Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Światowy Kongres Klastrów. Do Polski zjechało 900 uczestników

0
Podziel się:

W Dąbrowie Górniczej odbywa się Światowy Kongres Klastrów - Cluster World Congres. Eksperci twierdzą, że klastering to świetna metoda na walkę z bezrobociem.

Światowy Kongres Klastrów. Do Polski zjechało 900 uczestników
(shironosov/iStockphoto)
bETAPpYl

Na Światowy Kongres Klastrów - Cluster World Congress zjechało do Dąbrowy Górniczej około 900 osób. Jego celem jest umożliwienie współpracy polskich i zagranicznych klastrów.

Klaster to grupa przedsiębiorstw pochodzących z tego samego lub pokrewnych sektorów, a także instytucji i organizacji powiązanych, konkurujących i współpracujących ze sobą. Celem kongresu - jak poinformowano w środę - "jest stworzenie platformy komunikacyjnej dla polskich i zagranicznych klastrów, a także umożliwienie łączenia ich potencjałów".

- Celem kongresu jest propagowanie idei klasteringu, czyli współpracy środowiska naukowego z biznesem i samorządem lokalnym. Generalnie chodzi o to, żeby młodzi ludzie () mogli zdobyć dobre wykształcenie, a później znaleźć pracę w swoim zawodzie bez konieczności wyjeżdżania za granicę - powiedział przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. polityki klastrowej poseł Bartłomiej Bodio (PSL). Poseł poinformował, że w kongresie uczestniczy ok. 900 osób z ponad 80 krajów.

bETAPpYn

Podczas otwarcia kongresu minister w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński odczytał listlist prezydenta Bronisława Komorowskiego skierowany do jego uczestników: "Działania na rzecz konkurencyjnej, innowacyjnej gospodarki to jeden z priorytetów mojej prezydentury. Przed kilkoma dniami skierowałem do Sejmu RP projekt ustawy nowelizującej przepisy dotyczące wspierania innowacyjności.

Zakłada on m.in. wprowadzenie ulgi podatkowej na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej oraz zwolnienie z podatku dochodowego od osób prawnych w stosunku do tych podmiotów, które inwestują wyłącznie w innowacyjne przedsięwzięcia".

Projekt przewiduje "możliwość wnoszenia do spółki własności intelektualnej jako nieopodatkowanego wkładu w zamian za udziały". "Proponowane przeze mnie regulacje ułatwią zarządzanie majątkiem przez uczelnie i jednostki naukowe, a także umiędzynarodowienie polskiego szkolnictwa wyższego. Zakładam, że tego rodzaju zmiany wpłyną korzystnie również na działalność klastrów. To ogromnie ważne, bo klastry to jedna z najlepszych platform współdziałania, aby urzeczywistniać nasze ambicje dotyczące innowacyjności" - napisał w liście prezydent Komorowski.

Podczas otwarcia kongresu podpisany został m.in. dekret powołania Krajowej Sieci Klastrów. Prezes Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw Bogdan Węgrzynek poinformował, że wśród reprezentantów Krajowej Sieci Klastrów są fachowcy reprezentujący m.in. klastry z branż IT, ICT, a także medycyny i energetyki.

bETAPpYt

Sieć, jak dodał, będzie nie tylko reprezentować klastry, ale również uczyć jak pisać projekty i zdobywać fundusze. Celem jej zawiązania, jak wskazał Węgrzynek, jest ułatwienie m.in. biznesowi i nauce pozyskiwanie pieniędzy na innowacyjne przedsięwzięcia, by m.in. "wspólnie wchodzić w duże projekty".

Kongres potrwa do czwartku. Formuła kongresu zakłada prezentację działalności polskich i światowych klastrów. Uczestnicy rozmawiają m.in. o polskiej i zagranicznej polityce klastrowej oraz aktualnych sprawach gospodarczych. Zagadnieniami poruszanymi podczas paneli są m.in. kwestie związane z rozwojem, zarządzaniem, finansowaniem i integracją klastrów. Program kongresu obejmuje kilka sesji plenarnych, kilkadziesiąt równoległych paneli tematycznych, kilka warsztatów z zarządzania klastrami, spotkania, wizyty studyjne i imprezy towarzyszące.

Uczestnicy tych spotkań, jak poinformowano, będą starali się znaleźć rozwiązania i odpowiedzi na wiele pytań, w tym m.in.: jakie oczekiwania mają koncerny międzynarodowe, które chcą wzmacniać swoją obecność w Polsce; jak rozwijać lokalne ekosystemy, które zapewniają niezbędne kompetencje dla nowoczesnej gospodarki; w jaki sposób klastry mogą liczyć na wsparcie ze strony jednostek samorządowych.

Głównym organizatorem Światowego Kongresu Klastrów, który odbywa się pod hasłem "XXI wiek - stuleciem rozwoju gospodarki przez rozwój idei klasteringu" jest Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw.

bETAPpYu
Czytaj więcej w Money.pl
Masz firmę? Nie ryzykuj niepotrzebnie Jedna decyzja może uchronić cię od utraty prywatnego majątku.
Prezent na Dzień Kobiet. Zapłacisz podatek Pracodawca musi za wręczony prezent potrącić część wynagrodzenia. Ale jest na to sposób.
Nowe prawo dla firm w maju trafi do Sejmu Wicepremier zapewnia, że w projekcie uwzględniono wiele zgłoszonych do niego uwag.
bETAPpYO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)