajemne zrozumienie lub co najmniej punkty styczne. Chodzi przede wszystkim o Afganistan, walkę z terroryzmem i narkotykami, a także KRLD i Iran. Będziemy też kontynuować dialog na temat Syrii _ - cytuje _ Kommiersant _ swojego rozmówcę.

bEsgfdkn

_ - Wszelako jest wątpliwe, aby w przewidywalnej przyszłości Biały Dom podjął nowe wysiłki, by skłonić Kreml do kompromisu w takich kluczowych sprawach, jak redukcja arsenałów jądrowych i obrona przeciwrakietowa. Wszystko, co mogliśmy zaproponować w tych dziedzinach, zostało przedstawione w kwietniowym posłaniu Obamy do Putina. Jednak żadna z tych inicjatyw nie zadowoliła Moskwy _ - zauważył informator dziennika.

Źródło _ Kommiersanta _ podkreśliło, że _ teraz piłka jest po stronie Federacji Rosyjskiej _. _ - Jeśli nie chce ona, aby "przerwa" w stosunkach się przeciągnęła, to powinna sama zademonstrować gotowość do produktywnej współpracy. Szczyty dla samych szczytów i relacje dla samych relacji - to nie nasza droga _ - oznajmił waszyngtoński rozmówca gazety.

_ Kommiersant _ przekazuje również, iż źródło w MSZ FR zapewniło, że _ Moskwa, nie bacząc na retorykę prezydenta USA, nie zamierza w rewanżu podejmować kroków, które odbiją się na realnym współdziałaniu _.

Pytany na konferencji prasowej w Waszyngtonie o stosunki z Rosją w świetle odwołania przez stronę amerykańską wrześniowego szczytu amerykańsko-rosyjskiego w Moskwie, Obama przyznał, że od czasu powrotu Władimira Putina na Kreml w Rosji _ nasiliła się antyamerykańska retoryka _, przypominająca czasy zimnej wojny.

bEsgfdkt

Prezydent podkreślił, że decyzja Rosji, by przyznać Edwardowi Snowdenowi azyl, wbrew apelom Waszyngtonu o odesłanie go do kraju, aby stanął przed sądem, była tylko _ kolejnym epizodem _ w licznych spornych kwestiach, które narastały między obydwoma krajami w ostatnich miesiącach, np. w sprawie wojny domowej w Syrii, czy praw człowieka. Dlatego uznał, że stosowne jest zrobienie przez USA _ przerwy _, by ponownie ocenić, _ dokąd zmierza Rosja, jakie są nasze interesy i jak powinniśmy kształtować to partnerstwo _.

Czytaj więcej w Money.pl
Obama bliski odwołania wizyty w Rosji? _ W Waszyngtonie już wcześniej powątpiewano, że rosyjsko-amerykański szczyt może przynieść konkretne rezultaty _ - informuje rosyjska gazeta _ Kommiersant _.
Ojciec Edwarda Snowdena jedzie do Rosji Chce doradzić synowi w kwestii prawników, którzy mają doświadczenie w procesach dotyczących naruszenia amerykańskiej ustawy o szpiegostwie.
O Edwardzie Snowdenie na WikiLeaks _ Reformy przybierają konkretne kształty i z tego powodu prezydent oraz ludzie w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie mają u Edwarda Snowdena dług wdzięczności _.
bEsgfdkO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)