Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Supernadzór przyjęty

0
Podziel się:

Od września kompetencje Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisji Nadzoru Ubezpieczeń Społecznych i Funduszy Emerytalnych, przejmie jedna wielka instytucja w postaci Komisji Nadzoru Finansowego. Od 1 stycznia 2007 przejmie ona także kompetencje Komisji Nadzoru Bankowego.

Supernadzór przyjęty
bEILxGHV

*Od września kompetencje Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisji Nadzoru Ubezpieczeń Społecznych i Funduszy Emerytalnych, przejmie jedna wielka instytucja w postaci Komisji Nadzoru Finansowego. Od 1 stycznia 2007 przejmie ona także kompetencje Komisji Nadzoru Bankowego. *

Komisja będzie się składała z 7 osób: przewodniczącego, dwóch zastępców (powołuje ich premier), oraz ministra finansów, ministra pracy, prezesa NBP i przedstawiciela prezydenta. Nadzór nad Komisją będzie sprawował premier.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz uznał, że nie ma powodów aby bank centralny Kazimierz Marcinkiewicz, premier: Likwidujemy 3 różne instytucje i w ich miejsce powołujemy jedną, dużą i sprawną instytucję nadzorczą. Aby uniknąć posądzenia o brak niezależności komisji, będzie ona kadencyjna i będzie trwała 5 lat.odgrywał w KNF bardziej znacząca rolę i wystarczy, że będzie miał swojego przedstawiciela w Komisji. W krajach UE bank centralny ma duży wpływ na nadzór finansowy i posiada co najmniej 3 swoich przedstawicieli w komisji.

bEILxGHX

Premier zapowiedział, że będzie poszukiwał odpowiednich osób na stanowisko prezesa i wiceprezesa Komisji Nadzoru Finansowego. Za-
pytany o to, czy nadal w roli jej szefa widzi Cezarego Mecha, obecnego wiceministra finansów, Marcinkiewicz odpowiedział: „dziękuję za podpowiedź, rozważę tę kandydaturę".

Powołanie supernadzoru finansowego stało się dla rządu Marcinkiewicza priorytetem, po awanturze o bankową fuzję Pekao-BPH. Kierowana przez Premier nie widzi zagrożenia dla stabilności złotówki ze względu na wprowadzane zmiany.Leszka Balcerowicza KNB nie chciała podporządkować się rządowemu wetu dla fuzji.

Pierwsza wersja projektu ustawy, przygotowana przez Cezarego Mecha spotkała się z ostrą krytyką finansistów, pracodawców, a nawet Europejskiego Banku Centralnego. Nowy, zmieniony projekt nie został przedstawiony EBC do konsultacji.

bEILxGIy
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)