Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|

Stu najbogatszych przedsiębiorców stulecia. To nie Kulczyk najbogatszym Polakiem

28
Podziel się:

Kiedy Polska przygotowuje się do świętowania stulecia niepodległości, tygodnik "Wprost" przygotował ranking stu najbogatszych przedsiębiorców stulecia. Miał z jego przygotowaniem nie lada problem.

Za życia Jan Kulczyk królował wśród rankingów najbogatszych Polaków. Ale w zestawieniu dotyczącym stulecia nie zajął pierwszego miejsca
Za życia Jan Kulczyk królował wśród rankingów najbogatszych Polaków. Ale w zestawieniu dotyczącym stulecia nie zajął pierwszego miejsca (Jakub Walasek/REPORTER)

Dlaczego? Brakuje dokumentacji. Materiały dotyczące dawnych przedsiębiorców są skąpe lub ich nie ma. Zwłaszcza te dotyczące finansów.

"Wprost" zdecydował się więc określić bogactwo w inny sposób. Do tworzenia rankingu zaprosił 20 ekonomistów i historyków gospodarczych. Każdy z nich został poproszony o wskazanie najważniejszych przedsiębiorców minionego stulecia. Takich, którzy odcisnęli największe piętno na polskiej gospodarce i dysponowali największymi wpływami w okresie swojej świetności. W ten sposób powstał ranking 100 najbogatszych polskich przedsiębiorców stulecia, tłumaczy tygodnik.

Kluczowe pytanie: który Polak jest w zestawieniu najwyżej?

Najwięcej głosów zebrał Leopold Julian Kronenberg, polski bankier i finansista, twórca Banku Handlowego.

Na ocenie nie zaważyła tylko fortuna. Prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, wyróżniła Kronenberga za to, że potrafił dzielić się bogactwem. Wspierał bowiem kulturę, był jednym z fundatorów Filharmonii Warszawskiej, zabiegał o utworzenie Politechniki Warszawskiej.

Zobacz także: Ekspert o daninie solidarnościowej: "To nie jest głupi pomysł"

Po Kronenbergu najwięcej głosów oddano na Jana Wedla. Tu nie było pełnej zgody, czy powinien znaleźć się na tak wysokim miejscu. Prof. Stanisław Gomułka zdradził: "Rozważałem też dwóch bardzo znanych producentów czekolady, Adama Piaseckiego i Jana Wedla, ale uznałem, że czekolada to produkt o bardzo ograniczonym znaczeniu dla rozwoju gospodarczego".

Pełna lista najbogatszych dostępna będzie w poniedziałkowym wydaniu tygodnika "Wprost".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(28)
maszczyk
4 lata temu
ja bym powiedział że największy OSZUST, A NIE CZŁOWIEK , A PRZECIEŻ UDOWODNIONE JEST ŻE TEN ,,OSZUST ŻYJE , JEGO ŚMIERĆ TO BYŁA ,,,FIKCJA ,, DLA URATOWANIA , TYCH UKRADZIONYCH ,,ORAZ Z PRZEKTÓW RÓŻNYCH ,, TYCH PIENIĘDZY ,, JAK MOŻNA DOCENIAĆ TAKIEGO ,,,OSZUSTA ,
kasia
5 lata temu
No bez przesady, chyba nikt nie ma wątpliwości, że Kulczyk mógł uchodzić za najbogatszego przedsiębiorcę, te dokumenty to tylko formalność
kasa
5 lata temu
Widziałem Kulczyka w Argentynie...... żyje to cud za pieniądze......
wstyd
5 lata temu
Macie się czym chwalić tylko wielki wstyd dla tak wiarygodnej gazety
Promil
5 lata temu
A może ranking stu największych przekrętów (zlodziei) w ostatnim stuleciu?????lista chyba zaczęła się zapełnia po 80 roku???po rozbiorze podpisanym przy okraglym stole???
...
Następna strona