Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Subotnik na Białorusi. Ponad 1/3 ludności wzięła udział w czynie społecznym

0
Podziel się

Uczestnicy sobotniego czynu społecznego wykonali prace wartości 50,5 mld rubli białoruskich (równowartość 18,3 mln zł).

Subotnik na Białorusi. Ponad 1/3 ludności wzięła udział w czynie społecznym
(AP/FOTOLINK/East News)
bDoMYSMl

3,1 mln osób, czyli około jednej trzeciej ludności Białorusi, wzięło udział w ogólnokrajowym czynie społecznym, podczas którego sprzątano place, ulice, a także pracowano na placach budowy - poinformowała oficjalna agencja BiełTA.

Według agencji uczestnicy _ subotnika _, czyli sobotniego czynu społecznego, wykonali prace wartości 50,5 mld rubli białoruskich (równowartość 18,3 mln zł). Połowa tej sumy ma być przeznaczona m.in. na przygotowanie obozów młodzieżowych do letniego sezonu, a połowa na zakup karetek pogotowia i ich wyposażenie.

W Mińsku sprzątano plac przed operą, podwórka i ulice, malowano poręcze przy wejściu do stacji metra. Posadzono kwiaty na 80 klombach i 7 tys. drzew. Stolica przodowała pod względem udziału w czynie społecznym - pracowało tam prawie 635 tys. osób.

bDoMYSMn

Prezydent Alaksandr Łukaszenka pracował na placu Flagi Państwowej, gdzie m.in. betonował. Państwowa agencja BiełTA publikuje jego zdjęcia w stroju roboczym i kaloszach.

Niewystarczające zaangażowanie obywateli w prace podczas _ subotnika _ skrytykował premier Michaił Miasnikowicz. _ - Subotnik to piękna tradycja, ale niestety coraz częściej przeistaczają się one w spacer z miotełką. Trzeba pracować na wyznaczonych obiektach albo na swoich miejscach pracy cały dzień, a zapracowane pieniądze przelewać na fundusz subotnika _ - pouczał.

Mówił też o młodzieży, która jego zdaniem _ nie wkłada dość wysiłków i entuzjazmu w sprawy potrzebne krajowi i ludziom _. I zaznaczył, że młodzieżowe organizacje powinny w ciągu najbliższych kilku tygodni sprzątnąć wszystkie podmiejskie lasy. - _ Kto tam głównie odpoczywa? Młodzież. A kto zostawia śmiecie? Też młodzież _ - powiedział.

Socjalistyczne _ subotniki _, czyli dni teoretycznie dobrowolnej pracy społecznej, przywrócił na Białorusi Łukaszenka. Niezależne związki zawodowe podkreślają jednak, że udział w subotniku jest w praktyce przymusowy, a uchylenie się od niego może grozić nieprzyjemnościami w pracy czy na studiach.

bDoMYSMt
Czytaj więcej o sytuacji na Białorusi w Money.pl
Łukaszenka nie padnie na kolana Stosunki Białorusi z Zachodem są bardzo chłodne od dłuższego czasu. UE dwukrotnie zaostrzała w ubiegłym roku sankcje wobec reżimu w Mińsku za łamanie praw człowieka.
Tworzyli "organizację z elementami mafii i bandy" Prezydent powiedział, że stworzone zostało _ państwo w państwie _.
Tę stolicę odśnieżają w czynie społecznym Mieszkańcy białoruskiej stolicy mają odśnieżać miasto po przejściu niżu Xaver, który pod koniec ubiegłego tygodnia sparaliżował ruch uliczny.
bDoMYSMO
Źródło:
KOMENTARZE
(0)