Notowania

Sylwestrowa zabawa będzie kosztować Polaków 9,2 mld zł

Najważniejszą pozycją w sylwestrowym budżecie - jak deklarują respondenci - będzie żywność oraz napoje bezalkoholowe, na które konsumenci przeznaczą 3,9 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Waldo Jaquith)

Na tegoroczną zabawę sylwestrową Polacy przeznaczą 9,2 mld zł, czyli o 16,3 proc. więcej niż przed rokiem - wynika z wyliczeń firmy doradczej KPMG. Łącznie na Boże Narodzenie i Sylwestra wydamy w tym roku 23,7 mld zł.

Jak wynika z najnowszego raportu KPMG _ Wydatki bożonarodzeniowe i sylwestrowe Polaków 2012 _, przeciętne gospodarstwo domowe przeznaczy na Sylwestra 634 zł. - _ To relatywnie dużo, szczególnie w porównaniu z wydatkami świątecznymi _ - stwierdził cytowany w raporcie partner w dziale Doradztwa Podatkowego KPMG i szef zespołu doradztwa dla rynków konsumpcyjnych Andrzej Bernatek.

Najważniejszą pozycją w sylwestrowym budżecie - jak deklarują respondenci - będzie żywność oraz napoje bezalkoholowe, na które konsumenci przeznaczą 3,9 mld zł. _ Oznacza to, że łącznie z Bożym Narodzeniem wydatki Polaków na żywność i napoje bezalkoholowe sięgną 9,1 mld zł _ - wskazano w raporcie.

Dodatkowo w Sylwestra Polacy wydadzą 900 mln zł na alkohol. Z kolei ubrania, obuwie, biżuteria i dodatki związane z zabawą sylwestrową będą ich kosztować 950 mln zł.

Z raportu wynika też, że dorośli Polacy najczęściej spędzą Sylwestra w domu, w gronie najbliższych - zadeklarowało tak 63 proc. respondentów. W zeszłym roku takie plany miało nieco mniej, bo 59 proc. osób. Na prywatną imprezę wybiera się 12 proc. respondentów. Z kolei bal lub imprezę zorganizowaną wybierze 6 proc. osób, tj. nieco mniej niż rok temu (9 proc.). Natomiast 9 proc. Polaków decyzję o sposobie obchodzenia Sylwestra podejmie w ostatniej chwili.

Autorzy badania podkreślili, że im bogatsze gospodarstwo domowe, tym rzadziej jego członkowie spędzają Sylwestra w domu, częściej biorąc udział w imprezach. _ Także osoby lepiej wykształcone częściej od innych wezmą udział w prywatnej imprezie z przyjaciółmi lub rodziną czy też pójdą na bal _ - napisano w raporcie.

Badanie KPMG przeprowadzono w dniach 7-10 grudnia br. metodą wywiadu telefonicznego na reprezentatywnej próbie 1000 dorosłych Polaków.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak chciałbyś się bawić Coroczne witanie Nowego Roku w plenerze to od dawna designowy majstersztyk. Wielkie miasta świata rywalizują na nowe pomysły.
Święta uboższe niż przed rokiem? Zobacz na co nas stać Z indeksu karpia Money.pl wynika, że kryzys mocno zagląda nam w oczy i na święta wydamy mniej.
Prognoza złotego na 2013 rok. To już koniec umocnienia? Zobacz, co zdaniem analityków będzie wpływało na kurs polskiej waluty w nadchodzącym roku.
Tagi: przygotowania do sylwestra, zabawa sylwestrowa, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz