Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sueddeutsche Zeitung: Polska chce zmienić politykę energetyczną i klimatyczną UE

0
Podziel się:

Największa opiniotwórcza gazeta niemiecka komentuje słowa polskiego premiera, który powiedział, że niemiecka polityka energetyczna, szczególnie uzależnienie od rosyjskiego gazu, może ograniczać suwerenność Europy.

Sueddeutsche Zeitung: Polska chce zmienić politykę energetyczną i klimatyczną UE
(ajok/cc/flickr)
bFenJzfp

Niemiecki dziennik Sueddeutsche Zeitung napisał dziś, że premier Donald Tusk, używając zdaniem gazety nietrafnych argumentów, wykorzystuje kryzys na Ukrainie do przeforsowania zmian w unijnej polityce energetycznej i klimatycznej.

Największa opiniotwórcza gazeta niemiecka relacjonuje poniedziałkową wypowiedź Tuska, przytaczając słowa premiera, że niemiecka polityka energetyczna, szczególnie uzależnienie od rosyjskiego gazu, może ograniczać suwerenność Europy i utrudnić skuteczną reakcję na sięganie Rosji po Krym. _ SZ _ przypomina też ostrzeżenie premiera, że zbyt wygórowane cele klimatyczne mogą spowodować wzrost uzależnienia od rosyjskiego gazu.

_ Ostrzeżenia Tuska nieprzypadkowo pojawiły się właśnie teraz _ - zauważa autor komentarza wyjaśniając, że wypowiedź premiera związana jest z przyszłotygodniowym szczytem UE, na którym szefowie państw i rządów chcą ustalić nowe cele klimatyczne na okres po roku 2020. Polska, czerpiąca 90 procent energii z węgla, nigdy nie uważała ambitnych celów klimatycznych za sprawę ważną - pisze _ SZ _.

bFenJzfr

_ Konflikt o Krym i spór o sens i zakres sankcji gospodarczych jest (dla Polski) dogodnym, lecz niestety pod każdym względem nietrafnym argumentem _ - czytamy w _ SZ _.

Autor komentarza podkreśla, że Rosja jest co najmniej tak samo uzależniona od handlu energią jak Niemcy i cała UE. Ponad połowa wpływów do rosyjskiego budżetu pochodzi ze sprzedaży surowców energetycznych - wyjaśnia _ SZ _, wskazując na istotne zmiany na światowym rynku energii, spowodowane m.in. wydobywaniem przez USA gazu i ropy z łupków.

_ Sprawą otwartą jest to, kto dłużej wytrzyma wstrzymanie dostaw gazu: UE z pełnymi zbiornikami przy końcu łagodnej zimy, czy Rosja, która nie może z dnia na dzień przestawić eksportu do Chin, a w dodatku jest skazana na wpływy (ze sprzedaży) _ - pisze komentator. Przyczyną zwłoki we wprowadzaniu sankcji nie są, wbrew temu co sugeruje Tusk, reformy niemieckiej energetyki - podkreśla _ SZ _.

Polityka klimatyczna prowadzi w dodatku do odejścia od stylu życia i gospodarki _ pożerającej zasoby _, co spowoduje, że staniemy się mniej zależni od importu energii - pisze komentator.

bFenJzfx

Właściwą odpowiedzią na konflikt w Rosji jest _ nie ograniczenie, lecz zwiększenie ochrony klimatu _. Ten, kto chce naprawdę uniezależnić się od gazu i ropy naftowej, musi zmniejszyć wykorzystanie surowców tam, gdzie się ich najwięcej zużywa zmieniając ocieplenie budynków, oszczędnie stosując energię w przemyśle, budując pojazdy na elektryczność. _ Tylko w ten sposób Europa osiągnie wobec Rosji suwerenność, która zdaniem Tuska zagrożona jest przez niemiecką politykę energetyczną _ - czytamy w _ SZ _.

_ Polska, co widać jasno, podąża własną drogą _ - stwierdza komentator wyjaśniając, że polskie władze nadal zamierzają budować elektrownię atomową, a niezależność od importu energii chcą uzyskać za pomocą gazu z łupków. _ Własny gaz ma stopniowo zastępować własny węgiel _ - zauważa niemiecki dziennikarz. Polacy sami muszą wiedzieć, że niezależność może szybko zmienić się w uzależnienie. Jeszcze na początku lat 80. Polska należała do największych eksporterów węgla na świecie. Obecnie więcej importuje niż eksportuje, i to przede wszystkim z Rosji - zauważa komentator _ Sueddeutsche Zeitung _.

Czytaj więcej w Money.pl

bFenJzfS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)