Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Monika Rosmanowska
Monika Rosmanowska
|

Superszybka sieć. Zapytaj, zanim kupisz mieszkanie

9
Podziel się:

Bezawaryjny internet jest dziś równie ważny jak prąd czy woda. Ale kupując mieszkanie, najczęściej nie pytamy o taką oczywistość – a to duży błąd.

Superszybka sieć. Zapytaj, zanim kupisz mieszkanie
(Photographee.eu/Fotolia)

Bezawaryjny internet jest dziś równie ważny jak prąd czy woda. Ale kupując mieszkanie, najczęściej nie pytamy o taką oczywistość – a to duży błąd.

Sieć światłowodowa to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań teleinformatycznych, zapewniających najszybszy i stabilny dostęp do internetu, telewizji czy telefonii. Umożliwia to Technologia FTTH (Fiber To The Home), czyli światłowód doprowadzany bezpośrednio do mieszkania. Szacuje się, że w zasięgu optycznego łącza Orange Polska, operatora największej w Europie Środkowej sieci światłowodowej, jest już 1,5 miliona polskich gospodarstw domowych z kilkudziesięciu miast, m.in. Warszawy, Łodzi, Gdańska, Wrocławia czy Krakowa. Firma planuje inwestycje również w kilkudziesięciu mniejszych lokalizacjach. Umowy o współpracy podpisała m.in. z władzami Legionowa, Wałbrzycha, Grodziska Mazowieckiego czy Ciechanowa.

- Obecnie na rynku deweloperskim prowadzimy inwestycje w światłowody w ponad 100 miastach i miasteczkach. Naszą ambicją jest, aby wszystkie nowobudowane mieszkania w budownictwie wielorodzinnym w dużych aglomeracjach miały światłowód Orange – mówi Patrycja Ilasz-Kłoda, Dyrektor Programu , odpowiedzialna za inwestycje światłowodowe na rynku deweloperskim

Technologia FTTH to od kilku lat norma m.in. w inwestycjach JW Construction, Dom Development, Grupy Murapol, LC Corp czy Skanska. Na stałą współpracę z Orange zdecydowała się także Grupa ROBYG.

– Technologia, którą jeszcze do niedawna można było określać przyszłościowym rozwiązaniem, dziś staje się standardem. FTTH będzie dostępne we wszystkich naszych nowych inwestycjach – zapewnia Tomasz Soczawa, menedżer projektu Skanska Residential Development Poland.

Orange doprowadza też szybki internet za pośrednictwem światłowodu do starszych budynków, które powstały przed 2013 rokiem.

Ale nie wszędzie jest to możliwe. Jeśli więc kupujemy mieszkanie na rynku wtórnym, sprawdźmy, czy pod wskazanym adresem będziemy mogli korzystać z szybkiego łącza. Można to zrobić na stronie - https://www.orange.pl/ftth.phtml

Mieszkania smart tylko z szybkim internetem

Czy w czasach internetu dostarczanego nam przez operatorów komórkowych i telewizje kablowe, potrzebujemy jeszcze szybszych łączy w technologii FTTH? Oczywiście!

Do naszych domów i mieszkań coraz odważniej wchodzą rozwiązania typu smart home. Z internetem komunikuje się lodówka, piekarnik, ekspres do kawy, a nawet żelazko. Szybki internet jest nam również potrzebny, gdy mamy w domu podłączony do sieci telewizor, laptop – często dwa, kilka telefonów i tablet. Przy wolnym łączu czasem uruchomienie dwóch filmów w jakości HD może sprawić, że sieć się zapcha się i o seansie filmowym możemy zapomnieć.

W sieci światłowodowej tego problemu nie ma. Operator nie sprzedaje nam łącza, gdzie maksymalna prędkość wyniesie np. 150 Mb/s. W technologii FTTH, prędkość, jaką może wybrać klient, to 100, 300 lub 600 Mb/s – i z taką mocą sieć działać będzie również w naszym domu. Bez obaw możemy do niej podpiąć dowolną liczbę smart urządzeń.

Jeden deweloper, wielu operatorów

Jak więc w praktyce wygląda dostęp do nowoczesnych technologii u największych polskich deweloperów? O to trzeba spytać, zanim podpiszemy umowę, bo to deweloperzy sami decydują, czyja sieć pojawi się w naszym mieszkaniu. Do wyboru mamy najczęściej ofertę od dwóch-czterech różnych firm, które w danej lokalizacji sprzedają internet, jak i telewizję.

Partnerem artykułu jest Orange

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
asd
7 lat temu
Superszybka to może jest ale tylko do rutera brzegowego.
Waldek
7 lat temu
Orange jest pół kroku za kablówkami. Oferta kablówek porównywalna. Szybki internet w kablówkach dostępny od 6, 7 lat (mówię o największych miastach) a Orange FTTH oferuje dopiero od 2013.
ron78
7 lat temu
po co komus swiatlowzwod w szufladzie 40m2 albo mniejszej - lodowka i pralka zarzadzana z telefonu to juz totalny zart z ludzi urodzonych po roku 1990 - moze jeszcze w standardzie instalowac im kamery w salonie 12m2
Mała_Mi
7 lat temu
Właśnie finalizuję ten etap w życiu. Jedna z pierwszych rzeczy o jaką zapytałam podczas szukania mieszkania to informacje o potencjalnych dostawcach internetu. Ale może ja jestem dziwna...
mony
7 lat temu
czy kupowanie mieszkania jest zgodne z biologicznym przystosowaniem czlowieka ?