Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju omówiona przez rząd. Kiedy ją przyjmą?

Rząd na wtorkowym posiedzeniu omawiał uchwałą ws. Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która jest rozbudowaną formą tak zwanego planu Morawieckiego - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek. Dodał, że ministrowie wskazali na potrzebę doprecyzowania niektórych zapisów Strategii. Rada Ministrów może ją przyjąć "w najbliższym czasie".

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Hulimka/Reporter)
na zdjęciu Mateusz Morawiecki

Rząd na wtorkowym posiedzeniu omawiał uchwałę ws. Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która jest rozbudowaną formą tak zwanego planu Morawieckiego - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek. Dodał, że ministrowie wskazali na potrzebę doprecyzowania niektórych zapisów Strategii. Rada Ministrów może ją przyjąć "w najbliższym czasie".

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zakłada m.in., że w roku 2030 dochód rozporządzalny brutto w Polsce ma być zbliżony do poziomu średniej UE, a do 2020 r. ma wynosić 80 proc. średniej.

Strategia zakłada zmianę paradygmatu rozwoju z tzw. polaryzacyjno-dyfuzyjnego na zrównoważony i odpowiedzialny. Przewiduje rozwój inkluzywny, który zapewnia korzyści ze wzrostu gospodarczego dla całego społeczeństwa, a nie tylko dla wybranych grup.

Dokument kładzie akcenty na wagę rozwoju obszarów wiejskich oraz małych i średnich miast. Kluczowym czynnikiem w całej Strategii jest innowacyjność, także w kontekście reindustrializacji.

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński powiedział we wtorek rano, że do ministerstwa napłynęło ponad 5 tysięcy stron uwag, co - jego - świadczy o dużym zainteresowaniu Strategią Odpowiedzialnego Rozwoju.

Dokument konsultowano w rządzie, ale także z przedsiębiorcami i pracodawcami.
Według wiceszefa resortu dzisiejsze posiedzenie rządu nie będzie dla strategii czystą formalnością. Jerzy Kwieciński informuje, że w takich przypadkach do ostatniej chwili pojawiają się propozycje zmian.

Plan zakłada wzrost stopy inwestycji, większą rolę handlu międzynarodowego czy wzrost wydatków polskich firm za granicą. Przedsiębiorcy, według założeń administracji mają być bardziej skłonni do przeznaczania pieniędzy na badania naukowe i rozwój.

Morawiecki tłumaczył wcześniej, że podstawowym źródłem wzrostu gospodarczego jest nowoczesny rozwój gospodarki, oparty na cyfryzacji. Strategia ma zagwarantować przedsiębiorcom wolność gospodarczą, stwarzając im m.in. jak najszerszą "paletę regulacji", czy ustaw służących ich działalności.

Tagi: strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-01-2017

ksantypaPrzeczytałam ten jego projekt, chociaż tego się nie da czytać. Stek sprzecznych bzdur, w dużej częsci przepisanych podręczników. W sumie to … Czytaj całość

31-01-2017

kolo 57Morawiecki - premier teoretyk.Facet jedynie organizuje jakieś sympozja, wykłady. Wymyśla teorie rozwoju kraju.A gdzie konkretne akty prawne, decyzje … Czytaj całość

31-01-2017

knkiCzy ktoś z pośród tej rządzącej ciemnoty wie co oznacza określenie " ABONAMENT". Chyba nie dlatego postanowili wyłudzić od milionów Polaków … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (17)