Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Strefa euro nie ma więcej czasu do stracenia"

0
Podziel się:

Szef eurogrupy mówi, co martwi go w Europie 60 lat po zakończeniu II Wojny Światowej.

"Strefa euro nie ma więcej czasu do stracenia"
(ec.europa.eu)
bFdMlxfV

_ - Strefa euro nie ma więcej czasu do stracenia i musi podjąć wszelkie możliwe działania, by ustabilizować wspólną walutę _ - powiedział szef eurogrupy Jean-Claude Juncker w wywiadzie dla dziennika _ Sueddeutsche Zeitung _.

_ - Osiągnęliśmy decydujący punkt, w którym za pomocą wszelkich dostępnych środków musimy wyraźnie pokazać, że jesteśmy zdecydowani zagwarantować stabilność finansową wspólnej waluty _ - powiedział premier Luksemburga.

Dodał, że _ świat dyskutuje o tym, czy za kilka miesięcy strefa euro będzie jeszcze istnieć _. _ - Dlatego wszystkie kraje i instytucje strefy euro: Europejski Bank Centralny, Rada Europejska i Komisja mówią wyraźnie, że są zdeterminowane, by utrzymać strefę euro w obecnej formie, czyli ze wszystkimi jej krajami członkowskimi. Wszelka gadanina o wyjściu Grecji z eurolandu w niczym nie pomaga _ - ocenił Juncker. _ Opuszczenie przez ten kraj unii walutowej nie rozwiąże jej problemów _ - dodał.

bFdMlxfX

Według niego nie ma żadnych wątpliwości, że wkrótce wdrożone zostaną postanowienia czerwcowego szczytu UE, gdzie zgodzono się m.in. na możliwość wykupu obligacji państw przez fundusz ratunkowy EFSF. - _ Musimy jeszcze zdecydować, co dokładnie i kiedy zrobimy. Od rozwoju sytuacji w najbliższych dniach będzie zależeć to, jak szybko będziemy musieli zareagować _ - powiedział Juncker.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/202/m87498.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/niemcy;nie;beda;skupowac;hiszpanskich;obligacji,190,0,1133246.html) *Nie będą skupować hiszpańskich obligacji * - _ Finansowe potrzeby Hiszpanii nie są tak duże w krótkiej perspektywie _ - ocenił Wolfgang Schaeuble.

Skrytykował on też niemieckich polityków za nieostrożne - jego zdaniem - komentarze na temat kryzysu w strefie euro i Grecji. _ - Dlaczego właściwie Niemcy pozwalają sobie na luksus wykorzystywania spraw euro do celów polityki wewnętrznej? Dlaczego Niemcy traktują strefę euro jak swoją filię? Gdyby wszystkie 17 rządów postępowało tak samo, to co by nam pozostało ze wspólnych spraw? _ - powiedział Juncker.

_ - Powinniśmy lepiej uważać na słowa _ - dodał, zaznaczając, że nie ma w tym kontekście na myśli kanclerz Angeli Merkel, lecz jedynie niektórych polityków i członków rządu w Berlinie.

bFdMlxgd

W minionych tygodniach kontrowersje wywołał wicekanclerz Niemiec i minister gospodarki Philipp Roesler z liberalnej partii FDP, który przyznał w wywiadzie telewizyjnym, że jest bardziej niż sceptyczny, czy Grecja zdoła spełnić warunki konieczne dla otrzymania pomocy finansowej. Także politycy współrządzącej Niemcami bawarskiej chadecji CSU otwarcie żądali wstrzymania wsparcia dla Aten i opuszczenia przez ten kraj strefy euro.

Juncker ocenił, że _ kryzys zadłużenia w unii walutowej pokazał, iż integracja europejska jest bardzo delikatnym tworem _. - _ Narodowe resentymenty, o których myśleliśmy, że zostały zapomniane, utrzymują się tuż pod powierzchnią. 60 lat po II wojnie światowej nie są na głębokości kilometrów, lecz centymetrów pod powierzchnią. To szczególnie mnie martwi _ - dodał premier Luksemburga.

Czytaj więcej w Money.pl
Człowiek Obamy z misją. Cel: Pokonać kryzys Amerykański sekretarz skarbu przyjechał z ważną misją do Europy.
Polacy nie chcą zarabiać w euro. Nowy sondaż Dwie trzecie badanych jest przeciwnych przyjęciu przez Polskę waluty euro.
bFdMlxgy
euro
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)