Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Światłowód – wady i zalety szybkich łączy internetowych

4
Podziel się:

FTTH – ta niepozorna kombinacja liter to skrót od angielskich słów Fiber to the Home, która w praktyce oznacza ultranowoczesną technologię dostarczania superszybkiego internetu za pomocą kabla światłowodowego, doprowadzonego bezpośrednio do domu klienta. Jakie niesie za sobą korzyści?

Światłowód – wady i zalety szybkich łączy internetowych

FTTH – ta niepozorna kombinacja liter to skrót od angielskich słów Fiber to the Home, która w praktyce oznacza ultranowoczesną technologię dostarczania superszybkiego internetu za pomocą kabla światłowodowego, doprowadzonego bezpośrednio do domu klienta. Jakie niesie za sobą korzyści? Czym światłowód wyróżnia się na tle innych sposobów dostarczania internetu? I w końcu... czy światłowód to rzeczywiście najlepszy internet stacjonarny, dostępny w naszym kraju? Przekonajmy się!

Czym właściwie jest światłowód?

Światłowód, wykorzystywany m.in. przez markę Orange - jednego z największych operatorów telekomunikacyjnych na świecie, to przezroczyste włókno z tworzyw sztucznych, w którym dane przesyłane są za pomocą... światła. Oznacza to, że użytkownicy internetu światłowodowego mają zagwarantowany szybki i stabilny dostęp do Sieci, bez względu m.in. na uwarunkowania pogodowe, które w przypadku tradycyjnych kabli miedzianych, diametralnie wpływają na jakość i szybkość łącza.

Kable światłowodowe a miedziane – różnice

W praktyce, światłowody mają wiele zalet w porównaniu do zwykłych kabli miedzianych.
Przede wszystkim zużywają dużo mniej energii, ale też są dużo tańsze, lżejsze i odporniejsze na oddziaływanie czynników atmosferycznych, takich jak ekstremalnie wysokie i niskie temperatury czy intensywne opady śniegu lub deszczu.

Co więcej, kable światłowodowe potrzebują mniejszej liczby urządzeń, wpływających na jakość sygnału, co przekłada się na dużo niższe koszty budowy infrastruktury światłowodowej. W praktyce, również koszty użytkowania i konserwacji sieci są dużo niższe.

Jak jest skonstruowana sieć światłowodowa?

Ultranowoczesna sieć światłowodowa jest zbudowana z trzech elementów. Pierwszym z nich jest tzw. sieć dosyłowa, która umożliwia transmisję danych. W takim przypadku, sygnał biegnie bezpośrednio od punktu dostępowego do splittera – rozgałęźnika, który rozdziela sygnał pomiędzy wszystkich odbiorców sieci.

Drugim, równie ważnym elementem infrastruktury światłowodowej jest tzw. sieć pionowa, która instalowana jest wewnątrz budynku (poprowadzona jest z pomieszczenia piwnicznego bądź garażu na poszczególne piętra).

Trzecim elementem, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania sieci światłowodowej jest sieć pozioma – w tym przypadku, biegnie od skrzynki kablowej do gniazdka, znajdującego się w mieszkaniu odbiorcy sygnału.

Sieć światłowodowa – zalety

Internet światłowodowy to doskonałe rozwiązanie dla najbardziej wymagających internautów, które jak się okazuje, ma wiele zalet.

Przede wszystkim, światłowód wyróżnia się zdecydowanie najwyższą jakością przesyłu danych w porównaniu z innymi rodzajami połączeń internetowych. Co ważne, już pojedyncze włókno światłowodu charakteryzuje się bardzo dużą pojemnością informacyjną, a to z kolei gwarantuje użytkownikom sieci znakomitą szybkość transferu.

W praktyce, transfer siecią światłowodową może osiągać zawrotną i dotychczas nieosiągalną prędkość - nawet do 600 Mb/s. Jest to szczególnie istotne z punktu widzenia potencjalnych użytkowników światłowodu, dla których szybkość transferu jest jednym z najważniejszych czynników wyboru internetu stacjonarnego.

Długie otwieranie stron internetowych czy uciążliwe i bardzo wolne ściąganie plików – dzięki technologii światłowodowej to już przeszłość!

Zalety światłowodu – stabilność i niezawodność przesyłu danych

Jedną z najważniejszych cech, związanych z instalacją światłowodową Orange jest jej stabilność i niezawodność. Internet światłowodowy jest odporny na zakłócenia elektromagnetyczne, ale także na ekstremalnie trudne warunki atmosferyczne (wichury, intensywne opady śniegu czy deszczu). W przeciwieństwie do tradycyjnych sieci telekomunikacyjnych, światłowód gwarantuje m.in. stałą prędkość transferu oraz doskonały sygnał optyczny, który nie ulega żadnym zakłóceniom.

Multifunkcjonalność światłowodu

Technologia światłowodowa może być wykorzystana nie tylko do udostępniania superszybkiego internetu, ale również do przesyłania sygnału telewizyjnego czy telefonii stacjonarnej. To uniwersalne rozwiązanie świetnie sprawdzi się do wyposażenia gospodarstwa domowego w pakiet rozmaitych usług multimedialnych i telekomunikacyjnych o stabilnym, bezpiecznym i niezawodnym działaniu, które z pewnością posłużą wszystkim lokatorom.

Światłowód – bezinwazyjna instalacja

Niewątpliwą zaletą, związaną z internetem ze światłowodu jest jego bezproblemowa instalacja. W tym przypadku, operator sieci wysyła do domu klienta swoich wykwalifikowanych i doświadczonych monterów, którzy instalują światłowód maksymalnie w ciągu 3 godzin, bez zbędnego rozkuwania ścian, robienia bałaganu i zamieszania. Co ważne, instalacja jest darmowa, podobnie jak modem, który niezbędny do prawidłowego działania internetu.

Światłowód, czyli technologia przyszłości

Obecnie w Polsce, dostęp do technologii światłowodowej ma około 80% gospodarstw domowych. Co ważne, czołowy dostawca ultraszybkiego internetu, planuje nieustanny rozwój tej technologii – tylko do końca 2020 roku, dostęp do światłowodu ma zyskać kolejne 5 milionów gospodarstw. Dzięki temu, jeszcze więcej osób będzie mogło skorzystać ze światłowodu i cieszyć się niezawodnością, bezawaryjnością i multifunkcjonalnością sieci, działającej z prędkością światła.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
zych
4 miesiące temu
Zalezy gdzie była modernizacja, bo ogolnie inea jest droga!!!
Grahf
6 miesięcy temu
Kity wciskane 24/7. Teraz jest boom na instalacje światłowodowe i chyba już każdemu chcą to podłączyć. I owszem, jest to o niebo lepsze od kabli miedzianych, ale NIE w zagęszczonej sieci, gdzie centralne po prostu nie wyrabiają z liczbą klientów. U mnie T-Mobile i Orange dzwonili do każdego z członków rodziny z osobna i próbowali każdemu wcisnąć oddzielne łącze, tylko prawda jest taka, że to później przeciąża centralę. Tzw. "technicy" nie chcą tego przyznać, ale w umowie macie drobnym druczkiem, że szybkość transferu nie jest gwarantowana w godzinach szczytu, lol.
Kostek
3 lata temu
Bzdury. Światłowód miał mieć szybkość 600 a dostałem niecałe 10 procent tego. Zrezygnowalem
teresa
4 lata temu
Moim zdaniem dużo zależy też od tego jaką ofertę wybierzemy. My postawiliśmy na jedną z lepszych https://www.inea.pl/oferta/dla-ciebie/swiatlowod-i-telewizja Warto na pewno sie temu bliżej przyjrzeć.