Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Światowe rynki patrzą na stabilnością finansową Polski

0
Podziel się:

Nie ma obaw o gospodarkę, a reakcja rynków jeżeli nastąpi będzie miała umiarkowany charakter.

Światowe rynki patrzą na stabilnością finansową Polski
(PAP/EPA)

Zagraniczne instytucje finansowe ze spokojem przyjęły wczoraj tragedię jaka się wydarzyła pod Smoleńskiem. Pojawiały się również komentarze dotyczące przyszłości sceny politycznej w Polsce przed planowanymi wyborami prezydenckim.

Zdaniem przedstawicieli banku Goldman Sachs inwestorzy nie powinni się obawiać konsekwencji tragicznego wypadku na inwestycje na rynku walutowym. Wraz z prezydentem Lechem Kaczyńskim zginął bowiem m.in. prezes Narodowego Banku Polskiego, Sławomir Skrzypek.

Według Magdaleny Polan, starszej ekonomistki ds. Europy w Goldman Sachs tragedia ta nie wpłynie w sposób fundamentalny na stabilność polityczną i finansową Polski. Jej zdaniem Narodowy Bank Polski, w którym władzę sprawuje obecnie wiceprezes Piotr Wiesiołek, jest gotowy do zapewnienia krótkoterminowej płynności i odpowiedniego funkcjonowania systemu finansowego.

- _ Dlatego nie należy spodziewać się nadmiernej zmienności rynku w poniedziałek rano _ – napisała w komentarzu Magdalena Polan, opublikowanym przez zagraniczne agencje informacyjne.

_ - Nie widzimy żadnego negatywnego oddziaływania na rynki _ – powiedział z kolei Simon Quijano-Evans, szef na Europę, Środkowy Wschód i Afrykę w Credit Agricole Cheuvreux, w notatce mailowej do klientów opublikowanej przez agencję Bloomberg.

Komentarze przedstawicieli polskich instytucji, a które cytowane były przez zagraniczne agencje informacyjne miały bardzo podobny wydźwięk.

Główny ekonomista Banku Pekao SA, Marcin Mrowiec cytowany przez agencję Reuter, stwierdził, że zagraniczni inwestorzy nauczyli się postrzegać nasz kraj z punktu widzenia fundamentów gospodarki. - _ Spodziewamy się negatywnej reakcji, ale powinna ona być umiarkowana _ – powiedział Marcin Mrowiec.

Również Anna Zielińska-Głębocka, członek Rady Polityki Pieniężnej nie widzi bardzo negatywnego wpływu dla kursu złotego. _ - Śmierć prezesa NBP nie będzie miała wpływu na złotego, który w tym roku zyskał do euro 6 proc., ani dla stabilności finansowej _ – dodała Głębocka w wywiadzie telefonicznym dla agencji Reuter.

_ - Nie spodziewam się istotnych reakcji na rynkach, ponieważ władza wykonawcza skupiona jest w rękach premiera. Z ekonomicznego punktu widzenia nic nie zagraża polskiej gospodarce _ – mówił z kolei tej samej agencji Andrzej Arendarski szef Krajowej Izby Gospodarczej.

Polityczne reperkusje?

Inna sytuacja ma miejsce w przypadku konsekwencji politycznych jakie niesie za sobą tragedia pod Smoleńskiem na zbliżające się wybory prezydenckie, a które zauważyły zagraniczne agencje informacyjne.

Cytowany przez agencję Associated Press i Forbes.com profesor politologii Klaus Bachmann z Wrocławskiego Uniwersytetu powiedział m.in., że _ prezydent Lech Kaczyński nie był zbyt popularny i prawdopodobnie nie wygrałby następnych wyborów _.

- _ Pozostaje otwarte pytanie co zrobi partia Kaczyńskich i jego brat _ – powiedział profesor Bachmann.

Jego zdaniem Jarosław Kaczyński może zdecydować się na kandydowanie na stanowisko prezydenta lub też rozważyć wycofanie się z polityki ze względu na ogrom tragedii i bliskość jaka go łączyła z bratem.

- _ Obecne nieszczęście nie wymazuje ogromnego brzemienia cierpienia, które jest związane z Katyniem. (...) Polska i jej elity jeszcze raz doznają ciosu _ - powiedział z kolei szef francuskiej dyplomacji Bernard Kouchner dla francuskiej telewizji BFM.

_ - Rada Ogólna EBC wyraża głęboki żal z powodu straty naszego wysoko cenionego kolegi, Sławomira Skrzypka, Prezesa Narodowego Banku Polskiego. Będziemy pamiętali Sławomira jako dobrego przyjaciela i oddanego eksperta, który wnosił ważny wkład w prace Rady Ogólnej _ - czytamy w oświadczeniu.

Agencja Bloomberg zwróciła uwagę, że Polska ostatni raz utraciła przywódcę w katastrofie lotniczej w 1943 roku, kiedy w Gibraltarze rozbił się samolot z generałem Władysławem Sikorskim na pokładzie.

KONDOLENCJE Z CAŁEGO ŚWIATA:

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)