Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Strajk górników. Pracownicy KHW i rolnicy dołączają do protestu

0
Podziel się:

Według śląsko-dąbrowskiej Solidarności rano do protestu dołączyło ponad 80 górników z kopalni Murcki-Staszic, którzy nie wyjechali na powierzchnię.

Pikieta pod Śląskim Urzędem Wojewódzkim, zdjęcie z wczoraj</br>
Pikieta pod Śląskim Urzędem Wojewódzkim, zdjęcie z wczoraj</br> (PAP/Andrzej Grygiel)

Górnicy kolejnej spółki - Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) - dołączają w piątek do protestu przeciwko rządowemu planowi naprawczemu dla Kompanii Węglowej. Wcześniej akcja protestacyjna rozpoczęła się w samej Kompanii i Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW)
. Do protestu chce się przyłączyć Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników.

Jeszcze dziś ma rozpocząć się kolejna runda negocjacji przedstawicieli rządu i związków zawodowych.

Według śląsko-dąbrowskiej Solidarności w piątek rano do protestu dołączyło ponad 80 górników z kopalni Murcki-Staszic, którzy nie wyjechali na powierzchnię. Po południu mają do nich dołączyć pracownicy kopalni Wujek-Śląsk. W poprzednich dniach akcje protestacyjne rozpoczęły się w kopalniach KW i JSW (tam tylko na powierzchni). Później do akcji przyłączyli się też pracownicy dwóch kopalń należących do spółki Tauron Wydobycie z Jaworzna i Libiąża. Według _ S _, pod ziemią protestuje obecnie 1,3 tys. pracowników i kilka tysięcy na powierzchni.

Falę protestów wywołał na Śląsku rządowy plan naprawczy dla KW. Według związkowców oznacza on likwidację kopalń Bobrek-Centrum, Sośnica-Makoszowy, Pokój i Brzeszcze. Innego zdania jest premier Ewa Kopacz, która po ostatnich rozmowach zapewniła, że rząd nie chce likwidować kopalń, lecz je restrukturyzować.

W nocy z czwartku na piątek zakończyły się 10-godzinne rozmowy pomiędzy liderami związków zawodowych z delegacją rządową w sprawie planu naprawczego KW. Obie strony oceniły dyskusję jako _ bardzo merytoryczną _, mają wrócić do rozmów jeszcze w piątek przed południem.

Ostatniej nocy Sejm uchwalił zmiany, które pozwalają na realizację rządowego programu naprawy KW. Nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa pozwala przede wszystkim na wydzielenie z KW zakładów i objęcie ich załóg osłonami.

Zgodnie z rządowym planem, 4 z 14 kopalń KW, które - według rządu - generują 80 proc. strat spółki, ostatnio ocenianych na 200 mln zł miesięcznie - trafi do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Nowością w przyjętej nowelizacji jest natomiast zapis, zezwalający SRK zbycie przejętej kopalni lub jej części, zamiast obowiązkowej likwidacji.

Rządowy pełnomocnik ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk już wcześniej wskazywał, że może to otworzyć drogę do podziału niektórych likwidowanych kopalń i np. sprzedania rokujących nadzieje części potencjalnym inwestorom. Posłowie przyjęli też poprawki, które umożliwiają przejęcie przez SRK nie tylko kopalni, ale też zakładu górniczego lub jego części.

Zgodnie z rządowym planem naprawy KW, do SRK trafią 4 z 14 kopalni spółki, które generują 80 proc. strat całej Kompanii. Pozostałe 9 - z których tylko trzy były ostatnio rentowne - zostaną sprzedane nowej, zawiązanej przez Węglokoks spółce specjalnego przeznaczenia.

Ostatnią kopalnię Węglokoks ma kupić od KW bezpośrednio. Plan przewiduje pakiet osłonowy dla pracowników likwidowanych kopalń. 2100 osób, którym do emerytury górniczej brakuje mniej niż 4 lata ma zostać objętych urlopami górniczymi - do nabycia uprawnień emerytalnych będą dostawać 75 proc. wynagrodzenia z możliwością dodatkowego samozatrudnienia albo pracy poza górnictwem.

3100 osób ma zostać objętych dobrowolnymi jednorazowymi odprawami. Odejść ma ok. 400 pracowników dołowych, którym przysługiwać będzie 24-krotne wynagrodzenie, oraz ok. 1100 pracowników przeróbki z prawem do 10-krotności wynagrodzenia. Dla 1600 innych pracowników na powierzchni odprawy mają wynieść 3,6-krotność wynagrodzenia. Do innych kopalń _ nowej _ KW przeniesionych ma zostać do końca 2016 r. 6 tys. pracowników likwidowanych zakładów, jednak pod warunkiem, że w spółce uda się wprowadzić 6-dniowy tydzień pracy.

Rolnicy solidarni z górnikami

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych przyłączy się do protestu w obronie kopalń - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa.

Jak udało nam się ustalić, rolnicy mają we wtorek wyjechać na Śląsk i tam dołączyć do strajkujących górników. Związkowcy, którzy od dłuższego czasu alarmują o pogarszającej się sytuacji na polskiej wsi, nie wykluczają także własnych protestów.

Dziś przed południem odbędzie się konferencja prasowa szefa rolniczego OPZZ Sławomira Izdebskiego, na której mamy poznać szczegóły działań związku w najbliższym czasie.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent pyta premier o górników Związkowcy nie zgadzają się na likwidację czterech kopalń, co zapowiedział w środę rząd.
Górnicy z JSW dołączają do strajku Na problemy finansowe skarży się Katowicki Holding Węglowy. - _ Bez planu naprawczego utracimy płynność finansową w kwietniu _ - mówi prezes spółki.
Wicepremier składa ważną deklarację o węglu, a Palikot żąda jego dymisji _ Gdyby minister Piechociński był człowiekiem honoru, sam by się oddał do dyspozycji _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)