Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sylwester 2013
31.12.2013 13:01

Sylwester na Majdanie. Demonstranci też będą świętować

Tuż przed północą Ukraińcy spróbują pobić rekord Guinnessa pod względem największej liczby osób wykonujących hymn państwowy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Demonstracje w Kijowie trwają już drugi miesiąc

Uczestnicy trwających już drugi miesiąc demonstracji antyrządowych na Majdanie Niepodległości w Kijowie przygotowują się do powitania Nowego Roku. Milicja narzeka na skargi od obywateli, niezadowolonych z niedogodności związanych z długotrwałym protestem.

W godzinach porannych ludzie mieszkający w miasteczku namiotowym w centrum stolicy Ukrainy sprzątali Majdan Niepodległości i ozdabiali noworoczne choinki. Wieczorem zorganizowany zostanie tu koncert ukraińskich gwiazd, a tuż przed północą Ukraińcy spróbują pobić rekord Guinnessa pod względem największej liczby osób wykonujących hymn państwowy.

Na Majdanie obowiązuje ścisły zakaz spożywania alkoholu, w związku z czym sztab protestów zakupił tysiąc butelek bezalkoholowego szampana i cukierki, które będą rozdawane zgromadzonym.

Kijowska milicja, której funkcjonariusze od początku wymierzonych w rząd akcji praktycznie nie mają wstępu na tzw. Euromajdan, ogłosiła tymczasem, że dostaje skargi od mieszkańców Kijowa niezadowolonych z utrudnień w centrum miasta. Tylko w ciągu ostatniej doby takich skarg nadeszło 16 - poinformowało MSW.

Obywatele narzekają, że miasteczko namiotowe utrudnia pracę służb komunalnych, a pracownicy znajdujących się w okolicach Majdanu Niepodległości biur nie mogą normalnie dostać się do pracy. Milicja poinformowała także o gwałcie, do którego miało dojść w jednym z namiotów. Przestępstwo zgłosiła kobieta, która padła jego ofiarą. Zebrani na Majdanie zwolennicy opozycji twierdzą, że informacja ta jest prowokacją, która ma zdyskredytować uczestników protestów.

Spoza stolicy nadchodzą tymczasem kolejne informacje o nękaniu przez władze i związanych z nimi ludzi działaczy antyrządowych organizacji. W Charkowie spalono w poniedziałek piąty z kolei samochód należący do miejscowych działaczy Euromajdanu. W Chersoniu na południu kraju nieznani sprawcy pobili radnego opozycyjnej Batkiwszczyny, który uczestniczył w protestach w Kijowie.

Protesty na Ukrainie trwają od 21 listopada, gdy rząd ogłosił, że wstrzymuje przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Po kilku brutalnych akcjach milicji wobec uczestników demonstracji rozbili oni miasteczko namiotowe na Majdanie Niepodległości w Kijowie i zaczęli żądać zmiany władz.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: sylwester 2013, protesty na majdanie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz